Попередньо швидкість різання v розраховують за формулою:
, м/хв.,
де значення коефіцієнта Cv і показників ступенів m, x, у необхідновибирати для відповідного методу обробки з таблиць, наведених в Додатках.
Для всіх методів оброблень стійкість Т вибирають згідно з рекомендаціями залежно від операції та інструментального матеріалу. Наприклад, твердосплавні різці для проміжних токарних операцій можуть мати стійкість в межах 30 – 45 хв.
Для стругання, де переміщення інструменту в русі різання лінійне швидкість різання визначають як для точіння.
За швидкістю різання визначають частоту обертанняшпинделя:
п = 1000 v /(πD), хв-1.
де D – діаметр заготовки, що підлягає обробленню, або діаметр обертового мірного інструменту (свердла, зенкера тощо), мм.
Розрахункову частоту обертання шпинделя коректують з ряду значень, які може забезпечити коробка швидкостей. Вибране значення п повинно враховувати необхідну продуктивність оброблення і якість обробки.
Сила різання і потужність різання.
Головну складову сили різання Рz визначають з емпіричної залежності:
, Н,
а потужність різання, необхідну для оброблення заготовки твердістю НВ з глибиною різання t і подачею sо розраховують з залежності:
, кВт.
Коефіцієнти та показники ступенів у наведених формулах визначаються для відповідного методу і заданих початкових умов з таблиць, наведених у Додатках 1-4.
Ефективну потужність, щовитрачається на оброблення заготовки, розраховують з залежності:
N дв = Ne/η
де η ≈ 0,8 - коефіцієнт корисної дії механізму головного приводу верстата.
За ефективною потужністю різання підбирають моделі верстатів для кожної операції. Від вибору моделі верстата залежать ціна і площа, яку він займає та потужністю головного приводу Nд , що впливає на вартість силової енергії. Ці витрати враховуються в розрахунках техніко - економічної ефективності операції (Розділ 10).
Обертовий моментМкр на шпинделі верстата в процесі оброблення визначається як