Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЗЕМЛЮ І ЗЕМНУ КОРУ

ВСТУП

Макіївка - 2009

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

Кафедра прикладної екології та хімії

ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

ІНСТИТУТ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ТА

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

Кафедра прикладної екології та хімії

ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

 

з дисципліни

ГЕОЛОГІЯ З ОСНОВАМИ ГЕОМОРФОЛОГІЇ|”

для студентів спеціальності

"Екологія і охорона навколишнього середовища"

код _______________

 

Макіївка - 2009


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

 

ДОНБАСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ

БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ

 

 

 

з дисципліни

ГЕОЛОГІЯ З ОСНОВАМИ ГЕОМОРФОЛОГІЇ|”

для студентів спеціальності 7.070801

"Екологія і охорона навколишнього середовища"

 

 

Укладач :

ас|. каф|. “Прикладна екологія та хімія”

Башева Т.С.

 

Затверджено:

на засіданні кафедри

“ Прикладна екологія та хімія ”

Протокол № від _______2009г.

 

 

 

ЗМІСТ Стор.
1. ВСТУП
2. Загальні відомості про Землю і земну кору
3. Зміни в геологічному середовищі під впливом ендогенних процесів
4. Зміни в геологічному середовищі під впливом екзогенних процесів
5. Основи геоморфології|
Перелік літератури

 

 


 

Геоекологія - наука про взаємодію процесів, що протікають в зовнішніх геосферах Землі і пов'язаних з середовищем життєдіяльності людини. Вона включає:

• вивчення геологічних процесів, що порушують екологічну обстановку;

• охорону навколишнього середовища при проведенні геологорозвідувальних робіт різних стадій;

• геомоніторинг в районах природного і техногенного забруднення середовища;

• геолого-екологічне картографування| різного масштабу.

Екологічна геологія як складова частина геоекології вивчає склад і властивості геологічного середовища, геологічні процеси, що відбуваються на поверхні і усередині Землі, і взаємодію їх з біотою і техногенними процесами; розглядає вплив горно-геологічного виробництва на біоту і навколишній простір

 

З появою атмосфери і гідросфери (близько 4 млрд. років тому) на Землі виникли передумови для формування органічного життя. В процесі еволюції атмосфери – газової оболонки Землі – змінювався склад, відбувалося насичення її киснем. Сучасна атмосфера на 99,6% складається з азоту, кисню і аргону, інші 0,4% доводяться, в основному, на водяну пару, вуглекислий газ, метан, закис і окисел азоту, озон, фреони.

Гідросфера – водна оболонка Землі - включає води океанів, морів, континентальних водоймищ, крижані покриви і займає близько 70,8% земної поверхні. 98,3% маси гідросфери доводиться на Світовий океан (сукупність океанів і морів). У Світовому океані міститься більше 70 хімічних елементів, але основну масу утворюють всього лише п'ять: кисень, водень, хлор, магній і натрій.

Навколо Землі обширний простір займає магнітне поле, або магнітосфера, максимальна напруженість якого ~ 0,6-0,7 ерстед у магнітних полюсів і 0,25-0,45 ерстед на екваторі.

У складі Землі виділяють ядро (внутрішнє і зовнішнє), мантію (нижню і верхню) і земну кору. Така будова одержана на підставі геофізичних досліджень. Земля на 92% складається з Fe, O, Si і Mg, більше 7% доводиться на S, Ni, Са, Al і трохи більше 1% - на решту елементів. Існує думка, що ядро Землі складається із заліза (~90%), нікелю і сірки; можливо, присутність невеликої кількості кремнію і кисню. Внутрішнє ядро – жорстке, зовнішнє – рідке. Мантія нижня і верхня, відокремлена від ядра межею Гутенберга, а від земної кори – межею Мохоровічича, має однаковий хімічний склад (силікатно-окисний), але, ймовірно, різну щільність.

Земна кора – найтонша оболонка Землі потужністю від 5 до 40 км. По А.А.Ярошевському (1988р.) хімічний склад кори наступний: O (47,9), Si (29,5), Al (8,14), Fe (4,37), Ca (2,71), K (2,40), Na (2,01), Mg (1,79), Ti (0,52), C (0,27), H (0,16), Mn (0,12), S (0,10%).

Земна кора підрозділяється на океанічну і континентальну. Океанічна кора є верхнім диференційованим шаром мантії, перекритим тонким шаром пелагічних опадів. Толеїтові базальти| ймовірно підстилають габбро| і серпентиніти|. Базальти перекриті тонким шаром металоносних опадів з високою концентрацією оксидів заліза. Вище лежать карбонатні і крем'янисті відкладення, перекриті в прибережних ділянках теригенним матеріалом, а в глибоководних зонах – червоними глинами. (О.Г.Сорохтін, С.А.Ушаков, 1991).

Континентальна кора складається з нижнього, так званого «базальтового» шару, середнього і верхнього – «осадового». Нижній представлений метаморфізованими| магматичними породами середнього і основного складу (Тейлор, Мак Леннан, 1988). Середній шар – гранітно-метаморфічними породами докембрийського| віку. Верхній – теригенними і карбонатними відкладеннями, магматичними породами різного складу і осадовими товщами евапоритів (галіт, ангідрит, калійні і ін. солі).

На глибині 75-150 км знаходиться шар астеносфери, де дискретно відбувається плавлення речовини мантії. Земна кора і твердий шар мантії вище за астеносферу називається літосферою. З нею пов'язані основні геологічні процеси і явища, що впливають на екологію.

Жива речовина планети, гідросфера, частина атмосфери і літосфери утворюють складну оболонку Землі – біосферу. Сфери Землі мають здатність до взаємопроникнення| і вони взаємозв'язані. Літосфера складається з мінералів (хімічні елементи і їх з'єднання) і гірських порід (поєднання мінералів), які поставляють хімічні елементи для формування ґрунтів, рослинності, живих організмів. Рослинність і живі організми, у свою чергу, грають істотну роль в утворенні біогенних мінералів і гірських порід. Під впливом процесів, що відбуваються в атмосфері і гідросфері, руйнуються і перетворюються мінерали і гірські породи.

По хімічному складу мінерали підрозділяються на класи:

• клас самородних| елементів і сульфідів (сірка, графіт, золото, платина, галеніт, сфалерит|, пірит);

• клас галоїдних з'єднань (галіт, сильвін|, флюорит);

• клас оксидів і гідроксидів (кварц, халцедон, опал, гематит, магнетит, лимоніт, боксит);

• клас карбонатів (кальцит, доломіт, сидерит|);

• клас сульфатів (ангідрит, гіпс);

• клас фосфатів (апатит, фосфорит);

• клас силікатів (олівін, ортоклаз|, гіперстин, рогова обманка, біотит|, мусковіт, тальк, нефелін).

За умовами створення гірські породи підрозділяються на магматичні, осадкові і метаморфічні. Магматичні породи утворюються в процесі застигання магматичного розплаву, осадкові – в результаті вивітрювання стародавніх гірських порід, а метаморфічні – в результаті впливу на породи високих температур, тиск і хімічно активних речовин.

У гірські породи земної кори входять в основному легкі елементи. В.А. Алексеєнко (1997р.) пише, що процес еволюційного розвитку живих організмів відбувався в середовищі з різким переважанням легких хімічних елементів над важкими, звідки витікає біологічна важливість одних елементів і токсичність інших. Для розвитку життя необхідні Na, K, Mg, Ca, Fe, Zn та інші, небезпечні для життя – As, Rb, Ti, Pb, Hg, радіоактивні та інші елементи.

Розподіл хімічних елементів пов'язаний з геологічною будовою регіонів. Так, для Уралу характерний підвищений середній вміст магнію, нікелю, для Алтаю – свинцю, алюмінію, для Каратау – свинцю і цинку.

Висока концентрація певних хімічних елементів може робити істотний вплив на живу речовину. Концентрація елементів залежить від типів порід. Максимальна концентрація радіоактивних елементів торію і урану, калію, рубідію характерна для кислих магматичних порід; барію і особливо важких Ge, La, Nd – для середніх магматичних порід. У глинах і глинистих сланцях| збільшені концентрації Hg, S, Se, N, B. У глинистих опадах Океану збільшені концентрації важких Pb, Tl, Ba, Hg, Hf і інших.

Для конкретних ділянок біосфери елементи можуть підрозділятися на дефіцитні, збільшення яких в організмі сприяє його розвитку (Zn, Fe, Cu, J, Se, Co, Mn, Ni і ін.) і надмірні, збільшення яких гальмує розвиток організму, а іноді веде до його загибелі (Hg, Ba, As, Tl, Ni, Be, Cd, Pb і ін.). У Східному Забайкаллі в долині річки Уров в ґрунтах і водах різко підвищений зміст Sr і Ba (надмірних) і знижені - Ca і J (дефіцитних). Таке співвідношення елементів привело до захворювання тварин і людей (уровська| хвороба).

Для районів середнього і нижнього Амура дефіцитними є Zn,Cu, Ni, Co, V, надмірними – Zr, Sn, Pb, Мо, в ґрунтах підвищена концентрація ртуті. В результаті цього місцеве населення найбільш схильне до захворювань анемією, дисфункцією периферичної нервової системи, атеросклерозом, онкологічними і іншими захворюваннями (Ф.С.Кот, 1996).

Породи на земній поверхні піддаються вивітрюванню і відбувається міграція і подальша концентрація їх в корі, ґрунтах, водах, атмосфері, організмах.

При здобичі корисних копалин теж відбувається перерозподіл речовини: концентрація одних елементів і розсіяння інших. Токсичні Hg, Pb, As, Sr, F, радіоактивні елементи, а іноді і Zn, Be, Cd, можуть бути канцерогенними. Накопичуючись в місцях переробки руд і скидання промислових відходів, вони забруднюють середовище, концентруючись в ґрунті, рослинах, ґрунтових водах, атмосфері в кількостях, що перевищують в десятки, сотні і тисячі разів гранично допустимі концентрації (ГДК). Експлуатація Багатовершинного золоторудного| родовища забруднює навколишню місцевість важкими металами: свинцем, міддю, цинком, сурмою, миш'яком, селеном, телуром|, кадмієм, ртуттю, хромом і іншими (П.В. Іванов, 1996). Накопичуючись в організмі, вони можуть викликати токсикоз, порушення функцій органів і їх систем, зміну спадкової основи (мутагенез), злоякісні пухлини. В результаті біомоніторингу в зоні впливу комбінату «Печенганікель» виявлено накопичення важких металів хрому, нікелю, міді, цинку і кадмію в рослинах і в органах і тканинах тварин, що мешкають в радіусі до 15 км від джерела забруднення.


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  5. Білковий обмін: загальні відомості
  6. Біографічні відомості
  7. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  8. Вальниці ковзання. Загальні відомості
  9. Види правосвідомості
  10. Вимір дохідності та загальні підходи до оцінки ефективності управління інвестиційним портфелем.
  11. ВИМОГИ ДО ОБ'ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНИХ РІШЕНЬ ГАРАЖІВ Загальні вимоги
  12. Виникнення і розвиток свідомості у людини.




Переглядів: 881

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ІНСТИТУТ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ТА | ЗМІНИ В ГЕОЛОГІЧНОМУ СЕРЕДОВИЩІ ПІД ВПЛИВОМ ЕНДОГЕННИХ ПРОЦЕСІВ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.