Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Паритет процентних ставок

Описана вище ситуація, коли з врахуванням змін валютного курсу вкладення грошей в активи в різних країнах приносять різні доходи, означає, що ринок не знаходиться в стані рівноваги: гроші будуть переміщатися в ті країни, де процентна ставка вища. У принципі можлива ситуація, коли грошовий ринок виявиться в стані повного балансу, коли вкладення в активи всередині країни і за кордоном будуть приносити той самий відсоток з врахуванням змін у валютному курсі. Тому для потенційних інвесторів буде принципово байдуже, в активах якої країни тримати свої заощадження.

Паритет процентних ставок(interest rate parity) - такий рівень процентних ставок всередині країни і за кордоном, при якому рівні за розміром депозити в кожній із них дають однаковий дохід при перерахунку в одну валюту.

Математично паритет процентних ставок можна представити таким чином. Інвестуючи гроші у фінансові активи, інвестор може заробити в себе в країні (1+rd) у національній валюті. Але щоб інвестувати за кордоном, йому спочатку треба обміняти свою валюту на іноземну і тільки потім купити на неї іноземні цінні папери. При непрямому котуванні національної валюти курс іноземної валюти відносно національної буде дорівнює 1/Еt. Купляючи сьогодні за цим курсом іноземні фінансові активи і з врахуванням процентної ставки за кордоном, інвестор після певного часу заробить (1+rf)/Et, в іноземній валюті. Щоб перетворити отриманий дохід у національну валюту, інвестор змушений конвертувати його назад у свою національну валюту, але вже за форвардним курсом Еt+1, що склався в момент в майбутньому t+1. Тим самим дохід на інвестиції за кордоном, виражений у національній валюті, складе (1+rf)Et+1/Et.

Якщо перепон для міжнародного пересування фінансових активів не існує, то капітал буде переміщатися з країни з низькою процентною ставкою в країну з високою процентною ставкою доти, поки рівень відсотка в обох країнах не вирівняється, тобто, як і у випадку цін товарів на основі закону єдиної ціни, що вирівнює ціну однакових товарів, виражених в одній валюті, на основі міжнародного арбітражу зрівняються і процентні ставки. Це означає, що дохід у майбутньому на інвестиції всередині країни повинний бути рівним доходу в майбутньому на інвестиції за кордоном, вираженому в національній валюті (14.8):

. (14.8)

В результаті нескладних перетворень отримаємо:

. (14.9)

Якщо відняти 1 із лівої і правої частини, можна одержати рівняння паритету процентних ставок:

. (14.10)

Величиною процентної ставки за кордоном у знаменнику лівої частини рівняння можна знехтувати, але тільки тоді, коли у виді коефіцієнта вона не дуже відрізняється від нуля (процентна ставка в 4%, наприклад, виражається через коефіцієнт 0,04), і записати рівняння таким чином:

. (14.11)

Як бачимо, отримане таким шляхом рівняння 14.11 нічим не відрізняється від виведеного інтуїтивно рівняння 14.7. Але умову паритету процентних ставок можна сформулювати дещо інакше: різниця між процентними ставками всередині країни і за кордоном дорівнює зміні валютного курсу національної валюти відносно іноземної валюти протягом того ж періоду, на який встановлюються процентні ставки.

 

Ефект Фішера

Теорія паритету процентних ставок як основи визначення валютного курсу в майбутньому була б неповною, якщо не врахувати вплив інфляції. З загальної економічної теорії відомо, що номінальна процентна ставка завжди враховує очікуваний рівень інфляції, із тим щоб дохід банку по наданих кредитах завжди був позитивним. Інвестори, обираючи, в якій країні й в якій валюті вкласти капітал, обов'язково оцінюють темп майбутнього знецінення цієї валюти, щоб одержати позитивний відсоток. Як відомо, інвестора цікавить реальна процентна ставка - номінальна процентна ставка, оголошена банком, мінус темп інфляції. Вперше зв'язок між процентною ставкою і темпом інфляції чітко описав І. Фішер.

Ефект Фішера(the Fisher effect) - у довгостроковій перспективі зміна рівня валютного курсу дорівнює різниці процентних ставок між двома країнами і різниці прогнозованих у них темпів інфляції:

. (14.13)

Формула 14.13 встановлює прямий зв'язок між номінальною процентною ставкою, темпом інфляції і валютного курсу: зміна валютного курсу дорівнює різниці в рівнях інфляції між країнами і дорівнює різниці в рівнях номінальних процентних ставок у них. Більш високий темп інфляції всередині країни, ніж за кордоном, призводить до визначення місцевими банками більш високих процентних ставок, чим за кордоном, оскільки в них закладені інфляційні очікування, що, у свою чергу, веде до знецінення національної валюти в порівнянні з іноземною. Процентна ставка всередині країни повинна дорівнювати процентній ставці за кордоном плюс відсоток знецінення національної валюти за той час, на який встановлена процентна ставка.

Контрольні запитання

1. У чому полягає теорія загальної рівноваги як основи валютного курсу, і чому її використання утруднене?

2. Як визначаються внутрішній і зовнішній баланси та рівноважний валютний курс?

3. На підставі якого підходу валютний курс визначається сукупним попитом і пропозицією валюти?

4. Сформулюйте і поясніть закон однієї ціни.

5. Що означає паритет купівельної спроможності ?

6. У чому зміст, сильні і слабкі сторони теорії абсолютного ПКС?

7. В яких випадках теорія відносного ПКС є прийнятним засобом розрахунку валютного курсу?

8. Що таке недооцінена і переоцінена валюта?

9. У чому сутність підходу до визначення валютного курсу з погляду активів?

10.Сформулюйте правило іноземних інвестицій.

11.Що таке паритет процентних ставок і які умови його використання?

12.У чому полягає ефект Фішера ?

13.Якими параметрами визначається пропозиція грошей у грошовій теорії валютного курсу?

14.Які існують інструменти контролю грошових влад за пропозицією грошей?

15.Як визначається попит на гроші відповідно до моделі Баумола-Тобіна ?

16.Як визначається внутрішня грошова рівновага?

17.Як визначається валютний курс у короткостроковій і довгостроковій перспективі відповідно до грошової моделі валютного курсу?

18.Як загальна теорія валютного курсу розвиває його грошову теорію?

19.У чому причини і зміст гіперреакції валютного курсу на рух макроекономічних змінних?

 

 

Тема 15. Платіжний баланс

15.1. Теорія платіжного балансу

Основні параметри платіжного балансу

Платіжний баланс є ключовим поняттям міжнародної економіки, оскільки він систематизує і тому дозволяє аналізувати взаємини країни з зовнішнім світом.

Платіжний баланс (balance of payments) – статистичний звіт, в якому в систематизованому вигляді наводяться сумарні дані про зовнішньоекономічні операції даної країни за певний проміжок часу.

На максимально можливому рівні узагальнення платіжний баланс складається з:

1) потоків реальних ресурсів – експорту та імпорту товарів і послуг;

2) відповідних їм потоків фінансових ресурсів, які є оплатою за придбання або платежем за продажу відповідних фінансових ресурсів.

Основні принципи і категорії побудови платіжного балансу:

1.Система подвійного запису (double entry system) – бухгалтерська балансова тотожність; кожна операція, яка в ній відображається, повинна бути представлена двома записами, які мають однаковий вартісний вираз.

2.Економічна територія країни (economic territory of a country) – географічна територія, що знаходиться під юрисдикцією уряду даної країни, в межах котрої можуть вільно пересуватись робоча сила, товари і капітал.

3.Резиденти-нерезиденти (residents-nonresidents) – резидентом вважається домашнє господарство або юридичні особи (корпорація, відділення зарубіжних фірм, некомерційні організації, органи державного управління), які знаходяться в країні більше року і мають в ній центр свого економічного інтересу. Вважається, що фізична або юридична особа має в даній країні центр свого економічного інтересу, якщо вона розташована на її економічній території, веде на ній господарську діяльність і здійснює економічні операції терміном не менше року. Права володіння власністю (землею, спорудами тощо) достатньо для того, щоб вважати, що дана особа має центр економічного інтересу в даній країні. Якщо фізична особа знаходиться за межами економічної території країни більше року, вона перестає вважатись резидентом.

4.Ринкова ціна(market price) – сума грошей, яку покупець готовий добровільно заплатити за товар, що купує у продавця, готового, в свою чергу, добровільно продати йому цей товар. Тобто це ціна, за якою укладаються реальні угоди між незалежним покупцем і незалежним продавцем.

5.Час реєстрації (time of registration) – час подвійного запису кожної операції в платіжному балансі, це момент, коли економічні цінності створюються, перетворюються, обмінюються, передаються або ліквідуються. Якщо момент переходу права власності неочевидний, то ним вважається момент відповідного бухгалтерського запису в обліку покупця і продавця.

6.Розрахункова одиниця (accounting unit) – при підготовці платіжного балансу країни повинні використовувати ту розрахункову одиницю, яка застосовується ними у внутрішніх розрахунках і обліку. Для перерахунку даних в долари рекомендується застосовувати курс національної валюти до долара, який фактично діяв на дату укладання платіжного балансу.

Джерела інформації про платіжний баланс

1. Митна статистика – угоди з товарами, зареєстрованими митними органами.

2. Статистика грошового сектора – дані про іноземні активи і пасиви банківської системи.

3. Статистика зовнішнього боргу – дані про запаси, потоки і виплати по державному і приватному зовнішньому боргу резидентів нерезидентам.

4. Статистичні огляди – дані про міжнародну торгівлю послугами, трудові доходи, перекази мігрантів, які носять переважно оціночний характер, оскільки збираються через опитування туристичних компаній, готелів, міграційних бюро тощо.

5. Статистика операцій з іноземною валютою.

Всі ці джерела інформації не є цілком достовірними...

Принципи класифікації операцій платіжного балансу

Стандартний платіжний баланс складається з двох розділів:

1. Рахунок поточних операцій відображає міжнародний рух реальних матеріальних цінностей (насамперед товарів і послуг).

2. Рахунок операцій з капіталом і фінансових операцій відображає джерела фінансування руху реальних матеріальних цінностей.

В аналітичних цілях всі статті платіжного балансу діляться на статті, які знаходяться “над рискою” (“above the line”) і показують рух матеріальних цінностей і весь рух капіталу за винятком зміни міжнародних резервів та статті, які знаходяться “під рискою” (“below the line”), які включають тільки зміни запасів міжнародних резервів уряду і центрального банку.

Специфічною статтею платіжного балансу є

Чисті пропуски і помилки (net errors and omissions) – стаття платіжного балансу, що відображає пропуски платежів, які з певних причин не були записані в інших статтях платіжного балансу, і помилки, що з’явились в записах окремих платежів[1].

15.2. Рахунок поточних операцій

Рахунок поточних операцій(current account balance) – ключове поняття міжнародної економіки, що показує, з одного боку, результат взаємодії країни з рештою світу за певний проміжок часу, а з іншого – баланс внутрішніх інвестицій і заощаджень.

Поточні операції платіжного балансу складаються з чотирьох основних груп: операцій з товарами, послугами, руху доходу і поточних трансфертів.

Товари (goods) – група статей платіжного балансу, яка підсумовує на базі FOB за ринковими цінами експорт та імпорт звичайних товарів, товарів для подальшої переробки, ремонт товарів, придбання товарів у портах транспортними організаціями і немонетарного золота.

Послуги (services) – група статей рахунку поточних операцій платіжного балансу, яка включає транспортні послуги, поїздки і ряд інших послуг (зв’язок, будівництво, страхування, комп’ютерні і особисті послуги тощо), що надаються резидентами нерезидентам і навпаки.

Доходи (income) – група статей рахунку поточних операцій платіжного балансу, що поєднує платежі між резидентами і нерезидентами, пов’язані з оплатою праці нерезидентів, і операції, пов’язані з доходами на інвестиції.

Трансферти поточні (current transfers) – трансферти, які не означають передачу права власності на основний капітал, не пов’язані з придбанням або використанням основного капіталу і не передбачають анулювання боргу кредитором.

15.3. Рахунок операцій з капіталом та фінансових операцій

Рахунок операцій з капіталом і фінансових операцій(capital and financial account balance) – група статей платіжного балансу, що фіксує міжнародний рух капіталу, за допомогою якого фінансується експорт та імпорт товарів і послуг.

Структурно цей рахунок включає дві основні категорії:

1. Рахунок операцій з капіталом – групу статей платіжного балансу, які фіксують капітальні трансферти і придбання/продаж не виготовлених не фінансових активів.

2. Фінансовий рахунок – група статей платіжного балансу, які охоплюють всі операції, в результаті яких відбувається перехід права власності на зовнішні фінансові активи і зобов’язання даної країни.

Капітальні трансферти(capital transfers) – трансферти, що поєднують передачу прав власності на основний капітал, пов’язані з придбанням або використанням основного капіталу або передбачають анулювання боргу кредитором.

Інвестиції:

прямі (direct investment) – група статей фінансового рахунку платіжного балансу, що відображає стійкий вплив з боку інституційної одиниці – резидента одної економіки (прямого інвестора) на інституційну одиницю – резидента іншої економіки (підприємства прямого інвестування).

портфельні (portfolio investment) – група статей платіжного балансу, що показує взаємовідносини між резидентами і нерезидентами у зв’язку з торгівлею фінансовими інструментами, і які не дають права контролю над об’єктом інвестицій.

інші (other investments) – всі інші міжнародні інвестиції, які не враховані в прямі і портфельні інвестиції.

З точки зору платіжного балансу портфельні інвестиції бувають двох основних видів

1. Цінні папери, які забезпечують участь в капіталі (equity securities), - акції, паї, АДР (американські депозитарні розписки – розписки на іноземні акції, депоновані у банках США), які підтверджують участь у капіталі підприємства.

2. Боргові зобов’язання (debt securities) – облігації, інструменти грошового ринку та фінансові деривати, які підтверджують право кредитора на стягнення боргу з боржника.

Деривати– інструменти грошового ринку, які підтверджують право кредитора на стягнення боргу з боржника:

варрант (warrant) – форма опціону, яка надає право його тримачу купити у продавця варранта певну кількість акцій і облігацій на спеціально обумовлених умовах протягом певного періоду часу;

опціон (option) – контракт, який дає право покупцю опціону купити (опціон “кол”) або продати (опціон “пут”) певну кількість фінансових інструментів або товарів за раніше обумовленою ціною протягом певного терміну;

своп (swap) – угода, за якою учасники обмінюються платежами по однаковій сумі заборгованості на раніше обумовлених умовах;

форвард (forward) – угода, яка укладається з метою страхування від втрат у випадку зміни процентних ставок, в рамках якої сторони домовляються про ставку процента по певній умовній сумі заборгованості, яку треба виплатити в певні терміни;

ф’ючерс (futures) – угода, що передбачає обмін реального активу, який належить одній зі сторін, на фінансовий актив, який належить іншій стороні, або обмін двома фінансовими активами у встановлений в угоді термін і за раніше обумовленим курсом.

До інших інвестицій відносяться:

1.Комерційні кредити (commercial credits) – вимоги і зобов’язання, що виникають в результаті надання постачальником кредиту покупцю товарів і послуг або попередньої оплати покупцем ще не отриманих товарів і послуг.

2.Позики (loans) – фінансові активи, що виникають внаслідок того, що кредитор напряму надає позичальнику певну суму грошових коштів.

3.Готівкові гроші і депозити (cash and deposits) – банкноти і монети, що знаходяться в обігу і використовуються для здійснення платежів, депозити до запитання, заощаджувальні, термінові й інші депозити.

Контрольні запитання

1. Що таке платіжний баланс і для чого він складається?

2. В чому полягає сенс системи подвійного запису? Які операції реєструються по кредиту і які по дебету?

3. Дайте визначення економічної території країни. Чим вона відрізняється від географічної території країни?

4. У чому полягає відмінність нерезидентів від резидентів в рамках платіжного балансу?

5. За якою ціною здійснюється реєстрація операцій в платіжному балансі і як вона визначається?

6. В який момент і в яких розрахункових одиницях реєструються операції в платіжному балансі?

7. Назвіть основні джерела інформації для складання платіжного балансу. В чому переваги і недоліки кожного з них?

8. На які два великих рахунки поділяється платіжний баланс і як вони визначаються? В чому причина неминучості пропусків і помилок?

9. Як визначається торгівля товарами в рахунку поточних операцій і на якій вартісній основі ведеться її облік?

10.Дайте визначення послуг і назвіть основні статті, за якими класифікуються послуги?

11.Що таке доходи і які види доходів враховуються в платіжному балансі?

12.Які трансферти вважаються поточними і які їх найбільш великі статті?

13.У чому полягає відмінність рахунку операцій з капіталом і фінансового рахунку в платіжному балансі?

14.Що таке капітальні трансферти, і в якому рахунку вони враховуються?

15.Дайте визначення прямих інвестицій, і наведіть приклади підприємств з прямими інвестиціями.

16.Що таке портфельні інвестиції, і які дві групи цінних паперів враховуються в їх рамках у платіжному балансі?

17.Наведіть приклади цінних паперів, які забезпечують участь в капіталі, боргових цінних паперах.

18.У чому принципова відмінність дериватів від інших цінних паперів і які їх найбільш типові категорії, які враховуються в платіжному балансі?

19.Які інші види інвестицій Вам відомі?

20.Як називаються фінансові активи, які знаходяться "під рискою" в платіжному балансі; як вони визначаються?

21.Які критерії віднесення активів до резервних?

22.Назвіть і дайте визначення основних категорій резервних активів у відповідності з класифікацією платіжного балансу.

23.Що таке виключне фінансування, і як воно враховується в платіжному балансі?

24.Які основні форми виключного фінансування?

25.Як баланс міжнародних інвестицій пов’язаний з платіжним балансом? Яка його аналітична цінність?

26.Що показує чиста інвестиційна позиція держави, і для вирішення яких практичних задач вона може використовуватися?

27.Від чого залежить, вноситься переказ до платіжного балансу як дебет чи як кредит?

28.Які відмінності між поточними трансакціями, трансакціями руху капіталу та трансакціями офіційного резерву?

29.Яким є основне значення рівноваги платіжного балансу? Незбалансованості платіжного балансу?

30.Опишіть основні причини незбалансованості платіжного балансу.

31.У чому полягає економічне значення чистого балансу, поточного рахунку? Чистого балансу основних операцій? Чистого балансу операцій офіційних резервів?

32.Чому країна змушена вдаватися до регулювання з метою усунення постійного дефіциту платіжного балансу? Які форми регулювання країна може використати для усунення постійного дефіциту?

33.Поясність відмінність між ринковим та неринковим регулюванням.

34.Як може країна з великим активним сальдо платіжного балансу сприяти підвищенню темпу інфляції у самій собі?

35.Чому дефіцит платіжного балансу може змусити певні країни здійснювати обмежувальну монетарну політику?

36.Правильне, помилкове чи невизначене таке твердження: «Дефіцит платіжного балансу завжди змушує країну втрачати валютні резерви».

37.Як можуть постійні дефіцити платіжного балансу США допомогти стимулювати світову інфляцію?

 


Додаток

ПЛАТІЖНИЙ БАЛАНС

1.Рахунок поточних операцій

А.Товари і послуги

а)товари

1.Експорт/імпорт товарів

2.Товари для подальшої переробки

3.Ремонт товарів

4.Товари, що купуються в портах транспортними організаціями

5.Немонетарне золото

5.1.Золото як засіб накопичення

5.2.Інше

 

в)послуги

1.Транспортні послуги

1.1.Морський транспорт

1.2.Повітряний транспорт

1.3.Інші види транспорту

2.Поїздки

2.1.Ділові

2.2. Особисті

3.Послуги зв’язку

4.Будівельні послуги

5.Страхові послуги

6.Фінансові послуги

7.Комп’ютерні та інформаційні послуги

8.Роялті та інформаційні послуги

9.Інші ділові послуги

9.1.Перепродає товарів за кордоном та інші послуги

9.2.Операційний лізинг

9.3.Різні ділові, професійні та технічні послуги

10.Послуги приватним особам в галузі культури та відпочинку

10.1.Аудіовізуальні та пов’язані з ними послуги

10.2.Інші послуги в галузі культури та відпочинку

11.Інші державні послуги

 


Читайте також:

  1. Баланс процентних ставок
  2. ВИДИ МИТА. ВИДИ МИТНИХ СТАВОК.
  3. Визначення оптимального розміру поставок
  4. Використання процентних ставок у визначенні номінальних і реальних грошових потоків
  5. Відсотки, види відсоткових ставок
  6. Громадські організації – асоціації кулінарів, офіціантів, барменів, сомельє – завдання, вплив на розвиток галузі, проведення виставок та конкурсів.
  7. Диференціація митних ставок залежно від країни походження товару
  8. ІV. Розвиток відносин з постачальниками та контроль поставок
  9. ІV. Ціна на сільськогосподарську продукцію. Ціновий паритет.
  10. КЛАСИФІКАТОР ВИДІВ ТА СТАВОК МИТНИХ ЗБОРІВ
  11. Коефіцієнти структурних зрушень розподілу великих і середніх підприємств паливної промисловості України за формами власності за 1997—1998 роки, процентних пунктів
  12. Логістичний ланцюг поставок




Переглядів: 2528

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Баланс процентних ставок | Тема 3. Цінова еластичність попиту і пропозиції.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.