Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Демографічна політика держави.

Показник зростання кількості населення взаємодіє з іншими агрегатними показниками людської цивілізації, зокрема зі станом довкілля, обсягом природних ресурсів, кількістю сільсь­когосподарських угідь тощо. Швидкий приріст населен­ня планети за наявного рівня забруднення навколишньо­го середовища, великої густоти населення у деяких кра­їнах та через інші фактори загрожує існуванню людської цивілізації. Усвідомлення цього змусило уряди окремих країн в останні десятиріччя проводити активну демогра­фічну політику.

Демографічна політика держави— комплекс заходів державного регулювання процесу народжуваності населення, зокрема обмеження зростання або його стимулювання.

Так, на початку 50-х років Індія та Японія вперше вдалися до політики обмеження зростання кількості населення, яка базується на заходах щодо зниження народжуваності (фертильності). У 1974 р. всесвітня конференція з проблем народонаселення вперше визнала планування сім'ї необхідною складовою офіційної політики. За оцінками фахівців, з початку 60-х — до початку 90-х років ця політика дала змогу уникнути небажаного діто­народження майже на 400 млн осіб у слаборозвинутих країнах світу. Така політика надзвичайно актуальна для цього регіону, оскільки майже 250 млн дітей тут хронічно недоїдають, а від голоду та недоїдання щороку вмирає понад 40 млн осіб.

У колишньому СРСР не існувало науково обґрунтованої демографічної політики та шляхів її реалізації (свідченням цього були недовготривалі й мізерні виплати за народження дитини в сім'ї). Водночас проводилася сталінська політика «переселення народів», що передбачала виселення деяких корінних націй і народностей зі своєї землі. Так, з Криму були депортовані татари, за межами України опинилися понад 1 млн українців. Цю політику в Україні доповнив штучний голодомор 1932— 1933 pp., який забрав життя 3,5—5 млн осіб. Все це значною мірою зумовило кризову демографічну ситуацію в Україні у наступний період.

Її загострення в 90-х роках спричинила криза. У 1992 р. смертність вперше за повоєнний час перевищила народжуваність. У 1992—2000 pp. в Україні померло на З млн осіб більше, ніж народилося. На думку вчених-демографів, це найнижчий показник народжуваності, який будь-коли мав місце у державі. Така демографічна ситуація характеризується терміном «депопуляція», тобто виродження нації. Кризові явища спостерігаються в інших складових депопуляції: тривалість життя в Україні на 6—7 років коротша, ніж у розвинутих країнах світу, дитяча смертність удвічі вища. За показником тривалості життя вона посідає 120-те місце у світі. У працез-датному віці кожен другий помирає, не доживши до пенсії. Майже 80% дітей мають фізичні або психічні вади. За прогнозами, процес депопуляції населення відбуватиметься до 2026 p., a кількість його за цей період скоротиться до 42 млн осіб. Така ситуація склалася також у Росії та деяких інших республіках колишнього СРСР.

Щоб вийти з неї, необхідно, крім заходів щодо стабілізації економіки та підвищення життєвого рівня населення, провадити економічно обґрунтовану демографічну політику, спрямовану на підвищення рівня народжуваності, істотно поліпшити рівень охорони здоров'я.

 


Читайте також:

  1. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  2. Аграрна політика
  3. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  4. Активна і пасивна державна політика.
  5. Активна політика зайнятості
  6. Антиінфляційна державна політика
  7. Антиінфляційна політика держави
  8. Антиінфляційна політика. Взаємозв’язок інфляції та безробіття.
  9. Антимонопольна діяльність держави.
  10. Антимонопольна політика держави.
  11. Антиукраїнська політика російського царизму. Посилення централізаторсько-шовіністичних тенденцій
  12. Апарат держави. Орган держави. Інститут держави Апарат держави - частина механізму держави.




Переглядів: 3854

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність народонаселення та особливості його зростання. | Зайнятість і безробіття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.