Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Технічна, сировинна, наукова та інформаційна безпека.

Технічна безпека України виражається у низькому рівні (порівняно з розвинутими країнами світу) розвитку засобів праці, значному їх фізичному (понад 60%) та моральному (майже 95%) зношуванні, у низькій питомій вазі експорту машин, устаткування, у втраті Україною чималої частини традиційних ринків збуту приладів, машин тощо внаслідок їх високої вартості (через велику енергомісткість і капіталомісткість, нафтомісткість). Крім того, під час економічної кризи значна частина тех­ніки простоювала, фізично руйнувалася, не відбувалося навіть простого відтворення. Так, у 2000 р. у промисло­вості України було впроваджено значно менше гнучких виробничих систем, промислових роботів, введено механізованих потокових і автоматичних ліній порівняно з 1992 р. Тому вироблені на застарілому устаткуванні то­вари переважно неконкурентоспроможні на світових рин­ках. У розвинутих країнах світу щорічно виготовляють десятки тисяч роботів, іншої сучасної техніки, що поси­лює процес технічного відставання України.

Її сировинна залежність виявляється у необхідності імпорту приблизно 35 млн т нафти, 65 млрд кубометрів газу, 35 млн т коксівного вугілля, 75% лісоматеріалів, майже 100% бавовни та деяких інших видів сировини, імпортованих переважно з Росії. За оцінками міжнарод­них експертів, постачання будь-якого виду сировини з одного джерела більш як на 20% від загальних потреб економічно небезпечне для країни, що імпортує.

Вирішення сировинної проблеми залежить передусім від радикальних змін у технологічному способі вироб­ництва. Про це свідчить той факт, що у Франції (приб­лизно однаковій за територією і кількістю населення з Україною) річне споживання нафти майже удвічі нижче, але ця країна виробляє майже у 5 разів більше товарної продукції, ніж Україна. Крім того, існує низка факторів (максимальний видобуток нафти на діючих родовищах, відкриття й розробка нових родовищ енергоносіїв, вико­ристання нетрадиційних джерел енергії, економія пали­ва та електроенергії тощо), використання яких дало б змогу значно обмежити обсяги споживання енергоносіїв.

Наукова незалежність державиздатність народу і насамперед інтелігенції засвоювати нові знання, технічні новації, впроваджу­вати наукові винаходи у виробництво, досягати передових позицій хоча б у декількох пріоритетних галузях світової науки, здатність утримувати їх, наявність висококваліфікованих учених тощо.

Наприкінці 80-х — на початку 90-х років за низкою кількісних показників (кількість кандидатів і докторів на­ук, наукових установ, обсяг витрат на розвиток науки та ін.) Україна входила до першої десятки країн світу. За 1991—2001 pp. у країні більш як удвічі скоротилася мере­жа проектних і науково-дослідних організацій, на 50% — кількість наукових працівників (понад 6000 українських вчених виїхало за кордон), питома вага бюджетних асиг­нувань на науку зменшилася з 3% ВВП у 1990 р. до 0,4% у 2000 р. Відбувається катастрофічне руйнування науково­го потенціалу держави. Все це ослаблює економічну безпеку України, її економічну незалежність.

Інформаційна незалежністьздатність держави на основі інформаційних технологій («інтелектуальних» суперкомп'ютерів п'ятого та шостого поколінь, найновіших систем зв'язку, сучасних персональних комп'ютерів) забезпечити організаціям, кожній особі отримання будь-якої інформації, накопиченої людством, а також власність держави на свій інформаційний простір.

Вище вже йшлося про створення у найрозвинутіших державах світу сучасних суперкомп'ютерів, інтелекту­альних роботів та ін. Країна, яка значно відстає у ство­ренні таких технологій, стає інформаційною колонією цих держав. В Україні інформаційна залежність посилюється також внаслідок зростаючої втрати інформаційного телепростору, низької питомої ваги книг, газет, журналів, що видаються українською мовою, комерціалізації та значного послаблення культурно-просвітницької функції преси, радіо, телебачення, дедалі більшого витіснен­ня вітчизняного виробника теле- й радіопродукції тощо.

Певну тривогу щодо економічної безпеки України викликають окремі рекомендації та пропозиції міжнародних фінансових організацій, які далеко не у всьому враховують соціально-політичні реалії в Україні, специфіку трансформації її економіки. Так, у 1997 р. ними було висунуто понад 40 умов надання кредитів, в 1998 р. — понад 50, у 1999 р. — понад 80. Зокрема, лібералізація імпорту сприяє проникненню зарубіжних фірм на український ринок. У свою чергу, це ослаблює й без того слабку конкурентоздатність вітчизняних товарів, доводить власне виробництво до межі банкрутства. Здійснюється інтенсивний розпродаж за заниженими цінами стратегічних об'єктів, що також послаблює економічну незалежність країни.

Незалежність у формуванні й розвитку господарсько­го механізму означає право держави розвивати власну модель господарювання. Досвід розвинутих країн світу підтверджує, що ядром господарського механізму в су­часних умовах є регулювання економіки, яке здійснюють держава, компанії (насамперед крупні), інші суб'єкти підприємницької діяльності. Але такий досвід в Україні не використовується, внаслідок чого наростають процеси, що загрожують її безпеці. Подолання цих негативних тенденцій у розвитку сучасних суспільно-економічних процесів дасть змогу українському народові утвердити 1 свою незалежність.

 


Читайте також:

  1. Виберіть відповідне визначення поняття: Наукова ідея – це
  2. Вступ. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ І МЕТА КУРСУ. НАУКОВА ПЕРІОДИЗАЦІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ. ІСТОРІОГРАФІЯ
  3. Вчення про вищу нервову діяльність як природно-наукова основа психології праці
  4. ГЛОБАЛЬНИЙ ЕВОЛЮЦІОНІЗМ І СУЧАСНА НАУКОВА КАРТИНА СВІТУ
  5. Донаукова психологія як вчення про душу
  6. Електронні платежі та безпека.
  7. Загально- і конкретно-наукова методологія педагогіки.
  8. Загальнонаукова й філософська методологія: сутність, загальні принципи
  9. Загальнонаукова методологія
  10. Загальнонаукова, міжгалузева і вузькогалузева термінологія. Професіоналізми і номенклатурні назви
  11. ІІІ. Наукова діяльність І. Ньютона
  12. Інформаційна база бюджетування.




Переглядів: 703

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура економічної безпеки. | Які матеріальні основи розвитку сучасної цивілізації.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.