Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Матеріальний потік та параметри, що його характеризують. Інформаційні потоки

ТЕМА 2. ОБ’ЄКТИ ЛОГІСТИЧНОГО УПРАВЛІННЯ

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ КОНТРОЛЮ

1. Коли зародилася наука про логістику і хто є її засновником?

2. Охарактеризуйте історичні періоди розвитку логістики.

3. Наведіть відомі вам визначення поняття логістики.

4. Які причини розвитку логістики?

5. У чому полягає новизна логістичного підходу в управлінні ресурсами?

6. Охарактеризуйте основні етапи розвитку логістики.

7. Обґрунтуйте зв’язок логістики і параметрів конкурентоспроможності.

 


План

2.1. Матеріальний потік та параметри, що його характеризують. Інформаційні потоки

2.2. Класифікація матеріальних потоків

2.3. Логістичні операції та функції

 

Принципова відмінність логістичного підходу від передуючого йо­му управління рухом матеріальних ресурсів полягає в тому, що якщо раніше об'єктом управління було певне скупчення окремих матеріаль­них об'єктів, то за логістичного підходу основним об'єктом став потік, тобто множина об'єктів, що сприймаються як єдине ціле.

Головними категоріями логістики є потік і запас, які взаємо­пов'язані.

Потік – це сукупність об'єктів, що сприймаються як єдине ціле. Вона існує як процес на деякому часовому інтервалі і вимірюється в аб­солютних одиницях за певний період часу [24].

Поняття матеріального потоку узагальнює безперервність зміни і переміщення продуктів праці в сфері обігу і виробництва. Матеріаль­ний потік – це сукупність товарно-матеріальних цінностей, які роз­глядаються на часовому інтервалі в процесі застосування до них різних логістичних операцій.

Матеріальні потоки можуть протікати як усередині одного підприємства, так і між різними підприємствами. При цьому кожному матеріальному потоку відповідає деякий інформаційний потік, який у тимчасовому і просторовому аспектах може не збігатися з матеріаль­ним.

Інформаційний потік – це сукупність циркулюючих у логістичній системі повідомлень, необхідних для її управління. Інформаційні потоки є тими сполучними нитками, на які нанизуються всі елементи логістичної системи.

Матеріальні потоки можуть перебувати у двох протилежних ста­нах: динамічномуі статичному. У тих випадках, коли матеріальні по­токи розглядаються не в часовому інтервалі, а у визначений момент ча­су, вони утворюють матеріальні запаси.

Форма існування матеріального потоку обумовлена самим визна­ченням і проявляється в матеріально-речовинних утвореннях, які мо­жуть змінюватися залежно від етапу просування. Так, щодо підприємства матеріальний потік на етапі забезпечення виробничих процесів матеріальними ресурсами постає у вигляді потоку сировини, комплектуючих, допоміжних матеріалів. На етапі виробництва – у ви­гляді напівфабрикатів. На етапі розподілу і збуту – у вигляді готової продукції, запасних частин для продукції, яку використовують спожи­вачі й т.д.

Сукупність ресурсів одного найменування, які знаходяться протя­гом всього шляху від конкретного джерела виробництва до моменту споживання, утворює елементарний матеріальний потік. Множина елементарних потоків, що формуються на підприємстві, складає інте­гральний (загальний) матеріальнийпотік, який забезпечує нормальне функціонування підприємства.

У цілому принципова відмінність логістичного підходу до управління матеріальними потоками від традиційного заключається у виділенні єдиної функції управління раніше відокремленими матеріальними потоками; в технічній, економічній і методологічній інтеграції окремих ланок матеріалопровідного ланцюга в єдину систему, яка забезпечує ефективне управління наскрізними матеріальними потоками.

Матеріальні потоки характеризуються кількісними і якісними по­казниками. Основними з них є напруженість і потужність матеріаль­ного потоку [22]. Між цими показниками, як правило, спостерігається обернена залежність. На них прямий вплив здійснюють обсяг (маса), час і форми постачань.

Наприклад, під час транзитного постачання підприємству великих обсягів сировини або продукції матеріальний потік може мати велику потужність, але через довготривалу періодичність напруга логістично­го ланцюга може бути невеликою. І, навпаки, під час підприємства поста­чань за методом «точно у термін» обсяги переміщуваних вантажів мо­жуть бути невеликими, але самі постачання дуже частими, що робить даний логістичний ланцюг і відповідно матеріальний потік дуже на­пруженим.

Крім перерахованих, на потужність і напруженість впливають та­кож інші фактори. Так, у сфері виробництва ці показники залежать в першу чергу від форми виробництва, технології виконання логістичних операцій, рівня механізації й автоматизації робіт та ін.

Велике значення має також вид продукції, її призначення. Якщо її використовують на підприємствах сфери виробництва, то матеріальні потоки будуть, як правило, більш потужними за обсягом, але менш на­пруженими за формою постачань. Інша ситуація спостерігається під час управління матеріальними потоками, які за змістом складаються з продукції споживчого призначення. У даному випадку відносно часті постачання порівняно великій кількості споживачів роблять канал ма­теріального потоку менш потужним, але більш напруженим.

Впливає на потужність і напруженість матеріальних потоків також вид транспортних засобів, відстань транспортування та інші фактори.

Таким чином, напруженість матеріального потоку – це інтен­сивність переміщення матеріальних ресурсів, напівфабрикатів і готової продукції, а потужність матеріального потоку – це обсяги продукції, які переміщуються за одиницю часу. Тому потік має розмірність «об­сяг/одиниця часу».

 


Читайте також:

  1. Автомати­зовані інформаційні систе­ми для техніч­ного аналізу товар­них, фондових та валют­них ринків.
  2. Бюлетені та інші інформаційні матеріали, електронні видання
  3. Вантажопотоки
  4. Вантажопотоки, їх види та формування.
  5. Види звітів про грошові потоки.
  6. Вимірювальні інформаційні системи та задачі, які вони вирішують.
  7. Вихідний потік вимог
  8. Візуальні та інформаційні мистецтва: гіперреалізм, концептуалізм, бодіарт, лендарт та ін.
  9. Внутрішнім джерелом фінансування є накопичені нетто-грошові потоки, що виникають при здійсненні міжнародних операцій.
  10. Вхідний потік вимог
  11. Геоінформаційні системи
  12. Глобальні геоінформаційні системи




Переглядів: 1600

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Етапи розвитку логістики | Класифікація матеріальних потоків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.041 сек.