Критеріями класифікації запасів можуть бути 2 параметри руху матеріальних потоків – простір (місце знаходження) і час, а також функції запасів.
За місцем знаходження сукупні запаси виробництва діляться на 2 види: виробничі та товарні запаси. В той же час вони мають свої специфічні функції. Виробничі запаси призначені для виробничого споживання та забезпечують безперебійну роботу виробництва. Товарні запаси необхідні для безперебійного забезпечення споживачів (рис.7.1).
Виробничі і товарні запаси діляться на поточні, страхові (гарантійні), підготовчі, сезонні, перехідні, неліквідні.
Запаси поточні – основна частина виробничих і товарних запасів. Вони забезпечують неперервність виробничого або торговельного процесу між черговими поставками. Їх величина постійно змінюється.
Підготовчі запаси (буферні) виділяються з виробничих запасів при необхідності додаткової їх підготовки перед використанням у виробництві (наприклад, сушка лісу). До них відноситься частина товарних запасів, які створюються в зв’язку з необхідністю підготовки товарів для відпуску споживачам.
Страхові чи гарантійні запаси – призначені для безперервного постачання споживача у випадку непередбачених обставин: відхилення в періодичності та величині партій поставок від запланованих; затримка поставок на шляху від постачальника; непередбачений ріст попиту. На відміну від поточних запасів розмір гарантійних запасів – величина постійна.