Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Системи оптимального управління запасами

Рис. 7.1.Види запасів за місцем знаходження і функцією, яку вони виконують

 

Запаси сезонні – утворюються при сезонному характері виробництва, споживання чи транспортування (наприклад виробництво сільськогосподарської продукції).

Перехідні запаси – це залишки матеріальних ресурсів на кінець звітного періоду. Вони призначені для неперервного виробництва і споживання в звітному та слідую чому за ним періоді до чергової поставки.

Неліквідні запаси – це виробничі та товарні запаси, які довший час не використовуються. Вони утворюються внаслідок погіршення якості товарів під час зберігання, а також морального зношення.

Класифікація в часі дозволяє виділити різні кількісні рівні запасів (рис.7.2):

· Максимально бажаний запас визначає рівень запасу, економічно доцільний в даній системі управління запасами.

· Пороговий рівень запасу використовується для визначення моменту часу видачі чергового замовлення.

· Поточний запас відповідає рівню запасу в будь-який момент обліку. Він може співпасти з максимально бажаним запасом, пороговим рівнем чи гарантійним запасом

· Гарантійний (страховий) запас призначений для постачання споживача у випадку непередбачених обставин.

Обсяг замовлення

 

Максимально бажаний запас

 

Пороговий рівень

 
 


Поточний запас

 
 

 


Гарантійний запас

     
 
 
 

 


Час

Рис.7.2. Види запасів за часом обліку

 

 

Важливим аспектом діяльності логістичної системи є підтримка розмірів матеріальних запасів на такому рівні, щоб забезпечити без­перебійне постачання всіх підрозділів необхідними матеріальними ресурсами за умови дотримання вимог економічності всього процесу переміщення матеріального потоку. Рішення цього завдання дося­гається системою управління запасами.

Система управління запасами – сукупність правил і показ­ників, які визначають момент часу й обсяг закупівлі продукції для поповнення запасів [17].

Параметрами системи управління запасами є:

- точка замовлення – мінімальний (контрольний) рівень запасів продукції, за умови досягнення якого необхідно їх поповнення;

- нормативний рівень запасів – розрахункова величина запасів, яка досягається під час чергової закупівлі;

- обсяг окремої закупівлі;

- частота здійснення закупівель – тривалість інтервалу між двома можливими закупівлями продукції, тобто періодичність поповнення запасів продукції;

- поповнювана кількість продукції, за якої досягається мінімум витрат на зберігання запасу згідно із заданими витратами на поповнення і заданими альтернативними витратами інвестованого капіталу.

У логістиці застосовуються такі технологічні системи управління запасами [3, 13, 20, 24]:

- система управління запасами з фіксованим розміром замовлення;

- система управління запасами з фіксованою періодичністю замовлення;

- система з встановленою періодичністю поповнення запасів до встановленого рівня;

- система «Максимум-мінімум».

Для ситуації, коли відсутні відхилення від запланованих показ­ників і запаси споживаються рівномірно, у теорії управління запаса­ми розроблено дві основні системи управління запасами: система уп­равління запасами з фіксованим розміром замовлення і система уп­равління запасами з фіксованою періодичністю замовлення. Інші си­стеми управління запасами (система з встановленою періодичністю поповнення запасів до встановленого рівня і система «максимум-мінімум»), власне кажучи, є модифікацією цих двох систем.

Система з фіксованим розміром замовлення.Ця система проста і є свого роду класичною. У даній системі розмір замовлення на по­повнення запасу є постійною величиною. Замовлення на постачання продукції здійснюється за умови зменшення наявного на складах логістичної системи запасу до встановленого мінімального критич­ного рівня, який називають «точкою замовлення».

У процесі функціонування даної технологічної системи інтерва­ли постачання можуть бути різними залежно від інтенсивності вит­рат (споживання) матеріальних ресурсів у логістичній системі. У віт­чизняній практиці найчастіше виникає ситуація, коли розмір замов­лення визначається згідно яких-небудь часткових організаційних міркувань. Наприклад, зручність транспортування або можливість завантаження складських приміщень.

Регулюючими параметрами даної системи є розмір замовлення і «точка замовлення».

За умови досягнення запасом нижньої критичної межі (порогового ріваня) та підприємства чергового замовлення на постачання необхідних матеріаль­них ресурсів рівень запасу на момент підприємства замовлення пови­нен бути достатнім для безперебійної роботи в період логістичного циклу. При цьому гарантійний запас повинен залишитися недоторкан­ним (рис.7.3).


Обсяг замовлення

Максимально бажаний

запас

 

Пороговий рівень

 

Гарантійний запас(В)

 

Час

 

Рис.7.3. Функціонування системи з фіксованим розміром замовлення.

 

Точку замовлення можна визначити за формулою:

Р=В+Sd*L (7.1)

де В – гарантійний запас,

Sd – середній добовий збут,

L – час доставки замовлення,

а середній рівень запасів у цій системі визначається таким чином:

J=B+g/2 (7.2)

де g – розмір партії поставки.

Мінімальний розмір запасу в розглянутій системі залежить від інтенсивності витрат (споживання) матеріальних ресурсів у промі­жок часу між подачею замовлення і надходженням партії на склад у логістичній системі. Дана система контролю передбачає захист підприємства від утворення дефіциту. На практиці система управління запасами з фіксованим розміром замовлення застосовується переважно в таких випадках:

- великі втрати внаслідок відсутності запасу;

- високі витрати на зберігання запасів;

- висока вартість товару, який замовляється;

- високий ступінь невизначеності попиту;

- наявність знижки з ціни залежно від кількості, яка замовляється;

- накладання постачальником обмеження на мінімальний розмір партії постачання.

Істотним недоліком цієї системи є те, що вона передбачає безпе­рервний облік залишків матеріальних ресурсів на складах логістичної системи, з тим, щоб не пропустити момент досягнення «точки замов­лення». За наявності широкої номенклатури матеріалів (або асортимен­ту для торгового підприємства) необхідною умовою застосування даної системи є використання технології автоматизованої ідентифікації штрихових кодів.

Визначимо оптимальний розмір замовлення. В якості критерію оптимальності беруться мінімальні суми транспортно-заготівельних витрат і витрат на зберігання запасів.

Система з фіксованою періодичністю замовлення. У системі з фіксованою періодичністю замовлення, як зрозуміло із назви, замов­лення роблять в строго визначені моменти часу, які віддалені один від одного на рівні інтервали, наприклад, 1 раз у місяць, 1 раз у тиждень, 1 раз у 14 днів і т.п., а розмір запасу регулюється шляхом зміни обсягу партії.

Наприкінці кожного періоду перевіряється рівень запасів і, на ос­нові цього, визначається розмір партії постачання. Таким чином, у си­стемі з фіксованою періодичністю замовлення змінюється розмір за­мовлення (обсяг партії), який залежить від рівня витрат (споживання) матеріальних ресурсів у попередньому періоді. Величина замовлення визначається як різниця між фіксованим максимальним рівнем М, до яко­го відбувається поповнення запасу, і фактичним його обсягом у момент замовлення. Уф:

G=M-Уф (7.3)

Максимальний рівень запасів визначається за формулою:

М=В+Sd(L+R) (7.4)

де R – тривалість проміжку часу між перевірками, а інші позначення аналогічні формулі (7.1).

Середній рівень запасів:

J=В+0,5*Sd* R (7.5)

Регулюючими параметрами даної системи є максимальний розмір запасу і фіксований період замовлення, тобто інтервал між двома за­мовленнями або черговими надходженнями партій.

Перевагою даної системи є відсутність необхідності вести система­тичний облік запасів на складах логістичної системи. Недолік же поля­гає в необхідності робити замовлення іноді на незначну кількість ма­теріальних ресурсів, а за умови прискорення інтенсивності споживання матеріалів (наприклад, через зростання попиту на готову продукцію) виникає небезпека використання запасу до настання моменту чергового замовлення, тобто виникнення дефіциту.

Таким чином, система управління запасами з фіксованою періодичністю замовлення застосовується в таких випадках:

- умови постачання дозволяють варіювати розмір замовлення;

- витрати на замовлення і доставку порівняно невеликі;

- втрати від можливого дефіциту порівняно невеликі.

На практиці за даною системою можна замовляти один із багатьох то­варів в одного і того ж постачальника, товари, на які рівень попиту відносно сталий, малоцінні товари і т.д.

Розглянуті вище основні системи управління запасами ґрунтуються на фіксації одного з двох можливих параметрів — розміру замовлен­ня або інтервалу часу між замовленнями. За відсутності відхилень від запланованих показників та рівномірного споживання запасів, для яких розроблені основні системи, такий підхід є цілком достатнім.

Однак на практиці частіше зустрічаються інші, більш складні ситу­ації. Зокрема, при значних коливаннях попиту основні системи уп­равління запасами не можуть забезпечити безперебійне постачання споживача без значного завищення обсягу запасів. За наявності систе­матичних збоїв у постачанні та споживанні основні системи уп­равління запасами стають неефективними. Для таких випадків розроб­ляються інші системи управління запасами, які будуть розглянуті ниж­че.

Система із заданою періодичністю поповнення запасів до вста­новленого рівня. У цій системі вхідним параметром є період часу між замовленнями. На відміну від основної системи, вона зорієнтована на роботу за умови значних коливань споживання. Щоб запобігти зави­щенню обсягів запасів, які знаходяться на складі, або їхньому дефіци­ту, замовлення подаються не тільки у встановлені моменти часу, але і за умови досягнення запасом граничного рівня. Розглянута система містить елемент системи з фіксованим інтервалом часу між замовлен­нями (встановлену періодичність замовлення) і елемент системи з фіксованим розміром замовлення (відстеження граничного рівня за­пасів, тобто «точки замовлення»).

Таким чином, рівень матеріального запасу регулюється як зверху, так і знизу. У тому випадку, якщо розмір запасу знижується до мінімального рівня раніше настання терміну подачі чергового замов­лення, то робиться позачергове замовлення. В інший час дана система функціонує як система з фіксованою періодичністю замовлення.

Відмінністю системи є те, що замовлення поділяються на дві кате­горії: планові та додаткові. Планові замовлення роблять через задані інтервали часу. Можливі додаткові замовлення, якщо наявність запасів на складі досягає граничного рівня. Очевидно, що необхідність додат­кових замовлень може з'явитися тільки за умови відхилення темпів споживання від запланованих.

Як і в системі з фіксованими інтервалом часу між замовленнями, обчислення розміру замовлення ґрунтується на прогнозованому рівні споживання до моменту надходження замовлення на склад підприємства.

Перевагою даної системи є повне виключення недостачі матеріаль­них ресурсів для потреб логістичної системи. Однак при цьому вима­гаються додаткові витрати на організацію постійного спостереження за станом величини запасів.

Система «Мінімум-максимум». Як і в системі з фіксованим інтер­валом часу між замовленнями, тут використовується сталий інтервал часу між замовленнями. Система «Мінімум-максимум» зорієнтована на ситуацію, коли витрати на облік запасів і витрати на оформлення за­мовлення настільки значні, що стають порівняними з втратами від дефіциту запасів. Тому в даній системі замовлення виникають не через задані інтервали часу, а тільки за умови, що запаси на складі в цей мо­мент виявилися рівними або меншими встановленого мінімального рівня. У випадку видачі замовлення його розмір розраховується так, щоб постачання поповнило запаси до максимального рівня. Таким чи­ном, дана система працює лише з двома рівнями запасів — мінімаль­ним і максимальним, чим і зумовлюється її назва.

 


Читайте також:

  1. ERP і управління можливостями бізнесу
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  4. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  5. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  6. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
  7. IV. Розподіл нервової системи
  8. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  9. IV. Філогенез кровоносної системи
  10. Oracle Управління преміальними
  11. POS-системи
  12. VI. Філогенез нервової системи




Переглядів: 20077

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Види матеріальних запасів | Використання АВС та ХУZ- аналізу для визначення логістичної стратегії управління запасами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.