Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Природа гіпнозу

Гіпноз

1.1. Історія розвитку вчення про гіпноз і навіювання

Гіпноз — тимчасовий стан свідомості, близький до сну, при якому зберігається можливість контакту з гіпнотизером і виконання його завдань. У основі гіпнозу лежать звуження об'єму свідомості, ослаблення активності одних його функцій при збереженні повного функціонування інших. В стані гіпнозу підвищується навіюваність, виникають реакції, невластиві при звичайному стані свідомості: загіпнотизований без заперечень виконує завдання гіпнотизера, відтворює забуті враження, міняє мотивацію поведінки, настрій тощо.

У глибокому гіпнозі людина не відчуває болю від уколів і опіків. Після виходу з глибокого гіпнозу особа не пам'ятає, що з нею відбувалося. Гіпноз застосовується в психотерапії для лікування хронічного алкоголізму, наркоманії, куріння, а також для знеболення в хірургії, акушерстві, стоматології. Застосування техніки гіпнозу дозволяє експериментально вивчати поведінку при різних рівнях функціонування суб'єкту.

Аналізуючи історичний аспект розвитку вчення про гіпноз, дослідник В.Рожнов відзначає, що ознайомлення з явищем гіпнозу, який був відомий людям з незапам'ятних часів, зумовило і той факт, що історично зі всіх методів психічного лікування першим виникла гіпнотерапія. Слово "гіпноз" з'явилося порівняно недавно, в середині XIX ст., але стани, які воно позначає, спостерігалися ще біля витоків людської цивілізації.

З різними стадіями гіпнотичних станів, безумовно, мав справу і австрійський лікар Ф. Месмер, творець вчення про "тваринний магнетизм". Згідно його містичної теорії, світ пронизаний особливою рідиною — магнетичним флюїдом (від лати. fluidus — текучий), що має цілющу силу. Накопичуючись як в резервуарах у особливо обдарованих для його сприйняття осіб, магнетичний флюїд, на переконання Ф. Месмера, може передаватися хворим через дотики і виліковувати їх. Ф. Месмер виліковував хворих неврозом силою навіювання і самонавіяння в стані неспання, а найчастіше в гіпнозі.

У 1784 р. послідовник Ф. Месмера Ш. П’юїсегюр, займаючись магнетичними пасами, відкрив найбільш глибоку стадію гіпнозу — штучний сомнабулізм.

Попередником наукової гіпнології можна вважати також португальського абата Фаріа, заслуги якого необгрунтовано забуті, хоча саме він в 1813 р. ввів метод словесного занурення в гіпноз.

У 1843 р. вийшла в світ робота Дж. Брейда "Нейрогіпнологія, або Трактат про нервовий сон", де нервовий сон розглядається щодо "тваринного магнетизму" і супроводжується численними випадками його застосування для полегшення і зцілення хвороб. Це дослідження ознаменувало закінчення багатовікового періоду фантазій і вигадок про гіпноз і початок ери наукової гіпнології.

З кінця 70-х років XIX в. відомий французький невропатолог Ж. Шарко (1825-1893) вивчав явища гіпнозу на хворих, що страждали істерією. Гіпнотичний стан у хворих викликається шляхом одноманітних, монотонних або раптових і різких подразників, що діють на органи слуху і зору. У повній темноті в очі досліджуваним світять яскравими спалахами світла або впливають на їх слух монотонним звучанням гонгу. Хворі впадають в різні стадії гіпнозу. Ж. Шарко називає їх стадіями каталепсії, летаргії і сомнабулізму.

Сальпетрієрськая, або паризька, школа Ж. Шарко зробила багато для клінічного ознайомлення з гіпнозом, з його стадіями. Ж. Шарко глибоко вивчав застосування фізіологічних методів дослідження — запис руху м'язів, реєстрацію пульсу і дихання у осіб з сомнабулізмом. Все це підняло гіпнологію на новий рівень і тому небезпідставно 70-і і 80-і роки XIX ст. увійшли до історії психотерапії як "золотий час гіпнозу".

Засновник нансійської школи И. Бернгейм (1840-1919) висловлював думку про те, що походження гіпнотичних стадій, які спостерігав Же. Шарко, пов'язано виключно з навіюванням, яке залежить від того, хто гіпнотизує, а не з патологічною, істеричною природою гіпнозу. И. Бернгейм розумів виникнення гіпнозу як результат того, що одна людина (гіпнотик) піддається сугестивному впливу іншого (гіпнотизера), не виявляючи при цьому вираженної критики до отримуваного навіювання. Широко відомий вираз нансійців: "Гіпнозу немає, є тільки навіювання".

У 1866 р. доктор А. Льебо (1823-1904) видав книгу "Сон і подібні до нього стани, що розглядаються перш за все з погляду впливу розуму на тіло", в якій повністю погоджується з Дж. Брейдом в його запереченні магнетизму і також вважає гіпноз різновидом сну. Але він йде далі і називає цей стан вселеним сном, чим закладає основу поглядів, які надалі відомі як нансийска школа гіпнозу. На підставі великого об'єму накопиченого матеріалу (7500 хворих, з яких деякі отримали по декілька десятків сеансів лікувального гіпнозу) А. Льебо з упевненістю приходить до висновку про значну терапевтичну цінність гіпнозу. У 1868 р. професор А. Бонн підтвердив ці висновки в роботі "Гіпнотизм. Дослідження фізіологічні і психологічні". Він вивчав гіпноз в експериментально-лабораторних умовах.

Помітний слід в науці про гіпноз (гіпнології) залишив знаменитий німецький фізіолог Р. Гейденгайн (1834-1897). Згідно з його дослідженням, гіпноз — це сон розуму, під час якого пригнічена свідомість. Такий сон виникає унаслідок стомлення кіркових клітин монотонними подразниками (звуковими, зоровими, тактильними). У 1880 р. Р. Гейденгайн випустив брошуру про гіпноз, а через рік вона вже з'явилася в перекладі російською мовою під редакцією І. Павлова.

З німецьких дослідників XIX ст. заслуговує уваги відомий психіатр і сексолог К. Ебіне. У своїй роботі "Експериментальне дослідження в області гіпнотизму" (1889) учений підкреслював лікувальне значення гіпнозу і відзначав, що гіпнотичне лікування стає загальним надбанням лікарів всіх культурних народів.

Пристрасним захисником гіпнозу є найбільший швейцарський психіатр і невропатолог А. Форель (1848-1931). У роботі "Гіпнотизм, або навіювання і психіатрія" він детально виклав проблеми гіпнозу в експериментальному і лікувальному планах і зробив висновок про те, що гіпноз і сон є аналогічні стани.

Внесок в практику гіпнотерапії вніс шведський психотерапевт О.Веттерстранд. Його робота "Гіпнотизм і його застосування в практичній медицині" (перекладена російською мовою в 1893 р.) в значній мірі сприяла активізації лікувального використання гіпнозу при різних нервових і соматичних захворюваннях.

У Росії і Україні також розроблялися питання теорії і практичного застосування гіпнозу з лікувальною метою. Н. Иванов [12] показав, що російські вчені вельми тверезо підійшли до вчення про "тваринний магнетизм", що сколихнуло всю Європу. В. Рожнов [25] відзначав, що в роботах вітчизняних учених переважали матеріалістичні тенденції в підході до явищ гіпнозу.

Професор фізіології Харківського університету В. Данилевский (1852-1939) експериментально вивчав гіпнотичні явища у тварин і обгрунтував єдність природи гіпнозу у людини і тварин [8].

A.Токарський (1859-1901), розробляючи практичні показання
до застосування гіпнозу з лікувальною метою, виходив з того, що гіпноз і навіювання є ефективними методами дії на функції нервової системи з метою її зміцнення і заспокоєння. А. Токарский розробив проблему послідовного розвитку мотивованих навіювань в гіпнозі, системи психотерапевтичного лікування алкоголіків і ін.

Численні послідовники школи И. Павлова (фізіологи і лікарі Ю. Поворінській, І. Короткий, М. Суслов, М. Мареніна, Н. Стрельчук, Е. Попів, В. Рожнів, М. Невский і ін.) займалися експериментальними і клінічними дослідженнями гіпнозу для перенесення закономірностей, отриманих в дослідах з тваринами, на людину.

B.Протопопов — учень В. Бехтерева — висловив гіпотезу про те, що гіпноз є аналогом реакції зосередження. З принциповими запереченнями В.Протопопову виступив К. Платонов. Виходячи з положення, що гіпноз і сон є подібними за природою процесами, К. Платонов задався метою вивчити в гіпнозі стан пульсу, кров'яного тиску і дихання для зіставлення отриманих результатів із станом природного сну. В результаті він встановив, що в гіпнозі, як і в природному сні, пульс і дихання сповільнюються, кров'яний тиск падає, тобто в гіпнозі і в природному сні фізіологічні зміни носять однаковий характер [22].

Дослідники, що вивчають природу гіпнозу, відзначають, що єдиної теорії гіпнозу в даний час не вироблено. Існують лише окремі концепції, до тої чи іншої міри обгрунтовані системи поглядів на механізм цього явища. Розглянемо деякі з них.

Нейродинамічна теорія І. Павлова. Згідно І. Павлову, гіпноз — це частковий сон. Він є проміжним, перехідним станом між неспанням і сном, коли на тлі загальмованих з різним ступенем інтенсивності ділянок головного мозку не спить "сторожовий" пункт в корі великих півкуль, що забезпечує можливість "рапорту" між тим, кого гіпнотизують і гіпнотизером. Розрізняють три фази гіпнотичного стану: зрівняльну, парадоксальну і ультрапарадоксальну.

У зрівняльній фазі сильний подразник викликає слабку реакцію, а слабкий — сильну реакцію. У ультрапарадоксальній фазі реакцію можна отримати за допомогою неадекватного стимулу, тобто такого, на який клітини головного мозку в стані неспання не реагують. Наприклад, звичайний мідний п'ятак при певному навіюванні може викликати опік шкіри. Парадоксальною фазою І. Павлов, а пізніше К. Платонов пояснили незвичайну силу слова в стані гіпнозу, яке в безсонному стані є слабким подразником.

Відзначимо, що більшість вітчизняних гіпнологів і в наші дні в розумінні природи гіпнозу стоять на фізіологічних павловских позиціях.

У останні десятиліття зазнали зміни багато понять, що стосуються фізіологічної природи сну. И.Павлов розглядав фізіологічний сон як різне кіркове гальмування. Він розрізняв пасивний і активний сон, а процес гальмування вважав активним. Останнє припущення ученого геніальне, але воно довгий час не знаходило розвитку в роботах його учнів. Початок нових досліджень, що змінили звичні уявлення про природу сну, поклали роботи австрійського ученого Бергера, а потім канадського дослідника Джаспера, які на початку 30-х років XX в. зуміли записати електроенцефалограми (ЭЭГ) сну і неспання, які істотно розрізнялися.

У 1949 р. американець Мегу і італієць Моруцци, подразнюючи струмом обмежену зону ретикулярної (сітковидної) формації, викликали реакцію пробудження, тобто спостерігали активізуючий вплив ретикулярної формації на кору головного мозку.

Анатомічно ретикулярна формація відома давно; вона тягнеться вздовж стовбура мозку, сполучаючи спинний мозок з корою головного мозку. Функціональне ж призначення цього утворення довгий час залишався неясним. Дослідження, що почалися з дослідів Мегуна і Моруцци, показали, що всі афективні і ефективні шляхи від аналізаторів до відповідних зон кори (специфічний потік імпульсів) йдуть через ретикулярну формацію і віддають їй частину енергії. Виникає новий потік імпульсів, але вже неспецифічний. Впливаючи дифузно на всю кору, цей неспецифічний потік імпульсів має велике біологічне значення, оскільки при сигналі "неблагополуччя" включає весь мозок, а не окрему його ділянку. Надалі з'ясувалося, що ретикулярна формація виконує дві усвідомлені функції: підтримує неспання і викликає сон (цим пояснюються і результати експериментів Бремера).

Сучасні дослідження показали, що в нижньому відділі гіпоталамуса сітковидної субстанції знаходяться апарати, котрі активно організують ЭЭГ сну (синхронізуючий апарат Моруцци) і неспання (десинхронізуючий апарат). Що синхронізуючий і десинхронізуючий апарати діють періодично, ритмічно, викликаючи сон або неспання. Виявилось, що робота цих апаратів, як і вся життєдіяльність організму, пов'язана з біологічними ритмами. Поступово з'ясувалося, що і сон може розрізнятися по структурі. Він також має певну синхронність, ритми, які відбиваються на ЭЭГ. Розрізняють сон повільний і швидкий. Фаза швидкого сну (ФШС) займає 25 % нічного сну, повільний сон (ФПС) змінявся швидким — це і є цикл сну. У здорових людей за ніч проходить 4-6 завершених циклів сну. Фаза швидкого сну якісно відрізняється від ФПС. Не дивлячись на те що по картині ЭЭГ при ФШС сон більш поверхневий, ніж при ФПС, розбудити людину в стані швидкого сну важче, ніж в стані повільного. При ФШС фіксуються сновидіння, зниження м'язового тонусу, збільшення рухів очних яблук, "вегетативна буря", посилення гормональної активності.

Таким чином, за сучасними поняттями, сон — це активний процес, тісно пов'язаний з функцією кори головного мозку, але в ще більшій мірі — з функцією підкірки, ретикулярної формації. Тому вважати, що сон — це "розлите кіркове гальмування", це означає не враховувати всіх механізмів його утворення.

Перенесення фізіологічних теорій гіпнозу на людину представляє ще більші труднощі при втручанні мови. Слово И.Павлов розглядав як сигнал сигналів — стимул такий же матеріальний, як і будь-який фізичний стимул. Разом з тим И.Павлов підкреслював, що ці два роди стимулів не можна ототожнювати з кількісної точки зору із-за минулого, пережитого людиною. Саме тут, як справедливо відзначає Спегток, виникають проблеми, оскільки павловская школа не приймає до уваги несвідомих нашарувань в афективному житті суб'єкта.

Психоаналітична теорія. 3. Фройд виклав свої погляди на гіпноз в роботі "Психологія мас і аналіз особи" (1921). Згідно з 3.Фрейдом, гіпноз — це перенесення у сфері несвідомого на особу гіпнотизера природжених спогадів про племінного вождя, витісненого відношення дітей до батьків (наприклад, сина до батька). Цей феномен перенесення і створює, на думку 3.Фрейда, незбориму владу гіпнотизера над тим, кого гіпнотизують. Гіпнотичні взаємини, за 3.Фройдом, мають еротичну основу. "Гіпнотичні відносини, — відзначає 3.Фройд, — полягають в необмеженому любовному самопожертвуванні, за винятком статевого задоволення". Ференци (1975) бачив в гіпнозі відродження эдипового комплексу з його любов'ю і страхом. Звідси два типи гіпнозу — "материнський", заснований на любові, і "батьківський", такий, що базується на страсі.

Шильдер (1938) в основі гіпнозу також бачив феномен перенесення. Згідно Шильдеру, пацієнт, приписуючи гіпнологу всемогутність, тим самим реалізує власні сексуально-інфантильні фантазії. Штеварт (1969) стверджував, що гіпнотичний стан містить не тільки задоволення інстинктивних потреб, але і складне урівноваження ваблень і захисних тенденцій, в яких значну роль грають недовір'я, ворожість. Автор допускає, що пацієнт в стані гіпнозу знаходиться в амбівалентному відношенні щодо гіпнотизера, якого він любить і ненавидить одночасно. Згідно Штеварту, гіпнотичний стан базується на фікції: гіпнотизер, якщо він хоче добитися гіпнотичного трансу, повинен вдавати, що він всемогутній. Але "несвідоме" пацієнта "знає", що гіпнотизер вдає, і компенсує цю ситуацію відчуттям, що він сам примушує гіпнотизера до цієї фікції і сам контролює гіпнотичну ситуацію.

3. Фройд стверджував, що гіпнотизер поставлений на місце "Над-Я" суб'єкта. На відміну від нього Штеварт стверджував, що "Над-Я" поставлене на місце гіпнотизера, і це "Над-Я" спроектоване і проконтрольоване суб'єктом в співучасті з гіпнотизером. Таким чином, суб'єкт відчуває себе в більшій мірі звільненим від влади власного "Над-Я" і може дати волю появі до цих пір пригнічуваних спогадів.

Існує велика кількість концепцій, що намагаються пояснити природу гіпнозу. И. Бернгейм вважав гіпноз однією з форм вираження навіювання і, по суті, ототожнював ці поняття. Ж. Шарко ідентифікував гіпноз з істеричним неврозом, розглядаючи і те, і інше як хворобливе затьмарення свідомості. Орне (1959) вважав, що гіпноз — це продукт штучно створеної експериментальної ситуації, яка впливає не тільки на пацієнта, але і на експериментатора. Гіпноз багато в чому можна розглядати як "божевілля на двох": кожен залучений в гіпнотичні відносини грає роль, яку інший від нього чекає. Пацієнт поводиться так, як ніби він не може чинити опір навіюванню гіпнотизера, а гіпнотизер грає роль всемогутньої особи.

В. Бехтерев розглядав гіпноз як штучно викликаний поєднанням рефлексу гальмівного характеру і придушення активного зосередження. Шерток (1982) розцінює гіпноз як "четвертий стан організму" (разом із станом неспання, сну і активністю сновидінь). А. Свядощ (1982) вважає, що гіпнотичний сон — це стан звуженої свідомості, викликаний дією гіпнотизера і що характеризується підвищеною навіюваністю.

В. Рожнов розуміє гіпноз як особливий психологічний стан, що виникає під направленою психологічною дією і відрізняється як від сну, так і від неспання. На думку В. Рожнова, гіпноз — це психофізіологічний феномен, при якому постійно наявний синергізм свідомого і несвідомого набуває певної трансформації в тому сенсі, що їх спільна діяльність диссоціюється і одночасно може бути як усвідомлюваною, так і неусвідомлюваною психічною продукцією. Згідно з В.Рожновим, "глибокий гіпноз є якісно інший психофізіологічний стан, що виникає як результат специфічної перебудови роботи мозку на особливий режим. Відмінною рисою гіпнозу як стану є строга, не властива ні сну, ні неспанню винахідливість в засвоєнні інформації ...".

Численність і різноманітність теоретичних підходів до природи гіпнозу вже самі по собі свідчать про складність проблеми, ще далекої від вирішення.

Висновки до 1-го питання

Отже: Під навіюванням розуміють різні способи вербальної і невербальної, емоційно забарвленої дії на людину з метою створення у неї певного стану або спонуки до певних дій. За допомогою навіювання можуть бути викликані різні відчуття, уявлення, емоційні стани, вольові спонуки, зміни соматовегетативних функцій організму. Слід розрізняти переконання і навіювання як психологічні категорії і гіпноз як особливий стан вищих відділів центральної нервової системи.

Гіпноз — тимчасовий стан свідомості, близький до сну, при якому зберігається можливість контакту з гіпнотизером і виконання його завдань. У основі гіпнозу лежать звуження об'єму свідомості, ослаблення активності одних його функцій при збереженні повного функціонування інших. В стані гіпнозу підвищується навіюваність, виникають реакції, невластиві при звичайному стані свідомості: загіпнотизований без заперечень виконує завдання гіпнотизера, відтворює забуті враження, міняє мотивацію поведінки, настрій і т.д.

Єдиної теорії гіпнозу в даний час не вироблено. Існують лише окремі концепції, до тої чи іншої міри обгрунтовані системи поглядів на механізм цього явища. Численність і різноманітність теоретичних підходів до природи гіпнозу вже самі по собі свідчать про складність проблеми, ще далекої від вирішення.

 

 

ІІ питання: Навіювання як метод психокорекції та плацеботерапія.

 

Як метод психотерапевтичного лікування навіювання використовується в стані природного сну. В даний час сон розглядається як результат активного функціонування синхронізуючих сомогенних систем головного мозку (Вейн, 1974). Доведена наявність в мозку (гіпоталамусі) не тільки активних апаратів, що підтримують неспання, але і систем, що беруть участь в організації сну. За останні роки змінилися і поглибилися уявлення про фізіологічні механізми сну. Проте це не означає заперечення нейродинамічної теорії сну, заснованої на працях класиків вітчизняної фізіології А. Ухтомського, І. Павлова, Л. Орбели і ін. Розрізняють декілька стадій сну: перехід від релаксації до дрімоти; дрімота; поверхневий сон; сон середньої глибини; глибокий сон. У зв'язку з різною глибиною сну можуть виникати різні його фази: зрівняльна, парадоксальна, ультрапарадоксальна, наркотична.

Фазові стани під час сну обумовлюють образотворчу чутливість до певних подразників, за допомогою яких можлива підтримка контакту із зовнішнім світом. В результаті утворюються "сторожові" пункти. Широко відомі приклади наявності таких пунктів під час сну, описані В. Сперанским ("сторожові" тварини), Л. Орбели (головоногий молюск восьминіг з випущеною під час сну черговою "сторожовою" ногою) і ін.

В стані неспання сила збудження кіркових кліток адекватна силі подразника. Для перехідних (фазових) станів характерна зміна реактивності кліток на дію подразників: при зрівняльній фазі сильні і слабкі подразники викликають рівні по силі реакції; при парадоксальній фазі слабкі подразники викликають сильну реакцію, а сильні — слабку або реакція відсутня взагалі.

При утворенні "сторожового" пункту важливу роль грають зрівняльна і особливо парадоксальна фази.

У людини, яка спить або у тварини "сторожові" пункти утворюються під впливом подразників, що несуть життєво важливу інформацію, і виникають під час перехідних фаз сну. Навіювання, здійснюване однією особою щодо іншої, називається гетеросуггестією. Самонавіяння називається аутосуггестією. Навіювання, обумовлене яким-небудь процесом, дією, називається реальним, а навіювання, викликане за допомогою слів, — вербальним. Навіювання, реалізоване безпосередньо через слово, визначається як пряме. При непрямому навіюванні використовується проміжний подразник, з яким пацієнт і зв'язує одержаний лікувальний ефект. Часто непряме навіювання виявляється ефективніше за пряме. Пояснюється це тим, що при цьому уявлення пацієнта, пов'язані з лікувальним ефектом, зустрічають менший спротив. Навіювання з лікувальною метою може проводитися у стані неспання, в стані гіпнозу, а також у стані неглибокого природного і наркотичного сну.

Непряме навіювання.Оскільки слово має надзвичайну силу, непряме навіювання як засіб навіювання на психічні і біологічні стани людини таїть в собі багаті можливості.

Навіювання в стані неспання.Ефективність навіювання залежить від обстановки, в якій проводиться лікування, від зовнішнього вигляду суггестера, його майстерності і артистизму. Чим вищий авторитет суггестера, тим меншу критичну оцінку зустрічає його "формула" навіювання. Багато дослідників відзначають, що страх, гнів, екстаз і інші емоційно-насичені стани сприяють різкому підвищенню навіюваності і дозволяють здійснювати масове навіювання. Навіювання в безсонному стані показане при всіх формах неврозів, особливе при істеричному, а також при алкоголізмі, тютюнокурінні і з метою корекції девіантної (що відхиляється від соціально прийнятих норм) поведінки. Особливо ефективний цей метод для лікування дітей і осіб з підвищеною навіюваністю.


Читайте також:

  1. Бактеріофаг, його природа і практичне застосування. Вплив бактеріофага на мінливість мікроорганізмів.
  2. Банк і його операції. Правова природа банківської діяльності
  3. Духовне буття. Свідомість, її природа
  4. Економічна природа бюджетного дефіциту і його причини
  5. Економічна природа бюджетного дефіциту і його причини
  6. Економічна природа і призначення міжнародних фінансів
  7. Економічна природа й призначення міжнародних фінансів
  8. Економічна природа митного тарифу, його класифікація та функціональні завдання
  9. Економічна природа поточних витрат підприємства
  10. Економічна природа процента
  11. Економічна природа та класифікація доходів бюджетів
  12. Економічна природа та роль державного кредиту.




Переглядів: 2382

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Суть навіювання | Гіпносуггестія

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.024 сек.