Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Визначення положення газорідинних і водо-нафтових контактів

Положення ВНК, ГВК і ГНК в обсаджених свердловинах встановлюється комплексом промислово-геофізичних методів, зокрема методами радіометрії, термометрії та акустичного каротажу.

Водо-нафтовий контакт

1. Водо-нафтовий контакт за даними нейтронного гамма-каротажу надійно встановлюється в пластах, у яких нафта витісняється водою, що містить хлор, із мінералізацією вище 120-150 г/л при kп³20%. Контакт нафта-вода фіксується на кривих НГК збільшенням Ing навпроти водоносної частини пласта по відношенню до нафтоносної до 15 %. Положення ВНК встановлюють за початком спаду інтенсивності Ing (рис.17.1,а).

Спектрометричний нейтронний гамма-каротаж найбільш чутливий до вмісту хлору в пласті. При реєстрації захопленого гамма-випромінювання з енергією 4-5.6 МеВ перевищення Ing на границі ВНК складає 50-100 %.

2. При витісненні нафти мінералізованою водою ВНК на кривих ННК-Т відмічається зменшенням показів InТ навпроти його водоносної частини. Положення ВНК фіксується за початком підйому кривої InТ (Рис.17.1, б).

3. У водоносній частині пласта середній час життя теплових нейтронів менший, ніж у нафтоносній. Контакт вода-нафта за даними ІННК відмічається за початком збільшення IІnТ (Рис. 17.1, в).

4. Імпульсний нейтрон-нейтронний каротаж дозволяє визначити положення текучого ВНК за величиною tп аналогічно ІННК (Рис. 17.1, г).

5. Водоносна частина пласта фіксується підвищеними показами наведеної гамма-активності у порівнянні з нафтоносною внаслідок більшого вмісту ядер натрію та хлору нижче ВНК. Каротаж наведеної активності ефективний при визначенні положення ВНК у випадку мінералізації пластових вод за NaCl вище 40 г/л. Границю ВНК визначають у точці, яка знаходиться на середині аномалії між нафтоносною та водоносною частинами пласта (Рис. 17.1, д).

6. За даними каротажу радіохімічного ефекту при визначенні текучого положення ВНК зіставляють заміри природної радіоактивності до і в процесі переміщення ВНК. Природна радіоактивність навпроти обводненої частини пласта інколи аномально зростає, а гамма-активність нафтоносної його частини залишається незміненою.

7. Положення ВНК за результатами каротажу радіоактивних ізотопів відмічається підвищенням інтенсивності гамма-випромінювання навпроти водоносної частини пласта у випадку закачування активованої води, а при закачуванні радіоактивної нафти інтенсивність гамма-випромінювання зростає навпроти нафтоносної частини пласта. Границя ВНК відмічається аналогічно відбиванні ВНК за даними НГК у випадку закачування активованої води та аналогічно ННК-Т при використанні активованої нафти (Рис. 17.2).

8. За даними каротажу індикації елементами з аномальними нейтронними властивостями у випадку закачування в пласт водних розчинів хлористого кадмію контакт нафта-вода відмічається за НГК у точці спаду Ing, за ННК-Т – у точці підйому InТ, при використанні в якості активатора борної кислоти ВНК фіксується за НГК і ННК-Т у точці початку спаду Ing і InТ (Рис. 17.3).

Положення ВНК за даними НГК, ННК-Т, ІННК, ІНГК, КНА впевнено визначають у випадку заміщення нафти мінералізованою водою (Св³120-150 г/л при kп³25 %). При низькій мінералізації пластових і закачуємих водах (Св>15 г/л при kп³20 %) переміщення ВНК встановлюють тільки за результатами високоточних визначень декремента затухання теплових нейтронів за даними ІННК (lп=1/tп). Відмінність lп для нафтоносної та нафтоносної частин пласта у випадку ідентичності колекторських властивостей складає 8-10 %.

Газо-водяний контакт

1. За збільшенням показів нейтронного гамма-каротажу або каротажу густини теплових нейтронів у випадку слабоглинистих колекторів і невеликою зоною проникнення фільтрату промивної рідини.

2. За перевищенням показів НГК або ННК-Т великого зонда над показами малого зонда (Рис.108).

3. За наявністю приросту кривих НГК, які зареєстровані в різний час зондом однієї довжини. Даний спосіб особливо ефективний у випадку пластів із значною зоною проникнення. Виділення газоносної та водоносної частин пласта базується на явищі розформування зони проникнення газоносного колектора в обсадженій свердловині (Рис. 108а).

Газонафтовий контакт

1. За наявністю позитивних приростів показів на кривих НГК або ННК-Т, які отримані за методикою часових замірів. Проти нафтоносної частини пласта покази інтенсивності нейтронного гамма-випромінювання на різних кривих практично співпадають.

2. За величинами часу життя теплових нейтронів у газоносній та нафтоносній частинах пласта. У чистих газоносних колекторах середній час життя теплових нейтронів на 15-20% більший, ніж в однотипних нафтоносних колекторах. Для встановлення положення ГНК у глинистих, піщаних і карбонатних колекторах необхідно проводити повторні часові заміри ІННК. При цьому газоносна частина пласта на кривих виділиться підвищеними показами ІННК, які отримані в більш пізніший час.

3. За даними геохімічних методів дослідження свердловин. Збільшення відношення вмісту етану до вмісту пропану (більше одиниці) свідчить про газонасиченість колектора. Даний спосіб найбільш ефективний при встановленні ГНК у сильно глинистих піщаних і карбонатних колекторах, де ядерні методи не дозволяють розчленувати газоносні та нафтоносні ділянки пласта.

4. За даними термометрії свердловин. Газоносна частина пласта виділяється негативною аномалією температури.

 

Переміщення ВНК і ГВК

Переміщення ВНК і ГВК у процесі розробки родовищ в обсаджених свердловинах встановлюється декількома способами.

1. За показами нейтронного гамма-каротажу. Газо-водяний контакт відмічається високими значеннями Ing проти газоносної частини пласти. Водонафтовий контакт може бути встановлений тільки в пластах з мінералізованими пластовими водами, які містять хлор (Св>120-150 г/л). Контакт нафти і води на кривих НГК фіксується збільшенням показів проти водоносної частини пласта (Рис.170).

2. За показами нейтрон-нейтронного каротажу – за зміною густини теплових нейтронів. Газоводяний контакт відмічається підвищенням показів Ing проти газоносної частини пласта. У пласті, який містить мінералізовану воду, ВНК на кривих ННК-Т фіксується зменшенням показів Ing проти його водоносної частини покладу (Рис.110).

3. За показами імпульсного нейтрон-нейтронного каротажу – за величинами коефіцієнта дифузії та часу життя теплових нейтронів. Недоліками стаціонарних радіометричних методів НГК і ННК-Т при визначенні ВНК і ГВК є невелика їх глибинність і значний вплив діаметра свердловини, товщини цементного кільця, состава промивної рідини та мінералізації пластових вод на покази методів. У зв’язку із цим стаціонарні ядерні методи мало ефективні при дослідженні пластів з низькою мінералізацією вод і пластів, які розкриті перфорацією. Нестаціонарні імпульсні нейтронні методи в деякій мірі вільні від даних недоліків.

Положення ВНК і ГВК за даними ІННК



Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  3. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  4. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  5. Ocнoвнi визначення здоров'я
  6. Алгебраїчний спосіб визначення точки беззбитковості
  7. Аналіз службового призначення деталей та конструктивних елементів обладнання харчових виробництві, визначення технічних вимог і норм точності при їх виготовленні
  8. Аналіз стратегічних альтернатив та визначення оптимальної стратегії формування фінансових ресурсів
  9. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  10. Балансова теорія визначення статі. Диференціація статі і роль гормонів у цьому процесі.
  11. Безстатеве розмноження, його визначення та загальна характеристика. Спори — клітини безстатевого розмноження, способи утворення і типи спор.
  12. Білорусь. Характеристика положення та господарства країни.




Переглядів: 1412

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Геофізичний контроль за розробкою нафтових і газових родовищ. Задачі. Методи і методика дослідження | Перфорація

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.