Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Неокейнсіанські моделі економічного зростання. Посткейнсіантво

 

Подальша еволюція кейнсіанської моделі повинна була піти шляхом надання їй елементів динамізму і доповненням аналізу реального ринку дослідженням процесів, які відбуваються на грошовому ринку. Результатом теоретичних пошуків стала розробка неокейнсіанських теорії макроекономічної динаміки. Її становлення пов’язане з іменами таких відомих послідовників Дж. М. Кейнса, як Рой Харрод, Євсій Домар, Елвін Хансен, Джоан Робінсон та ін.

Теорії економічного зростання пов’язані з пошуком шляхів і факторів, які впливають на прискорення темпів економічного розвитку, на отримання максимальних результатів виробництва за найменших витрат. Найбільшу увагу цим проблемам приділили такі вчені, як Б. Дуглас, Х. Кобб, Р. Солоу, Дж. Мід, Е. Домар та Р. Харрод, Е. Денісон.

У центрі уваги Є. Домара (США) таР. Харрода (Англія) перебуває проблема забезпечення постійного сталого економічного зростання як умови динамічного розвитку економіки, що можливе лише у разі активного державного втручання в економіку. Є. Домар та Р. Харрод у пропонованих ними моделях (за Р. Харродом взаємовідношення між інвестиціями і збереженнями; за Є. Домаром – між попитом і пропозицією) виходять з кейнсіанських ідей про взаємозв’язок інвестицій, доходу та зайнятості.

Відомий прихильник кейнсіанства, професор Оксфордського університету Р. Харрод у праці „До теорії економічної динаміки” обґрунтовував завдання пошуку шляхів забезпечення сталих темпів зростання економіки, що не виключає наявності економічних криз (депресій).

Р. Харрод намагався динамізувати побудовану Дж. М. Кейнсом статичну модель економічного зростання і передбачену ним можливість впливу на величину сукупного попиту, зайнятості та національного доходу шляхом регулювання „незалежних змінних” – „схильності до споживання”, граничної ефективності капіталу та норми процента. Р. Харрод виходить з того, що в основі економічного зростання лежить науково-технічний прогрес, вплив якого проявляється через три фактори: робочу силу, розмір наявного капіталу та випуск продукції. Великого значення надає він аналізу показника капіталомісткості (відношення капіталу до випуску продукції). Темп зростання національного доходу за Р. Харродом є функцією лише однієї змінної – приросту капіталу. Технічний прогрес викликає зменшення середньої капіталомісткості, проте це зменшення компенсується зростанням інновацій.

Для неокейнсіанців характерні рекомендації щодо зростання інвестицій в наукові дослідження, нову техніку, інфраструктуру за допомогою державного фінансування, вжиття низки заходів з структурної перебудови економіки.

Найбільший внесок у становлення і розвиток неокейнсіанської теорії економічного циклу здійснили такі видатні вчені, як Елвін Хансен, Джон Хікс, Рой Харрод, Пол Самуельсон та ін.

У книзі „Економічні цикли і національний доход” економіст Гарвардського університету Елвін Хансен (1887–1976 рр.) розвиває положення інвестиційної теорії циклу, яка покладає за основу розвитку виробництва технічний прогрес. Він вимагає все нових автономних інвестицій, результатом яких стає розгортання пов’язаного один з одним мультиплікаційно-акселераційного процесу, тобто інвестиції породжують доходи, а зростання доходів викликає похідні інвестиції, що збільшують національний доход. При цьому сума доходів тим вища, чим більша „схильність до споживання”. Це викликає комулятивне, самопідтримуюче піднесення, cпричинюване початковими інвестиціями.

На базі інвестиційної теорії циклу неокейнсіанці обґрунтували ряд програм регулювання процесу відтворення заходами фіскальної та грошово-кредитної політики – за допомогою як спеціальних рішень із зміни податків та видатків бюджету (так звана дискреційна політика), так і за допомогою автоматичної дії цих регуляторів (політика вмонтованих стабілізаторів). Так, в умовах швидкого зростання економіки підвищуються податки, знижуються урядові витрати та вживається ряд заходів проти „перегріву” економіки (так звана “стримуюча політика”). У період же спаду, навпаки, знижуються податки, збільшуються державні витрати та вживаються інші заходи щодо штучного підтримання попиту.

Видатний американський економістПол Ентоні Самуельсон, автор книги „Основи економічного аналізу” (1947 р.), на основі використання численного математичного апарату розробив теорію основ стабільності економічних систем. Одна з його найзначніших робіт – „Економіка: введення в аналіз” (1948 р.) витримала на сьогодні 18 видань і стала класичним підручником.

На його думку, неокласична теорія справедлива лише за умови забезпечення повної зайнятості, а через її відсутність треба провадити обмежене втручання в економіку шляхом державного регулювання.

„Ліве” крило неокейнсіанців – Дж. Робінсон, К. Куріхара та ін. - також зробили свій внесок в розроблення проблеми економічного зростання. Захищаючи інтереси немонополізованої, здебільшого дрібної буржуазії, робітників і службовців, інтелігенції Дж. Робінсон у праці „Нагромадження капіталу” довела, що нагромадження капіталу обов’язково означає наступ на життєві права трудящих.

„Ліві” кейнсіанці дають власне трактування проблеми ефективного попиту та економічного зростання. На відміну від традиційної кейнсіанської теорії, головною причиною недостатнього попиту вони вважають не дію „основного психологічного закону”, а нерівномірність і несправедливість у розподілі національного доходу. На думку Дж. Робінсон, збалансоване зростання можливе лише в разі досить високої питомої ваги заробітної плати в структурі національного доходу. Тому проблему ефективного попиту вона пов’язує з проведенням низки соціальних реформ – підвищенням заробітної плати, більш радикальними шляхами перерозподілу на користь трудящих, скороченням військових витрат, обмеженням влади монополій та проведенням ряду антимонопольних заходів, підтриманням ролі профспілок та їх боротьби за економічні й соціальні права трудящих. Вона відстоює потребу зростання витрат на житлове будівництво, охорону здоров’я, соціальне страхування і т. ін.

Антимонополістична та антимілітаристська спрямованість лівого кейнсіанства знайшла підтримку широких верств населення.

Теоретичні висновки і практичні рекомендації Дж. М. Кейнса та його послідовників активно втілювались в економічній політиці західних країн, особливо протягом 50–60-х рр.. брались на озброєння керівними органами капіталістичних країн.

Проте наприкінці 70-х рр. посилилась критика кейнсіанської концепції циклу та заснованої на ній політики регулювання ефективного попиту. Ряд практичних пропозицій неокейнсіанців не спрацьовували і не привели до розв’язання проблеми реалізації та безкризового розвитку.

Саме це, а також зростаюча критика з боку традиційних суперників – неолібералів викликали потребу самих неокенсіаців переосмислити деякі свої позиції. Так з’явився такий напрям еволюції кейсіанства, як посткейнсіанство, що поєднував надбання лівого кейнсіанства (школа Дж. Робінсон) і американського неортодоксального кейнсіанства (Н. Колдор, Р. Клауер, П. Девідсон та ін.)

Кейнсіанство і неокейнсіанство, не дивлячись на деякий занепад, розвивається і нині, осмислюючи все нові можливості державного регулювання в сучасних умовах.

 


Читайте також:

  1. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
  2. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  3. Алгоритм розробки техніко-економічного обґрунтування будівництва нового та реконструкції діючих підприємств харчування.
  4. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  5. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  6. Альтернативність ресурсів і проблема економічного вибору
  7. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  8. Аналітичний підбір математичної моделі.
  9. Бізнес-моделювання в системі управління розвитком підприємства. Поняття та етапи формування бізнес-моделі
  10. Вибір підходу до процесу соціальної роботи зале­жить від теоретичної моделі, якої дотримуються соці­альні працівники, обраної стратегії втручання і методу соціальної роботи.
  11. Види економічного аналізу
  12. Види економічного аналізу




Переглядів: 1422

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Другої половини ХХ ст. | Еволюція неокласичних ідей у ХХ ст. Неолібералізм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.