Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Написання послання

Послання кандидата до виборців: поняття, форми, засоби поширення.

Лекція 5. Технології розробки ключового послання

План

1. Послання кандидата до виборців: поняття, форми, засоби поширення.

2. Розробка послання.

3. Написання послання.

4. Тестування послання.

5. Правила успішного спілкування з аудиторією

6. Представлення виборчої програми

7. Бесіда

8. Публічний виступ

9. Подолання негативних ситуацій під час публічного спілкування.

Мета: Дати уявлення про один з ключових моментів виборчої кампанії – послання до виборців, ознайомити студентів із технологіями написання ключового послання та засобів його представлення громадськості.

Ключові слова: ключове послання, стратегія кампанії, профіль.

Важливим моментом в ході виборчої кампанії стало послання, адресоване виборцям. Послання поширюється за допомогою телебачення, радіо, газет, поштової кореспонденції. На ньому наголошується у промовах, інтерв'ю, заявах, на прес-конференціях тощо.

Від того, наскільки вдалим є послання кандидата, залежить успіх його виборчої кампанії. Послання має бути і змістовним, й узгоджуватися з конкретною соціально-політичною ситуацією, настроями та сподіваннями людей.

Кажуть, що краще взагалі не мати послання, ніж мати погане або недоречне.

Послання (ключове послання) – це логічне обґрунтування участі кандидата у виборах та найбільш переконливий доказ, чому виборці мають голосувати саме за нього, а не його опонента.

Порівнюючи зміст послань різних кандидатів, виборці роблять вибір з-поміж пропонованих їм альтернатив. Причому цей вибір здійснюється з огляду на те, що пропонують кандидати саме на цих виборах, на цьому історичному етапі розвитку конкретного суспільства.

Послання до виборців може подаватися у різноманітних формах. Воно може бути:

· ілюстрованим;

· представленим у вигляді символів;

· розгорнутих текстів;

· окремих стислих положень;

· гасел;

· посланням навіть може бути окрема харизматична особистість.

Воно має бути форматованим у такий спосіб, щоб зручно поширюватися за допомогою промов, заяв по радіо, телебаченню або преси. Але незалежно від того, як воно передається, послання має бути змістовним, зрозумілим та відповідати нинішнім суспільно-політичним реаліям.

Слід не плутати послання до виборців із виборною стратегією:

- послання (повідомлення) відповідає на запитання: «Чому кандидат (партія, блок) бере участь у виборах?»

- стратегія дає відповідь на інше запитання: «Як він збирається перемогти?».

Стратегія кампанії включає послання та способи його поширення. План виборчої кампанії визначає, у який спосіб і коли реалізується стратегія та які потрібно мати для цього ресурси.

Розробка послання (ключового повідомлення)

Підготовка ключового повідомлення виборцям виконується у декілька кроків. Ефективне повідомлення неможливо розробити похапцем. Крім того, ніхто не може дати гарантії, що кошти й зусилля, витрачені на його розробку, будуть виправдані. Навіть якщо існує впевненість, якого саме змісту має бути повідомлення, – його ще потрібно уважно перевірити та переконатися, чи має ця впевненість ґрунт під собою. Для цього слід зробити такі кроки:

Демографічний профіль. Насамперед необхідно уважно дослідити електорат:

- зібрати статистичні дані по кожній групі виборців конкретного виборчого округу (Пам'ятайте, кількість населення, кількість зареєстрованих виборців та показники явки виборців на вибори – це три різні речі).

- зібрати дані про партійну належність виборців, їхні релігійні вірування, розподіл за національними та статевими ознаками, віком, типом зайнятості, рівнем освіти, професійної підготовки, сімейним станом, місцем проживання, належністю до професійних спілок тощо.

Маючи таку соціально-демографічну інформацію про округ, кандидату, особливо тому, який не мешкає у цій місцевості, потрібно проїхати або пройти по виборчому округу, щоб скласти наочне уявлення про людей, населені пункти та географію в цілому. Це допоможе за сухими цифрами побачити обличчя виборців. До речі, це не зайве зробити і кандидату, який мешкає на території округу.

Соціально-ціннісний профіль. Потрібно уважно дослідити проблеми, думки та ціннісні орієнтації виборців округу. Без соціологічного дослідження, вивчення громадської думки тут не обійтися. Базове або реперне дослідження, що проводиться до початку виборчої кампанії, дасть змогу з'ясувати соціально-демографічну, політичну та ідеологічну картину округу:

- які проблеми хвилюють людей?

- хто з політичних діячів подобається або не подобається?

- яким бажають бачити виборці кандидата та чому?

Такі дослідження – вихідна інформація для визначення змісту повідомлення. Для цього потрібно провести професійне репрезентативне соціологічне дослідження.

Наприклад, готуючи повідомлення виборцям, важливо взяти до уваги соціологічні дані щодо проблем, які постали сьогодні перед Україною та які найбільше турбують людей (у %). При цьому слід перевірити, яка картина таких турбот серед населення конкретного округу.

Але для ключового повідомлення багато з найважливіших питань можуть виявитися непридатними. Ждя цього є кілька причин.

По-перше, коли всі будуть говорити про одне й те саме, то не буде наявним вирізнення з-поміж інших кандидатів.

Наприклад: чи багато кандидатів візьмуться доводити, що рівень життя або зростання злочинності зовсім не важливі? Хто з кандидатів зажадає серйозного збільшення податкового тиску або м'яких вироків за тяжкі злочини? Кому з кандидатів спаде на думку відкрито виступати проти миру або вимагати військового втручання у внутрішні справи інших країн? Щоправда, такі можуть знайтися, але – одиниці.

Отже, всі кандидати виступають і будуть виступати за поліпшення рівня життя народу, усі вони готові боротися зі злочинністю та корупцією, прагнути загального миру тощо.

Але якщо проблема не дає змоги кандидату відрізнитися від свого суперника у вигідний бік, то обговорення її в ході передвиборної кампанії не принесе жодної користі, хоч би якою важливою ця проблема була.

По-друге, виборців скептично ставляться до реальних можливостей певного кандидата у вирішенні заявлених важливих проблем. Виборці справді не повірять, що один депутат Парламенту зможе збалансувати бюджет, покінчити зі злочинністю або побудувати рай на землі. По суті, популістські обіцянки кандидата з таких питань можуть викликати лише негативну зворотну реакцію у виборців, які запідозрять його в легкодумстві або, ще гірше, у безглуздості. А ця недовіра здатна підірвати його позиції й з інших проблем.

Приклад: під час виборів у 2010 році від партії «Фронт змін» у місцеву Раду йшов молодий амбітний кандидат Ігор Ліскі. У його зверненні до луганчан йшлося про те, що місто Луганськ може стати «містом високих технологій», в якому буде побудоване навіть … метро. Проте такі заяви, як правило, викликали тільки посмішки у простих мешканців міста.

Отже, потрібно мати на увазі, що так звана «важливість» тієї або іншої проблеми сама по собі є лише однією стороною у визначенні її цінності для послання до виборців та тактики передвиборної кам­панії. Якщо про неї будуть говорити всі партії і кандидати, то в чому тоді, з погляду рядового виборця, полягає різниця між ними?

Коаліційний профіль. Кандидату (партії, блоку) та його радникам необхідно згрупувати виборців у окремі категорії за політичними ознаками, які мають значення з точки зору виборчого процесу. Потім їм потрібно дати відповідь на таке конкретне запитання: Яка комбінація категорій виборців дасть нам абсолютну (або, у разі необхідності, відносну) більшість голосів у день виборів?

Візьмемо уявний приклад: якщо кандидат А (жінка, член БЮТ) є суперником кандидата Б (чоловіка, члена Партії регіонів) на виборах до обласної ради і виборчий округ (згідно з результатами соціологічного дослідження, даними голосування на минулих виборах та показниками явки виборців на вибори) складається із 24 % жінок, що симпатизують БЮТ, 21 % чоловіків, що симпатизують БЮТ, 20 % жінок, що симпатизують Партії регіонів, 19 % чоловіків, що симпатизують Партії регіонів, 8% чоловіків, що не симпатизують нікому (незалежних), та 8% жінок, що не підтримують ні БЮТ, ні Партію регіонів (незалежних).

Коаліційне будівництво передбачає пошук шляхів об'єднання груп виборців, які часто дотримуються різних політичних орієнтацій та моделей поведінки. Щоб отримати свої бажані 51% голосів виборців, кандидату А (жінці) потрібно побудувати коаліцію, що складається переважно з про-БЮТ налаштованих виборців та жінок.

Щоб досягти цього, їй необхідне послання такого змісту, яке б, насамперед, базувалося на позиціях БЮТ, а також таке, яке привертало б увагу і значної частини жінок, що симпатизують Партії регіонів та тих, що є незалежними (не симпатизують жодній з названих партій).

Для цього їй, наприклад, необхідно подумати над питаннями: шкільної освіти, охорони здоров'я, недопущення запровадження російської мови як другої офіційної. Але перш ніж включати їх до свого послання, потрібно уважно перевірити, яка громадська думка панує серед жінок щодо цих проблем. Приклад: Якщо опитування на території виборчого округу показує, що 75% про-БЮТ та 50% про-Партія регіонів налаштованих жінок підтримують ідею безоплатної освіти дітей та охорони здоров'я, то в такому разі кандидату А можна зробити наголос на цих питаннях. З іншого боку, якщо кандидат А є прибічником ідеї недопущення запровадження російської мови як другої офіційної в Україні, а кандидат Б виступає за запровадження другої офіційної мови, і водночас 55% про-БЮТ та 80% про-Партія регіонів налаштованих жінок погоджуються з думкою кандидата Б, то це проблема, якої кандидату А варто уникнути у своєму посланні. Якщо кандидат Б кмітливий, він мав би скористатися цим, щоб вбити клин між групами виборців кандидата А та не дати йому об'єднати їх у потужну коаліцію.

Питання коаліційного будівництва завжди непросте. У кожному конкретному випадку може існувати декілька варіантів комбінування коаліції груп виборців. Ці варіанти слід уважно моделювати та прорахувати. Як правило, потрібно обирати шлях найменшого опору.

Переваги. Необхідно скласти список ваших сильних сторін як кандидата та посадової особи в перспективі. Тут потрібно бути максимально об'єктивним. Для цього слід звернутися до друзів та радників і попрохати їх конфіденційно викласти свою думку. Для перевірки варто скористатися й соціологічним дослідженням. Але завжди потрібно мати на увазі, що позиції електорату, поточний момент, партійні вподобання виборців, гострі соціальні проблеми, перебіг останніх подій життя можуть вплинути на громадську думку та демографічні характеристики виборчого округу.

Переваги можуть складатися з таких особистих характеристик, як

· репутація чесної людини;

· життєвий досвід;

· професійні досягнення;

· уміння працювати з людьми;

· приваблива зовнішність.

Вони також можуть бути й ідеологічного змісту, наприклад: конструктивна політична позиція з найбільш принципових питань. Переваги можуть мати й стратегічний характер:

· надійний електорат;

· фінансові можливості;

· адміністративний ресурс;

· контроль над ЗМІ;

· інтелектуальна підтримка провідних фахівців;

· кількісний склад партії або коаліції, до якої належить кандидат.

Слабкі місця кандидата.Необхідно скласти список ваших слабких сторін як кандидата та посадової особи в перспективі. Тут знову ж таки потрібно бути об'єктивним. Як і в попередньому випадку, слід звернутися до друзів та радників і попрохати їх конфіденційно викласти свої міркування. Слід пам’ятати, що на думку людей щодо цього питання можуть впливати різноманітні об'єктивні та суб'єктивні фактори.

Протиставлення сильних і слабких сторін.Потрібно скласти такі самі списки переваг та слабких місць кожного з відомих та можливих опонентів.

Розуміння вразливих місць суперника.Щоб вибрати правильну стратегію і тримати певну лінію навіть тоді, коли справи йдуть погано, необхідно зрозуміти, що робить суперника уразливим. Можна ненавидіти його ідеологію або його особисті якості. Але головне – що про нього думають виборці. Тому не можна дозволяти особистим почуттям впливати на вироблення правильного судження про слабкі місця супротивника.

Щоб оцінити вразливість суперника, слід знайти

відповіді на такі 10 запитань:

1. Чи не втратив він зв'язок із виборцями?

2. Чи має він агресивний характер?

3. Чи бував він замішаний у скандалах і чи може бути замішаний у майбутньому?

4. Чи є його досягнення у громадсько-політичній роботі очевидно незначними?

5. Чи має він слабкі зв'язки із засобами масової інформації або мало в них виступає?

6. Чи працює проти нього розклад сил у його партії та серед його виборців?

7. Чи є його ідеологія несумісною з поглядами більшості виборців?

8. Чи буде він мати проблеми у збиранні коштів?

9. Зазнаючи жорсткої критики, чи втрачає він свій імідж, коли змушений відповідати на неї?

10. Чи є він недостатньо активним з огляду на свій вік, здоров'я або втому?

Якщо є сумніви щодо ствердної відповіді хоча б на одне-два питання, то можна не здобути перемогти, тому що виборцям немає сенсу голосувати проти суперника кандидата.

У ході передвиборної кампанії можна більш детально розібратися в сильних і слабких сторонах опонента. Але чим раніше це зробити, тим більше шансів виробити правильну стратегію.

Лінії контрастування. Після уважного аналізу питань такого ґатунку потрібно визначити три принципові речі:

1. Які мої переваги «дзеркально» протилежні слабким сторонам моїх опонентів?

Хороше послання до виборців ґрунтується саме на прямому протиставленні сильних сторін кандидата найуразливішим місцям його конкурента.

Наприклад, якщо один кандидат користується непохитною репутацією чесної людини, а його опонент у судовому порядку звинувачується у хабарництві або рейдерстві, то перший має чудову «дзеркальну перевагу» з питань чесності та довіри.

Дзеркальна протилежність може будуватися й на таких підставах:

· технократ – популіст;

· доступний для пересічних людей – кабінетний бюрократ;

· демократ – диктатор;

· прибічник ринкової економіки – прибічник командної системи.

2. Що є моєю особистою перевагою, якої немає у конкурентів?

Якщо у кандидата немає чіткої «дзеркально протилежної» переваги, замість неї можна скористатися притаманними виключно сильними сторонами. Вони також можуть стати основою позитивного елементу виборчої кампанії.

Прикладом особистої переваги може бути обставина, коли, скажімо, кандидат А має великий досвід громадсько-політичної діяльності (працював у різних організаціях, очолював громадські ініціативи, захищав інтереси людей тощо), а кандидат Б такого досвіду не має.

Як можна визначити різницю між «дзеркальною» перевагою і притаманною лише вам (особистою) перевагою над конкурентом?

Приклад: якщо кандидат А має великий досвід громадської роботи, а кандидат Б не має, та ще й був спійманий на тому, що приписав собі такий досвід. У такому випадку у кандидата А з'являється перевага «дзеркального» характеру, яка є «вбивчою» для кандидата Б (мало того, що в нього немає досвіду громадської роботи, то він ще й говорить неправду).

3. Які «дзеркальні» або «особисті» переваги має опонент, які власні слабкі сторони можуть стати основою атаки з його боку?

Це зворотний бік уточнення сильних сторін. Наприклад: кандидат А балотується до обласної ради, йому всього 23 роки і він не має досвіду державної або підприємницької роботи. Водночас кандидату Б 40 років, 18 років він працював у державних органах і 5 років займався підприємницькою діяльністю. Тобто кандидат Б має дві «дзеркальні» переваги: вік і життєвий досвід.

Але можливість атаки проти кандидата та атаки проти опонента не обмежується «дзеркально протилежними» сильними та слабкими сторонами. Об'єктом атаки може стати будь-яка слабка позиція.

З точки зору публічної атаки, різниця між «особистою» та «дзеркально протилежною» слабкою стороною кандидата полягає в тому, що хоча «особиста» слабкість і може стати хорошим приводом для нападу на такого кандидата, однак акцентування на ній як на центральній темі послання до виборців, можливо, не дасть того ефекту, який може дати акцентування на «дзеркальній протилежності». Та все ж акцентування на «особистих» слабких сторонах опонента може слугувати певним елементом, що посилюватиме центральну тему вашого послання до виборців.

Завжди потрібно бути уважним і обережним, коли у кандидата є навіть незначні «особисті» недоліки. За допомогою неочікуваної акції або шляхом поширення додаткової інформації опонент може спробувати перетворити свої «особисті» сильні сторони на «дзеркально протилежні» переваги, щоб ще більше посилити слабкі сторони кандидата і привернути увагу до своїх переваг. До такого повороту подій потрібно бути готовим, а ще краще заздалегідь упередити можливу атаку з боку конкурента на «особисті» недоліки кандидата. Найкращий спосіб – самому кандидату сказати про «особисті» недоліки та спробувати подати їх у вигляді переваг над конкурентом.

Наприклад, сказати: «Так, я ще молодий, можливо, не маю багатого досвіду, але в мене є палке бажання змінити життя на краще. Досвід же опонента – це досвід колишнього комсомольського вожака, який сьогодні мало кому потрібний, а то й просто небезпечний».

На основі аналізу зібраної інформації для початку потрібно скласти речення або написати невеликий абзац тексту, в якому була б сформульована підстава, чому виборці мають обрати саме вас, пам'ятаючи при цьому ваші сильні сторони, слабкі сторони опонента та необхідність запобігання можливій атаці на ваші слабкі місця. Це, по суті, й буде проект послання до виборців.

Приклади: звернення Республіканської партії США, що принесло повторну перемогу Рональду Рейгану на виборах президента у 1984 р.:

Завдяки лідерству Рональда Рейгана справи тепер кращі, ніж чотири роки тому. Його політика поліпшила економіку, скоротила інфляцію, зменшила податки, призупинила розростання бюрократії та зміцнила національну оборону країни. Давайте не будемо повертатися до часів Картера-Мондейла.

Приклад послання Демократичної партії США, що принесло перемогу Біллу Клінтону на виборах президента у 1992 р.:

Білл Клінтон принесе зміни та зростання економіки. Він розуміє пересічних людей, їх надії на краще життя. Буш-Квейл цього не розуміють. Ось чому він домагатиметься скорочення податків для середнього класу, розширення можливостей для тих, хто перебуває у скрутному становищі (жінок, що працюють, темношкірих американців, голубих і бідних), та забезпечення охорони здоров'я для всіх.

Приклад змісту ще одного послання Республіканської партії США, що не принесло перемоги Бобу Доулу на виборах президента у 1996 р.:

Як людина, що є безпосереднім свідком величі Америки, Боб Доул за допомогою контролю над федеральним урядом, відродження наших найфундаментальніишх цінностей, переоцінки інтересів Америки та її впливу за кордоном прагне привести країну до ще більш світлого майбутнього.

Отже, послання, подібно до послань Рейгана 1984 р., Клінтона 1992 р., має містити відповідь на такі принципові запитання:

1) Чому ви прагнете бути обраним і що ви будете робити у разі обрання?

2) Чому ви, порівняно з конкурентом, краще відповідаєте виборній посаді?

3) Які питання політики свідчать про необхідність вашого обрання?


Читайте також:

  1. Вимоги до написання
  2. ІІІ. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО НАПИСАННЯ РЕФЕРАТУ
  3. КОНСТРУКЦІЯ БУКВ, НАПИСАННЯ БУКВ ТА ЧИСЕЛ
  4. Лекція 5. Технології розробки ключового послання
  5. Методика написання реферативної роботи.
  6. Написання закінчень родового відмінка однини іменників чоловічого роду II відміни
  7. Написання і відмінювання власних особових назв
  8. Написання листів до роботодавців
  9. Написання правових термінів, що мають латинське походження
  10. Написання правових термінів, що мають латинське походження
  11. Написання складних слів




Переглядів: 1331

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Активізація явки виборців на вибори | Тестування послання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.