Визначимо, як мінімальні витрати фірми залежать від обсягу випуску продукції. Знайдемо для кожного обсягу виробництва кількість факторів, які мінімізують витрати.
На рисунку кожна крапка – A, B, C, D – являє собою крапку дотику ізокости й ізокванти фірми. Крива, що проходить через ці крапки, є траєкторією розширення економічної діяльності. Траєкторія розширення економічної діяльності фірми представляє інформацію про валові витрати на всі змінні фактори виробництва при зміні обсягу випуску продукції фірми. Вона показує нам найнижчі валові витрати на довгостроковому відрізку для кожного обсягу випуску продукції.
A
B
C
D
Праця
Капітал
Рис. 4.6 - Траєкторія розвитку виробничої діяльності фірми
Графіки довгострокових і короткострокових витрат
L2
L1
B
F
P
Праця
Капітал
Q1
Q2
D
L3
Траєкторія розвитку
K1
K2
C
E
A
Негнучкість виробництва в короткостроковому періоді
Рис. 4.7 - Характер виробництва фірми на короткостроковому етапі
Припустимо, у короткостроковому періоді капітал зафіксований на рівні K1. Щоб досягти обсягу виробництва Q1, фірмі варто мінімізувати витрати, обираючи крапку (L1;K1). Коли фірма вирішує збільшити випуск продукції до Q2, її витрати змінюються. Якби капітал не був фіксованим, даний обсяг досягався б при витратах капіталу K2 і праці L2. Тоді виробничі витрати були б мінімальні й відбивалися б ізокостою CD. Однак постійний капітал змушує фірму збільшити обсяг випуску за рахунок збільшення витрат праці до L3 при капіталі K1 – крапка P лежить на ізокості EF, що представляє більше високі витрати, чим ізокоста CD. Даний приклад показує, чому середні витрати виробництва вище на короткому, а не на тривалому проміжку часу.