Металічний хімічний зв’язок і металічні кристалічні ґратки
Метали є речовинами немолекулярної будови. Оскільки атоми елементів-металів здатні віддавати електрони з зовнішнього енергетичного рівня, то у вузлах кристалічної ґратки металів містяться позитивні йони і деяка частина нейтральних атомів. Між ними хаотично пересуваються відносно вільні електрони, які стають спільними для всієї кристалічної ґратки. Таку кристалічну ґратку називають металічною.
Усуспільнені (делокалізовані) електрони, вільно пересуваючись, компенсують сили електростатичного відштовхування між позитивно зарядженими йонами і, таким чином, забезпечують хімічний зв’язок в кристалі металу. Зв’язок, який здійснюють відносно вільні електрони між катіонами металів кристалічної ґратки називають металічним.
Зв’язок, який утворюється внаслідок взаємодії відносно вільних електронів з йонами металів, називаються металічним зв’язком. Цей тип зв’язку характерний для простих речовин — металів.
Схема металічного зв`язку
Атоми металічних елементів перетворюються в позитивно заряджені йони — катіони. Метали у твердому стані існують у вигляді кристалів з металічною кристалічною ґраткою, у вузлах якої розміщені позитивно заряджені йони і нейтральні атоми. Вони утримуються в певних положеннях вільно рухливими, ніби «плаваючими між ними, електронами. Ці електрони належать усім атомам, які зв`язані між собою.
Металічний зв’язок міцніший за ковалентний. Він обумовлює схожі фізичні властивості металів. Однак різні метали все-таки відрізняються за деякими властивостями, наприклад, за температурою плавлення, густиною тощо. Ці властивості багато в чому залежать від інших параметрів кристалічних структур.
Металічні кристалічні ґратки бувають різних видів. Вони різняться просторовою структурою і компактністю упаковки частинок, що впливає на фізичні властивості металів.