Термічні фактори –мають теплову енергію (температура нагрітих та охолоджених предметів та поверхонь, температура відкритого полум’я, пожеж, хімічних реакцій, аномальні параметри мікроклімату).
Внаслідок дії підвищених температур у людини виникають опіки, тепловий удар, при дії понижених температур – обмороження, переохолодження організму.
Основними небезпечними чинниками, що супроводжують дію термічних факторів є:
- підвищена чи понижена температура,
- токсичні продукти горіння,
- дим,
- знижена концентрація кисню,
- підвищена концентрація вуглекислого (СО2) та чадного (СО) газів (при вдиханні продуктів горіння, повітря з невеликим вмістом кисню (менше 14%), великим вмістом вуглекислого та чадного газу втрачається координація рухів, розвивається отруєння),
- непрямим негативним чинником при значних проявах термічних факторів, наприклад пожежі, є психологічний фактор, який призводить до збільшення матеріальних втрат та людських жертв.
Основними методами попередження прояву та боротьби з термічними факторами є застосування обладнання у пожежо- та вибухобезпечному варіанті, автоматичних систем попередження пожежогасіння та спеціальних засобів гасіння.
2. ПРОМИСЛОВІ АВАРІЇ, КАТАСТРОФИ ТА ЇХНІ НАСЛІДКИ
АВАРIЯ – це небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об’єкті, території або акваторії загрозу для життя i здоров`я людей i призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання i транспортних засобів, порушення виробничого процесу чи завдає шкоди довкіллю.
Згідно з розмірами та заподіяною шкодою розрізняють легкі, середні, важкі та особливо важкі аварії. Особливо важкі аварії можуть призвести до катастроф.
КАТАСТРОФА –це великомасштабна аварія, яка призводить до важких наслiдкiв для людини, тваринного й рослинного світу, змінюючи умови середовища icнування. Глобальні катастрофи охоплюють цiлi континенти i їх розвиток ставить під загрозу існування усієї біосфери.