Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Дискретизація аналогових сигналів повідомлення

 

Якщо аналогові сигнали, задані функцією , розглядати в кінцевому проміжку часу, то зовсім не обов'язково враховувати всю нескінченну множину значень гармонічних складових спектра цієї функції, оскільки щільність таких сигналів зменшується із зростанням частот складових, і, починаючи з деякої верхньої граничної частоти , цими складовими можна нехтувати. Це значить, що нескінченний спектр неперервної функції можна обмежити кінцевими значеннями частоти .

Реальні сигнали повідомлення теж мають обмежений спектр складових, який визначається розумними вимогами до інформації, що передається, і параметрами радіоелектронних кіл. Наприклад, для якісного телефонування стандартами визначена смуга частот від 300 до 3400 Гц, а для радіомовлення — від 100 до 16 000 Гц.

Якщо відомо верхню граничну частоту , то із заздалегідь заданою похибкою неперервну функцію можна замінити її окремими дискретними значеннями, взятими через однакові проміжки часу. В цьому разі роблять відліки сигналу через проміжки часу , які мають бути такими, щоб аналоговий сигнал не встиг набагато змінитися між відліками. Ці проміжки називають часовим кроком дискретизації, або інтервалом Найквіста.

Мінімальну частоту, з якою роблять відліки, тобто величину, обернену інтервалу Найквіста, визначають за теоремою Котельникова, яку він довів у 1933 р. Частота відліків, за Котельниковим, має бути вдвічі більшою від найвищої частоти спектра сигналу . Так, у наведеному прикладі для дискретної телефонії частота відліків має бути не меншою за 6800 Гц, а для радіомовлення — 32 кГц.

Заміна неперервного сигналу окремими відліками одного з його параметрів, взятими через інтервали Найквіста, називається дискретизацією за часом. У показаному на рис. 1.4

Рис. 1.4. Ілюстрація дискретизації аналогових сигналів повідомлення:1 — сигнал на вході системи; 2 — сигнал на виході системи

 

прикладі вибраний інтервал Найквіста мс, що відповідає верхній гармонічній частоті кГц.

Однак для цифрового оцінювання відліків потрібна ще дискретизація за рівнем. Кожен відлік можна подати числом, що відповідає значенню напруги сигналу. Наприклад, якщо напругу вимірювати в мілівольтах, то число цілих мілівольтів і буде відліком, а 1 мВ — кроком дискретизації за рівнем. Похибка квантування за рівнем у такому разі не перевищуватиме половини кроку квантування, тобто 0,5 мВ.

3 відношення максимальної амплітуди напруги до кроку квантування матимемо максимальне число, яке відповідає перетворенню аналогового сигналу із заданим динамічним діапазоном на цифрову форму. У прикладі, показаному на рис. 1.4, максимальна напруга сигналу становить 5 мВ. У двійковій системі числення це відповідає числу 101. Отже, для дискретизації за рівнем із кроком 1 мВ потрібне трирозрядне двійкове число.

3 наведених вище прикладів випливає, що динамічний діапазон мовлення і телефонії (30 дБ) у цифровій формі буде перекритий 30 кроками квантування за рівнем, тобто потребує п'ятирозрядного двійкового числа, а передача музики за цих самих умов — 14-розрядного двійкового числа (80 дБ динамічного діапазону відповідають 10 000 кроків квантування).

Для того щоб оцінити смугу пропускання цифрового каналу зв’язку, слід визначити швидкість передачі інформації по ньому. Так, для простого телефонування в цифровій формі при п'ятирозрядному квантуванні за рівнем і частоті відліків 6,8 кГц швидкість передачі інформації становитиме 34 000 двійкових розрядів за секунду (біт/с), що відповідає смузі пропускання 34 кГц.

Швидкість передачі інформації (біт/с) визначається виразом

, (1.9)

де — найвища частота спектра, Гц; — кількість рівнів квантування.

При цифровому радіомовленні розширення смуги пропускання завдяки збільшенню динамічного діапазону сигналу досягає майже 0,5 МГц, тобто цифрові системи передачі й оброблення інформації суто широкосмугові і потребують передачі сигналу великого обсягу. Це пов'язано зі значним підвищенням якості переданого сигналу, зменшенням його спотворень, зниженням вимоги до співвідношення сигнал/шум або сигнал/завада.

Технічна реалізація дискретизації аналогових сигналів повідомлення здійснюється за допомогою аналого-цифрових перетворювачів (АЦП), а оберненого їх перетворення на аналогові — за допомогою цифроаналогових перетворювачів (ЦАП), які будують на сучасних мікросхемах.

 


Читайте також:

  1. IV. Повідомлення теми та мети уроку V. Сприймання і засвоєння нових знань, умінь та навичок.
  2. VІ. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання.
  3. Алгоритм прийняття рішення при прийманні сигналів з випадковою початковою фазою
  4. БАГАТОСТАНЦІЙНИЙ ДОСТУП І МЕТОДИ РОЗДІЛЕННЯ СИГНАЛІВ ЗЕМНИХ СТАНЦІЙ
  5. Безперервних сигналів на тріоді
  6. Вимірювальні сигнали, перетворення вимірювальних сигналів, форми вимірювальної інформації
  7. Відновлення вхідних даних або повідомлення
  8. ВСТУПНА ЧАСТИНА Організаційний момент Повідомлення теми, мети, завдань уроку (теми семестру та уроку написані на дошці)
  9. Генератори імпульсних сигналів
  10. ГЛАВА 5.ПІДСИЛЮВАЧ ЕЛЕКТРИЧНИХ СИГНАЛІВ
  11. ГЛАВА 6. ПЕРЕТВОРЮВАЧІ ЕЛЕКТРИЧНИХ СИГНАЛІВ
  12. Датчики і виконавчі механізми - пристрої, призначені для перетворення технологічних параметрів в інформаційні показники і передачі сигналів на об’єкт.




Переглядів: 1473

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сигнали повідомлення | Багатоканальна передача інформації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.