Він супроводиться порушенням мозкової речовини на обмеженій ділянці й нерідко поєднується із струсом мозку. Вогнищеве руйнування може виникати не тільки на місці прикладання травмуючої сили,
але й на протилежному відносно травми боці (забій від протиудару). Наприклад, при ударі в ділянці лоба ушкодження мозку може бути в потиличній ділянці.
Клініка. При забої мозку спостерігаються ознаки струсу мозку (головний біль, запаморочення, нудота, блювання, брадикардія), втрата свідомості глибша і триваліша (до декількох діб), ніж при струсі мозку, вогнищеві симптоми, характерні для даного ушкодження.
Залежно від місця забою виникають вогнищеві симптоми порушення функцій мозку.
Крапкові вогнища ушкодження спричиняють параліч лицьового нерва, втрату мови (афазія), розлад ковтання, зору, поліурію, яка супроводжується появою цукру в сечі, підвищення температури тіла до 40 °С та ін. Перебіг процесу залежить від характеру і ступеня ушкодження. При незначних вогнищевих крововиливах в міру розсмоктування гематоми функція мозку поступово нормалізується. При повному розм'якшенні ділянок мозку його клітини не регенерують, утворюється рубець.
Перша медична допомога. Надати потерпілому стабільне бічне положення, у якому покращується постачання мозку кров'ю, у тому числі киснем, усувається небезпека западання язика і затікання в дихальні шляхи слизу, крові, вмісту шлунка, потерпілий швидше приходить до свідомості. Для цього потерпілому, який лежить на спині (мал. 78), потрібно:
Мал. 78. Укладання потерпілого при забої головного мозку.
22 3ам 3939 337
- зігнути праву ногу в колінному суглобі, підводячи стопу до сідниць;
- покласти праву руку поздовж тіла так, щоб кисть розмістилася під сідничною ділянкою;
- за ліву руку обережно повернути потерпілого на бік поздовж осі тіла;
- покласти голову потерпілого на тильну поверхню лівої кисті, звільняючи його праву руку з-під тіла.