Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Р до влади приходить М. Горбачьов.

На шляху до незалежності.

.нувалися активізацією політичного життя в країні. Перебудова, яка до цього була справою партійно-державних верхів, викликала рух «знизу», активні дії широких народних мас. На першому етапі перебудови зазначалось про початок політичних реформ( відміна цензури та реабілітацію політичних в’язнів). На другому етапі було проголошено – Більше Демократії. Курс на гласність - перехідна ланка між цензурою та свободою слова.Каталізатором цього руху стала гласність. Союзні, а за ними й республіканські ЗМІ почали публікувати і транслювати інформацію, що раніше була недоступною широкому загалу. Це, зокрема, стосувалося «білих плям» української історії, матеріалів про масові репресії З0-50_х рр., голодомор, антинародну політику тоталітарної держави. У республіці стали поширюватися «самвидавські» газети і журнали. Частина з них друкувалася за межами України і віддзеркалювала загальносоюзні проблеми, інші готувалися в республіці. В'ячеслав Чорновіл ще в 1987 р. відновив видання «Українського вісника» та Вільна україна. Відбувалася швидка політизація суспільної свідомості. Почали виникати незалежні від владних структур і КПРС громадські об'єднання, які відбивали настрої й інтереси різних соціальних верств, так звані неформальні групи й об'єднання.

Важливою подією в житті республіки стала поява восени 1988 р. незалежних від партійних структур політклубів. Їх учасники, переважно молодь, намагалися самостійно, без «спрямовуючого» втручання парткомів, розібратися в актуальних проблемах суспільного життя, проаналізувати різні, у тому числі й буржуазні, «антикомуністичні» концепції та погляди в галузі політики, філософії, історії, економіки.

Одночасно відбувалося формування інших не підконтрольних КП України організацій. У лютому 1989 р. у Києві відбулася установча конференція Товариства української мови ім. Т.Г. Шевченка, у травні 1989 р. республіканська установча конференція Українського історико-просвітнього товариства «Меморіал». Ці товариства швидко створили розгалужену мережу місцевих організацій, які активно включалися у громадсько-політичне життя.

Тодішнє парткерівництво, очолюване В. Щербицьким, насторожено і вороже зустріло вибух неконтрольованої політичної активності в республіці.

Важливою подією було прийняття У жовтні 1989 р, Закон Української РСР про мову, яким українській мові було надано статус державної. Водночас гарантувалися всі умови рівноправного розвитку і використання в республіці мов інших національностей. Російська мова визнавалася мовою міжнаціонального спілкування народів колишнього СРСР. Закон введено в дію від 1.01.1990року.

4. Початок формування багатопартійності в Україні

28 вересня 1989 р. в Києві відбулася давно очікувана подія: на Пленумі ЦК КПУ, який проходив за участю М. Горбачова, «У зв'язку з виходом на пенсію» було звільнено від обов'язків першого секретаря і члена політбюро ЦК КП України В. Щербицького. Таємним голосуванням першим секретарем ЦК республіки обрано В. Івашка.

Новий лідер комуністів України не зміг стати авторитетним, сміливим, масштабним керівником. За темпами перетворень Україна продовжувала відставати від

Основні етапи формування:

1.1988-89рр. виникнення неформальних організацій, активізація діяльності укр. Гельсенсої спілки, вихід на політичну арену народного руху.

2.1990-91рр.- початок створення багатьох партій, їх поділ на центристські та радикальні,

3.1991-92рр.- партійне будівництво в умовах незалежності .

Вересень 1979р створення Н.Р. України.-І. Драч-перетворення україни на демократичну правову державу., екологічна безпека, економ. Самостійність,,відродження націо. Символіки. Утворення руху знаменувало втрату монополії компартії України. В України почала будуватися багатопартійність, цей процес активізувався після лютневого пленуму 1990р, що під тиском обставин погодився виключити з Конституції СРСР статтю 6, яка закріплювала керівну роль в радянському суспільстві. У квітні 1990р близько 500 делегатів УГС заявили про її розпуск і створення Укр. Респуб. Партії, стала першою партією в умовах багатопартійності – лідери л.Лукяненко и С, Хмара.

Ліві партії – проголошували своїми цілями побудову соціалізму.

Праві партії

У жовтні 1989 р. у Львові відбувся установчий з'їзд Української національної партії (УНП). Своєю метою УНП оголосила «відновлення УНР, проголошено Центральною радою в січні 1918 р., у її етнографічних кордонах».

21-22 квітня 1990 р. у Львові на з'їзді Українського християнсько-демократичного фронту була утворена Українська християнсько-демократична партія (УХДП). Метою своєї діяльності партія проголосила побудову вільної, самостійної, християнської України».

 

Соціалістична – зареєстрована 1991р. – Мороз

Комуністична – 1993р. Симоненко

Посилення руху за закриття Чорнобильської АЕС в другій половині 90_х років в Україні і країнах Європейського співтовариства активізувало в цьому напрямку і рух зелених.

Акт проголошення незалежності України — документ, прийнятий позачерговою сесією Верховної Ради УРСР 24 серпня 1991 року, яким проголошено незалежність України та створення самостійної держави — України. Тим самим було покладено край юридичному існуванню Української Радянської Соціалістичної Республіки.


Читайте також:

  1. Автономна Республіка Крим, регіональні та місцеві органи державної влади.
  2. Антиконкурентні дії органів влади, управління і контролю
  3. Апарат державного управління як система органів виконавчої влади.
  4. Берестейський мирний договір УНР з державами німецько-австрійського блоку. Падіння радянської влади в Україні
  5. Бюджетний устрійпоказує, в який спосіб побудована бюджетна система. Іншими словами,він відображає організацію вертикальної структури бюджету держави за рівнями влади.
  6. Бюджетні права органів державної влади і управління
  7. В/. Кабінет Міністрів та інші органи виконавчої влади.
  8. Верховна Рада України - орган законодавчої влади в Україні. Статус народного депутата України
  9. Верховна Рада України – єдиний орган законодавчої влади в Україні
  10. Верховна Рада України: структура, функції, порядок формування та взаємодії з іншими органами влади.
  11. Взаємовідносини Нацбанку з комерційними банками (послуги) та органами державної влади.
  12. Взаємовідносини органів публічної влади із судовими органами




Переглядів: 644

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Операція «Вісла» та її наслідки | Сучасна Україна.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.029 сек.