У випадках, коли хворі не можуть вставати з ліжка для дефекації використовують підкладне судно. Це посудина із фаянсу або металу з емалевим покриттям. Судно має плоско округлу форму з великим отвором всередині і широкою трубкою для виливання вмісту.
Судно обробляється дезинфікуючим розчином і з невеликою кількістю чистої води зберігається під ліжком хворого. При необхідності хворому подають судно. Для цього однією рукою допомагають хворому припідняти область таза, а другою підводять судно його широкою частиною під сідниці, щоб промежина знаходилась над верхнім великим отвором. Хворого прикривають простирадлом. Потім судно виймають, накривають кришкою і відносять у санітарний вузол, де його обробляють (промивають і дезинфікують).
У якості дезинфікуючих розчинів використовують 5% р-н карболової кислоти, 20% р-н хлорного вапна, 0,5% р-н хлораміну.
КОРИСТУВАННЯ СЕЧОПРИЙМАЧЕМ
Хворі, які знаходяться в постільному режимі, не можуть користуватись туалетами. Для них використовують сечоприймачі чоловічі і жіночі, які виготовляють зі скла, пластмаси або металу (емальовані). Зберігають і обробляють їх так само, як і судно. Для видалення осаду при обробці використовують слабий розчин соляної кислоти. Перед використанням сечоприймач прополіскують холодною водою. При нетриманні сечі лежачі хворі лежать на клейонці з сечоприймачем, який постійно випорожнюють і обробляють. У хворих, які ходять, використовують переносні чоловічі та жіночі сечоприймачі.