Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



та покарання неповнолітніх

Неповнолітні несуть кримінальну відповідальність на тих самих засадах, що й дорослі злочинці. Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років.

Особи, які вчинили злочин у віці від 14 до 16 років, підляга­ють кримінальній відповідальності за окремі види злочинів, а саме: за умисне вбивство, посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і дер­жавного кордону або військовослужбовця, судді, народного за­сідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною зі здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомо­ги, представника іноземної держави, умисне тяжке тілесне уш­кодження, умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, ди­версію, бандитизм, терористичний акт, захоплення заручників, зґвалтування, насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, крадіжку, грабіж, розбій, вимагання, умисне знищення або пошкодження майна, пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів, угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річ­кового судна, незаконне заволодіння транспортним засобом, хуліганство.

Згідно зі ст. 97 КК України, неповнолітнього, який уперше вчинив злочин невеликої тяжкості, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо його виправлення можли­ве без застосування покарання. У цих випадках суд застосовує до неповнолітнього примусові заходи виховного характеру. За­значені примусові заходи виховного характеру суд застосовує і до особи, яка до досягнення віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, вчинила суспільно небезпечне діяння, що підпадає під ознаки злочину.

Згідно зі ст. 105 КК України, неповнолітній, який учинив злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнений судом від покарання, якщо буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент постановлення вироку не потребує застосування покарання. У цьому разі суд застосовує до неповнолітнього такі примусові заходи виховного характеру:

1) застереження;

2) обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;

3) передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;

4) покладення на неповнолітнього, який досяг п’ятнадцятирічного віку і має майно, кошти або заробіток, обов’язку відшкодування заподіяних майнових збитків;

5) направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків для його перевиховання, але на строк, що не перевищує трьох років. Умови перебування в цих установах неповнолітніх та порядок їх залишення визначаються законом.

До неповнолітнього може бути застосовано одночасно кілька примусових заходів виховного характеру. Тривалість заходів ви­ховного характеру встановлюється судом, який їх призначає. Суд може також визнати за необхідне призначити неповнолітньому вихователя в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до ст. 98 КК України, до неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань:

• штраф (у межах 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);

• громадські роботи (30–120 годин, не більше 2-ох годин на день);

• виправні роботи (від 2-ох місяців до одного року);

• арешт (15–45 діб);

• позбавлення волі на певний строк (до 10 років, в окремих випадках - до 15 років).

До неповнолітніх можуть бути застосовані додаткові пока­рання у вигляді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

До осіб, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі за злочин, вчинений у віці до вісімнадцяти років, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування по­карання незалежно від тяжкості вчиненого злочину. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути за­стосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою та ставлен­ням до праці й навчання довів своє виправлення.

 

Контрольні питання:

1. Що є предметом кримінального права?

2. Що таке злочин?

3. Які ознаки злочину Вам відомі?

4. Охарактеризуйте склад злочину.

5. Що таке вина?

6. Що означає осудність особи?

7. Які є види злочинів?

8. Які є стадії вчинення злочину?

9. Назвіть види співучасті.

10. Які види злочинних груп розрізняють у кримінальному праві?

11. Що таке кримінальна відповідальність?

12. Що Ви розумієте під кримінальним покаранням?

13. Які пом’якшуючі і обтяжуючі обставини вчинення злочину?

14. Які підстави звільнення від кримінальної відповідальності?

15. За які злочини встановлена кримінальна відповідальність неповнолітніх у віці від 14 до 16 років?

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Навчальна література:

1. Основи правознавства України. Навчальний посібник / С.В. Ківалов. − Х.: Одисей, 2012. − 400 с. 2. Правознавство: Підручник / А.І. Берлач, С.С. Бичкова, Д.О. Карпенко, А.М. Колодій, В.І. Осадчий. – К.: Всеукраїнська асоціація видавців „Правова єдність”, 2008.
3. Правознавство: Підручник / За відп. ред. Дзери О.В. – К.: Юрінком Інтер, 2007. 4. Наровлянський О.Д. Правознавство. Практичний курс. – К.: „Грамота”, 2009. 5. Ортинський В.Л. Основи права України. – Львів: „Оріяна-Нова”, 2005.
6. Шпиталенко Г.А. Основи правознавства: Навчальний посібник. – К.: Каравела, 2004.
7. Правознавство: Підручник / За ред. В.В. Копейчикова. – К.: Юрінком Інтер, 2003.
8. Правознавство: Підручник. – К.: КНЕУ, 2003.
9. Основи правознавства України: Навчальний посібник / Ківалов С.В., Музиченко П.П., Крестовська Н.М., Крижановський А.Ф. – Харків: Одіссей, 2002.
10. Хрестоматія з правознавства: Збірник нормативних актів / Уклад. Козінцев І.П. – К.: Юрінком Інтер, 1998.
11. Хрестоматія з правознавства: Посібник до занять з правознавства. – К.: Юрінком Інтер,1996.
12. Юридический справочник для граждан. – Донецк: ИКФ „Сталкер”, 1996.
13. Сухонос В.В. Теорія держави і права: Навчальний посібник. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 2005.
14. Загальна теорія держави і права: Навч. посіб. / За ред. В.В. Копейчикова. – К.: Юрінком Інтер, 2000. 15. Комаров С.А., Малько А.В. Теория государства и права: Учебно- метод. пособ. – М.: НОРМА – ИНФРА-М, 1999.
16. Теория государства и права: Курс лекций / Под ред. Н.И. Мату- зова, А.В. Малько. – М.: Юристъ, 2000.
17. Теория государства и права: Учебник / Под ред. В.М. Корельс- кого, В.Д. Перевалова. – М.: НОРМА, 2000.
18. Аверʼянов В. Б. Органи виконавчої влади в Україні. – К., 1997.
19. Академічний курс: Підручник: У 2 т. – Т. 2 / За загальною редакцією Ю. С. Шемшученка. – К.: Юридична думка, 2008. 20. Балакірєва P. C. Конституційне право України: Навчальний посібник. – К.: Центр навч. л-ри, 2003.
21. Колодій А. М, Олійник А. Ю. Права людини і громадянина в Україні. – К.: Юрінком Інтер, 2004.
22. Коментар до Конституції України: Науково-популярне видання. – К.: Ін-т законодавства Верховної Ради України, 1996.
23. Кравченко В. В. Конституційне право України: Навчальний посібник. – Вид. 3-тє виправл. та доповн. – К.: Атіка, 2004.
24. Лінецький С. В., Мельник М. І, Ришелюк А. М. Конституційне законодавство України (законодавчі акти, коментар, офіційне тлумачення). Збірник нормативних актів: У 2 кн. – К.: Атіка, 2004.
25. В.К. Колпаков. Адміністративне право України. Підручник. – К.: Юрінкомінтер. – 2009.
26. Адміністративне право України: Підручник / За ред. Ю. П. Битяка. – Х., 2007.
27. Вохрах Д. Н. Административное право: Учебник для вузов. – М., 1997.
28. Ківалов С. В., Біла Л. P. Адміністративне право України: Навчально-методичний посібник. – Вид. друге, перероб. і доп. – Одеса: Юридична література, 2002.
29. Прокопенко В.I. Трудове право України: Пiдручник / В.I. Прокопенко. – Х.: Фiрма „Консум”, 1998.
30. Бойко М.Д. Трудове право України: Навч. посiбник / М.Д. Бойко. – К.: Атiка, 2007.
31. Болотiна Н.Б. Трудове право України: Пiдручник / Н.Б. Болотiна. – К.: Вiкар, 2003.
32. Трудове право України: Академiчний курс: Пiдручник / за ред. Н.М. Хуторян. – К.: А.С.К., 2004.
33. Цивільне право України. Загальна частина: Підручник / За ред. І.А. Бірюкова, Ю.О. Заїки. – К.: КНТ, 2006.
34. Цивільне право України: Підручник: У 2-х кн. / О.В. Дзера (керівник авт. кол.), Д.В. Боброва, А.С. Довгерт та ін.; за ред. О.В. Дзери, Н.С. Кузнєцової. – К.: Юрінком Інтер, 2002. 35. Сімейне право України: Підручник / Л. М. Баранова, В. І. Борисова, І. В. Жилінкова та ін.; за заг. ред. В. І. Борисової та І. В. Жилінкової. – К.: Юрінком Інтер, 2006. 36. Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України За ред. О.В. Дзери (кер. авт. кол.), Н.С. Кузнєцової, В.В. Луця. – Юрінком Інтер, 2008.
37. Орлюк О.П. Фінансове право. – К.: Юрінком Інтер, 2010.
38. Фінансове право України: Підручник / За заг. ред. М.П. Кучерявенка. – К.: Юрінком Інтер, 2009. 39. Щербина В.С. Господарське право: підручник. – 4-е вид., перероб. і доп. – К.: Юрінком Інтер, 2009. 40. Господарське право України: Підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / В.М. Гайворонський, В.П. Жушман, Н.В. Погорецька та ін.; за ред. В.М. Гайворонського та В.П. Жушмана. – Х.: Право, 2005. 41. Науково-практичний коментар Господарського кодексу України / Кол. авт.: Г.Л. Знаменський, В.В. Хахулін, В.С. Щербина та ін.; за заг. ред. В.К. Мамутова. – К.: Юрінком Інтер, 2004. 42. Вінник О.М. Господарське право: Курс лекцій. – К.: Атіка, 2004. Екологічне право України. Академічний курс: Підручник / За заг. ред. Ю. С. Шемшученка. – К.: ТОВ „Видавництво „Юридична думка”, 2005. 43. Екологічне право України: Підручник / За ред. А.П. Гетьмана, М.В. Шульги. – К.: Право, 2005. 44. Аграрне право України: Підручник / За ред. О. О. Погрібного. – К.: Істина, 2007. 45. Аграрне право України: Підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / В. М. Гайворонський, В. П. Жушман, В. М. Корнієнко та ін.; за ред. В. М. Гайворонського та В. П. Жушмана. – X.: Право, 2003. 46. Право власності на землю. Захист права власності / Л.М. Горбунова, С.В. Богачов, І.Ф. Іванчук, Н.А. Кубар. – К.: [ТОВ "Поліграф-Експрес"], 2006. 47. Земельне право: Підручник для студентів юрид. спеціальностей вищих навч. закладів / За ред. В.І Семчика і П.Ф.Кулинича. – К.: Видавничий дім “Ін Юре”, 2001. 48. Земельне право України: Підручник / М.В. Шульга (кер. авт. кол.), Г.В. Анісімова, Н.О. Багай, А.І. Гетьман та ін.; за ред. М.В. Шульги. – К.: Юрінком Інтер, 2004. 49. Крупка Ю. М. Аграрне право України: Навч. посіб. / За наук. ред. Н. Р. Малишевої. – К.: Університет „Україна”, 2006. 50. Аграрне право України: В.З. Янчук, В.І. Андрейцев, С.Ф. Василюк та інші. − К.: Юрінком Інтер, 2000. 51. Дмитренко І. А. Екологічне право України: Підручник. − 2-е вид., пере-робл. та допов. — К: Юрінком Інтер, 2001. 52. Селецький С.І. Кримінальне право України. Загальна част. 2-ге видання. Навчальний поcібник. – Київ, 2008. 53. Селецький С.І. Кримінальне право України. Особлива частина. − К.: ЦУЛ, 2008. 54. Вереша Р.В., Туркевич І.К. Кримінальне право України. Загальна частина. – К.: ЦУЛ, 2007. 55. Кримінальне право України. Спеціальна частина: Підручник / М. І. Бажанов, Ю.В. Баулін, В.І. Борисов та ін. – 2-е вид. доп. – К.: Юрінком Інтер, 2005. 56. Фріс П.Л. Кримінальне право України. Загальна частина: Підручник для студентів вищих навчальних закладів – К.: Атіка, 2004. 57.Суд, правоохоронні та правозахисні органи України: Навч. посібник. В.С. Ковальський, В.Т. Білоус, С.Е. Демський та ін.; відп. ред. Я. Кондратьєв. – К.: Юрінком Інтер, 2002. 58. Білоус В.Т., Захарова О. С. Судові та правоохоронні органи. – Юрінком Інтер, 2002. 59. Суд, правоохоронні та правозахисні органи України: Підручник / О. С. Захарова, В. Я. Карабань, В. С. Ковальський (кер. авт. кол ) та інші; відп. ред. В. Маляренко. – К.: Юрінком Інтер, 2004.

Нормативно-правові акти:

 

60. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. // zakon.rada.gov.ua
61. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 р. // zakon.rada.gov.ua
62. Цивільний Кодекс України від 16 січня 2003 р. //zakon.rada.gov.ua
63. Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 р. // zakon.rada.gov.ua
64. Кодекс законів про працю України від 10 грудня 1971 р. // zakon.rada.gov.ua
65. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 р. // zakon.rada.gov.ua
66. Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 р. // zakon.rada.gov.ua
67. Бюджетний кодекс України від 8 липня 2010 р. // zakon.rada.gov.ua
68. Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001 р. // zakon.rada.gov.ua
69. Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 р. // zakon.rada.gov.ua
70. Цивільно-процесуальний кодекс України від 05 квітня 2001 р. // zakon.rada.gov.ua
71. Кримінально-процесуальний кодекс України від 05 квітня 2001 р. // zakon.rada.gov.ua
72. Про свободу совісті та релігійні організації: Закон України від 23 квітня 1991 р. // zakon.rada.gov.ua
73. Про правонаступництво України: Закон України від 12 вересня 1991 р. // zakon.rada.gov.ua
74. Про всеукраїнський референдум: Закон України від 6 листопада 2012 р. // zakon.rada.gov.ua
75. Про прокуратуру: Закон України від 5 листопада 1991 р. // zakon.rada.gov.ua
76. Про національні меншини в Україні: Закон України від 25 червня 1992 р. // zakon.rada.gov.ua
77. Про інформацію: Закон України від 2 жовтня 1992 р. // zakon.rada.gov.ua
78. Про військовий обов’язок і військову службу: Закон України від 25 березня 1992 р. // zakon.rada.gov.ua
79. Про громадські об’єднання: Закон України від 22 березня 2012 р. // zakon.rada.gov.ua
80. Про статус народного депутата України: Закон України від 17 листопада 1992 р. // zakon.rada.gov.ua
81. Про адвокатуру та адвокатську діяльність: Закон України від 5 липня 2012 р. // zakon.rada.gov.ua
82. Про державну службу: Закон України від 16 грудня 1993 р. // zakon.rada.gov.ua
83. Про нотаріат: Закон України від 2 вересня 1993 р. // zakon.rada.gov.ua
84. Про державну реєстрацію актів цивільного стану: Закон України від 1 липня 2010 р. // zakon.rada.gov.ua
85. Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства: Закон України від 22 вересня 2011 р. // zakon.rada.gov.ua
86. Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України: Закон України від 21 січня 1994 р. // zakon.rada.gov.ua
87. Про оплату праці: Закон України від 24 березня 1995 р. // zakon.rada.gov.ua
88. Про звернення громадян: Закон України від 2 жовтня 1996 р. // zakon.rada.gov.ua
89. Про захист від недобросовісної конкуренції: Закон України від 7 червня 1996 р. // zakon.rada.gov.ua
90. Про держав­ну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: Закон України від 15 травня 2003 р. // zakon.rada.gov.ua
91. Про Рахункову палату: Закон України від 11 липня 1996 р. // zakon.rada.gov.ua
92. Про Конституційний Суд України: Закон України від 16 жовтня 1996 р. // zakon.rada.gov.ua
93. Про відпустки: Закон України від 15 листопада 1996 р. // zakon.rada.gov.ua
94. Про громадянство України: Закон України від 18 січня 2001 р. // zakon.rada.gov.ua
95. Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21 травня 1997 р. // zakon.rada.gov.ua
96. Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: Закон України від 23 грудня 1997 р. // zakon.rada.gov.ua
97. Про Раду національної безпеки і оборони України: Закон України від 5 березня 1998 р. // zakon.rada.gov.ua
98. Про державну виконавчу службу: Закон України від 24 березня 1998 р. // zakon.rada.gov.ua
99. Про місцеві державні адміністрації: Закон України від 9 квітня 1999 р. // zakon.rada.gov.ua
100. Про виконавче провадження: Закон України від 21 квітня 1999 р. // zakon.rada.gov.ua
101. Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: Закон України від 14 травня 1992 р. // zakon.rada.gov.ua
102. Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності: Закон України від 15 вересня 1999 р. // zakon.rada.gov.ua
103. Про біженців: Закон України від 21 червня 2001 р. // zakon.rada.gov.ua
104. Про політичні партії в Україні: Закон України від 21 травня 2001 р. // zakon.rada.gov.ua
105. Про судоустрій України і статус суддів: Закон України від 7 липня 2010 р. // zakon.rada.gov.ua
106. Про основи національної безпеки України: Закон України від 19 червня 2003 р. // zakon.rada.gov.ua
107. Про вибори народних депутатів України: Закон України від 17 листопада 2011 р. // zakon.rada.gov.ua
108. Про Кабінет Міністрів України: Закон України від 7 жовтня 2010 р. // zakon.rada.gov.ua

 

 

Навчально-методичне видання

 

Пасічна Ірина Олександрівна

 

Навчальний посібник із дисципліни

«Правознавство» для студентів усіх напрямів підготовки

 

 

Редактор

Комп’ютерна верстка І.О. Пасічна

 

Друк RISO

____________________________________________________________________

обл.-вид. арк. 9,5

Поліграфічний центр

Полтавського національного технічного університету

імені Юрія Кондратюка

36601, Полтава, пр. Першотравневий, 24

свідоцтво про внесення суб’єкта видавничої справи

до державного реєстру видавців, виготовників і

розповсюджувачів видавничої продукції

Серія ДК, № 3130 від 06.03.08

____________________________________________________________________

 

Віддруковано з оригінал-макета ПЦ ПолтНТУ

 


Читайте також:

  1. Амністія являє собою повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочину.
  2. Безробітні можуть відбувати це покарання і в нічний час.
  3. Виконання покарання у виді позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу
  4. Віктимологічна детермінація злочинів, учинених стосовно неповнолітніх
  5. Віктимологічна характеристика злочинів, учинених стосовно неповнолітніх
  6. Глава 7. Злочинність неповнолітніх
  7. Глава III. Особливості судово-психологічної експертизи неповнолітніх обвинувачених (підсудних)
  8. До глави 7 Злочинність неповнолітніх
  9. Додаткові покарання
  10. Загальні засади призначення покарання
  11. Загальні засади призначення покарання.
  12. Загальні положення виконання покарання у виді довічного позбавлення волі.




Переглядів: 562

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Анатомія і вікова фізіологія з основами шкільної гігієни

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.