Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Віктимологічна детермінація злочинів, учинених стосовно неповнолітніх

Щоб більш глибоко проникнути в механізм злочину, мало ви­вчати та знати лише злочинця. Велика кількість учинених злочинів демонструє значний внесок жертви в події, що відбуваються з нею, а це свідчить про те, що злочин є результатом дій пари: злочинця та жертви.

Зміст віктимності складається з трьох чинників: незахищеності особи з боку держави, суспільства та мікрооточення від будь-яких злочинних посягань та суб'єктивної схильності особи стати жерт­вою злочину. Третій чинник залежить безпосередньо від особи. Особистісна віктимність неповнолітніх визначається, перш за все, віковими особливостями перехідного періоду.

Проте неможливо не звернути увагу й на інше: значній частині жертв злочинів не притаманні особистісні віктимні якості. Голов­ною причиною є відсутність їх належного правового захисту дер­жавою. При цьому роль особи в такій віктимності є мінімальною, вона визначається відсутністю необхідних правових норм, спря-


мованих на захист прав неповнолітніх, або неналежним їх вико­нанням, недоліками в роботі правоохоронних органів, несвоєчас­ним реагуванням громадськості, громадських організацій та мікро-груп на вчинені аморальні й протиправні дії та на подальше запо­бігання останнім.

Нині неповнолітні є тією категорією осіб, яка стала найбільш ураженою у зв'язку з такими обставинами.

Основним фактором віктимності неповнолітніх є їх вік. Це зу­мовлено такими чинниками:

1) незавершеністю формування особи в біологічному плані, її отже, неспроможністю дати фізичну відсіч злочинним пося­ганням;

2) незавершеністю формування особи в соціальному плані, на­слідком якої є нездатність адекватно оцінювати обстановку, що призводить до більшої вірогідності потрапити в криміногенну си­туацію як жертва злочину.

Для неповнолітніх притаманні такі риси, як: емоційно виражене прагнення пізнати навколишнє середовище, підвищена активність особи, вияв власних оцінок тих або інших подій, що інколи супе­речать незначному життєвому досвіду, відсутність здатності перебо­рювати невдачі, недостатність та поверховість першого враження.

Ці особливості, разом зі збільшенням кількості міжособистісних зв'язків як у рамках формальних, так і неформальних структур, зумовлюють збільшення конфліктних Ситуацій, в яких поведінка підлітка може мати неадекватний характерна коло правомірних способів їх вирішення - обмежуватися через ті чи інші особливості, що поєднуються з інфантилізмом. Такі ситуації виникають у сере­довищі однолітків, для яких характерно самоствердження, праг­нення завоювати авторитет, не бути слабким, здатність загострити ситуацію, навіть до фізичного протистояння. Ці та багато інших чинників зумовлюють підвищену віктимність неповнолітніх.

Віктимність неповнолітніх зумовлюють також окремі життє-ві ситуації, що виникають унаслідок певних дій самого підлітка. В одних випадках ці дії мають антисуспільний характер, в інших можуть бути оцінені як необережність, довірливість, легковаж­ність або як правомірна активність неповнолітнього.

Визначаючи обставини, за яких неповнолітні стають жертвами злочинів, необхідно звернути увагу на психологічні особливості підліткового віку. Звичайно найбільш характерними особливостя-


ми бувають: емоційно виражене прагнення пізнати навколишнє середовище, висока активність особи, вияв власних оцінок тих або інших подій, фактів. Ці риси зазвичай вступають у суперечність з малим життєвим досвідом, відсутністю вміння долати незгоди, з нестійкістю та поверховістю першого враження.

Одним з найважливіших інститутів соціалізації є сім'я - фун­дамент життєдіяльності людини. На сім'ю покладено функції від­творення та продовження роду, у ній закладаються основи вихо­вання та формування майбутньої особистості, відбувається пере­дача нащадкам духовних цінностей, життєвого досвіду, трудових навичок, національних особливостей. У сім'ї формуються витоки матеріального добробуту та емоційного стану людини, що зумов­лює їх фізичне здоров'я і працездатність. Економічне становище, що склалося в Україні за останні роки, негативно позначилося, на­самперед, на сім'ї, спричинило зниження її життєвого рівня, зумовило зменшення народжуваності, кількості дітей у сім'ї, під­вищилась нестабільність шлюбів.

Змінилася репродуктивна установка сім'ї. Молоді подружжя змушені відкладати народження дитини до поліпшення соціаль­них, економічних та інших умов в Україні. Нині збільшилася кіль­кість розлучень. Сьогодні на кожних сто укладених шлюбів припа­дає 46 розлучень. Для сучасної молоді характерно поєднання праці та навчання з раннім одруженням та народженням дітей. Понад 80% новонароджених - це діти молодої сім'ї. За законодавством України, молодою сім'єю вважається сім'я, в якій вік подружжя не перевищує 35 років1. Сьогодні основні виховні проблеми молодих сімей з дітьми зосереджуються навколо проблем матеріального достатку. Але матеріальне становище молодої сім'ї погіршується, що негативно позначається на вихованні дитини.

Гострою соціальною проблемою стає збільшення кількості непов­них сімей. Майже дві третини подружжя, які розлучаються, мають спільних дітей. Дані перепису свідчать, що неповні сім'ї, які скла­даються тільки з матерів (або батьків) з дітьми, становлять 13%.

Див,: «Про сприяння соціальному захисту та соціальному розвитку мо­лоді в Україні»: Закон України / Нормативно-правове забезпечення за­побігання окремим видам злочинів та профілактика негативних соціальних явищ, пов'язаних зі злочинністю. Збірник законодавчих на нормативних актів / Укл.: Джужа О. М., Василевич В. В., Кальченко Т. Л., Куц І. Г- К.: Атіка, 2005.-336 с.


У таких сім'ях виховується близько 1,5 млн дітей. Кожна друга -третя дитина з цих причин не отримує належного виховання. Щоб забезпечити своїх дітей найнеобхіднішим, батьки в неповних сім'ях змушені витрачати багато часу на пошук дешевих продуктів та то­варів, що, у свою чергу, спричиняє дефіцит у спілкуванні з дити­ною, призводить до бездоглядності. Діти з цих сімей почувають се­бе незахищеними як у психологічному, так і фізичному розумінні. Вони, як правило, гірше навчаються, мають травмовану психіку.

З об'єктивних причин матеріальне становище неповної сім'ї було і залишається надзвичайно скрутним. Воно погіршується через те, що розмір аліментів на дитину не покриває витрат на її фактич­не утримання, а в багатьох випадках аліменти взагалі не виплачу­ються через ухилення батьків від їх сплати.

В умовах розшарування груп населення та поглиблення еконо­мічних проблем склалися несприятливі умови для виховання під­ростаючого покоління. Збільшується кількість функціонально неспроможних сімей, заклади освіти ухиляються від виконання завдань виховання, майже не проводиться робота з дітьми за місцем проживання. Наслідками цього є збільшення кількості неповноліт­ніх, залишених наодинці зі своїми проблемами, тих, чия поведінка виходить за межі правових та моральних норм1.

Конфліктні стосунки в сім'ї стають нормою, травмується психіка людей, поволі йде процес деформації особи, формується агресив­ність, озлоблення, жорстокість, що згодом проявляється у бійках.

Не менш небезпечна ситуація, коли батьки неадекватно визна­чають особливості життєдіяльності своїх дітей, вважаючи, що во­ни добре знають, з ким проводить вільний час їх син або дочка, переконані, що їм відоме коло спілкування дитини. Багато хто вважає, що у їх сина або дочки немає друзів, які прогулюють уро­ки, палять або вживають спиртні напої та наркотичні засоби, бе­руть участь у бійках, перебувають на обліку в кримінальній міліції у справах неповнолітніх, хоча самі підлітки підкреслюють, що се­ред їхніх друзів таких осіб немало.

Прагнення неповнолітніх пізнати навколишнє середовище,-з одного боку, а з другого - такі риси, як довірливість, підвищена впливовість сприяють створенню ситуацій, в яких можливість учинення злочину значно збільшується.

1 Див.: Веселуха В. Указ, праця.- 1999.- № 9.


 




Інше значення мають правомірні дії підлітків. Так, унаслідок протистояння особам, які вчиняють правопорушення, неповноліт­нім можуть бути заподіяні тілесні ушкодження. Необхідно звернути увагу на ситуації, що виникають у процесі досудового розсліду­вання, передусім «а злочини, вчинені групами підлітків. Явка під­літка з повинною або його допомога слідству може призвести до злочинного посягання на нього. Не випадково підлітки не виявля­ють ініціативи, маючи інформацію про злочини та осіб, які їх вчи­нили. Підвищена небезпека стати жертвою злочинних посягань виникає після їх явки з повинною або надання допомоги слідству в тих випадках, коли всі учасники злочинів або більша їх частина перебувають на волі.

Важливою обставиною є те, що інформація про міжособистісні стосунки неповнолітніх, конфліктні ситуації рідко стає відомою батькам, адміністрації школи, органам внутрішніх справ. Зазвичай неповнолітні самостійно вирішують конфлікти, при цьому вирі­шальне значення має неформальний груповий вплив, що обумов­лює групову латентність реальних посягань на окремих підлітків, які своєю провокуючою поведінкою сприяли протиправним діям проти них. Інтимність міжособистісних відносин, що існують між неповнолітніми, незнання їх розвитку несе в собі небезпеку виник­нення ситуацій, ступінь гостроти яких зумовлює вибір саме про­типравних способів їх вирішення. Велику роль відіграє відчуття образи, гіперболізоване відчуття приниження тощо.

Неповнолітній, не звертаючись за порадою до дорослих, нама­гається самостійно вирішити ситуацію, що склалася. При цьому можливість впливу на такі ситуації і на підлітка дуже обмежена.

Отже, до обставин, що сприяють віктимності неповнолітніх, належать такі:

1) економічна нестабільність у державі безпосередньо вплинула на систему діяльності всеукраїнських дитячих масових закладів. Виникла небезпека ліквідації таких форм відпочинку дітей, як та­бори, дитячі гуртки тощо;

2) зменшилася кількість мереж позашкільних закладів. Незадо­вільна організація дозвілля і відпочинку позначається на зростанні рівня дитячої злочинності. Так, частка вчинених злочинів непов­нолітніми за останні п'ять років зросла в 1,2 раза. Поширення зло­чинності серед неповнолітніх випереджає її загальне зростання, а кількість підлітків, які вчинили злочини повторно, за останні п'ять


років збільшилася на 19%. Майже кожен другий злочин вчиняють підлітки у групі, зазвичай з особливою жорстокістю і цинізмом;

3) стали нормою конфліктні стосунки в сім'ї, травмується пси­хіка дітей, поволі здійснюється процес деформації особи, форму-гться агресивність, озлобленість, жорстокість, що згодом проявля­ється в бійках;

4) вплив засобів масової інформації сприяє формуванню певних стереотипів поведінки.


Читайте також:

  1. Аналіз для прийняття рішень стосовно залучення інвестицій
  2. Аналіз юридичних складів злочинів, що пов’язані з порушенням чинних на транспорті правил та в пошкоджені магістральних трубопроводів
  3. Використання матеріалів ОРД для попередження, припинення і розслідування злочинів, розшуку зло­чинців та осіб, які безвісно зникли
  4. Висновок: все те що може бути відкрито у майбутньому стосовно об’єктивної реальності підпадає під поняття матерія. Тому поняття матерія носить принципово – відкритий характер.
  5. ВІКТИМОЛОГІЧНА
  6. Віктимологічна детермінація злочинів, що вчинюються з необережності
  7. Віктимологічна профілактика окремих видів злочинів
  8. Віктимологічна характеристика жінки-жертви
  9. Віктимологічна характеристика злочинів, учинених на ґрунті сексуального насильства
  10. Віктимологічна характеристика злочинів, учинених стосовно неповнолітніх
  11. Віктимологічна характеристика злочинів, що вчинюються з необережності




Переглядів: 1215

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Віктимологічна характеристика злочинів, учинених стосовно неповнолітніх | Особливості віктимологічної профілактики злочинів, учинених стосовно неповнолітніх

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.