Структура влади на українських землях після повалення монархії (1917 р.)
Поряд із зазначеними органами влади і місцевого самоврядування формується і система рад робітничих, солдатських і селянських депутатів. Загалом в Україні їх нараховувалося 250-300. Єдиного керівного центру в Україні вони не мали.
Більшість рад (180) були зосереджені в Донбасі та великих промислових містах. За партійним складом вони були переважно есерівсько-меншовицькі. Значним впливом у радах користувалися: більшовики. У міру погіршення ситуації в країні їх вплив зростав. Ради – революційна форма самоорганізації робітництва, солдатських і селянських мас в умовах відсутності досвіду демократичної боротьби. Меншовики та есери вважали ради тимчасовими революційними органами до скликання Установчих зборів. Більшовики розглядали ради як органи революційної диктатури і відповідно прагнули створювати ради всіх рівнів – від місцевих до загальнодержавних, які згодом мали б перебрати на себе владу в державі.
Виконавчу владу, яка до революції належала губернаторам і повітовим справникам, Тимчасовий уряд передав своїм комісарам. Ними ставали голови губернських і повітових земських управ, тобто виборні особи. У волостях старшин, які користувалися всією повнотою влади, змінили виборні виконавчі комітети. До їх складу Тимчасовий уряд пропонував своїм комісарам залучати «місцевих землевласників і всі інтелігентні сили села».
Але вже впродовж літа та восени майже у всіх містах , повітах та губерніях України пройшли перші демократичні вибори на принципах рівного, прямого і таємного голосування й були сформовані нові органи місцевого самоврядування. Треба зазначити, що посади губернських і повітових комісарів уряду також стали виборними.
Висновки: таким чином, ми можемо констатувати, що Лютнева революція поклала кінець існуванню монархії Романових. У стислі строки Тимчасовий уряд провів ряд демократичних реформ, зокрема у сфері прав та свобод російських громадян. Були ліквідовані найбільш одіозні органи центральної влади, реорганізована місцева влада. В цілому Тимчасовий уряд декларував свою відданість демократичним перетворенням державного ладу Росії.
1. Які наслідки мала Перші світова війна для Російської імперії?
2. Охарактеризуйте політичну ситуацію в Російській імперії напередодні лютневої революції.
3. Охарактеризуйте систему політичної влади на території України після революції.