Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття та види платіжних карток

Платіжна картка — це спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому порядку пластикової чи ін­шого виду картки, що використовується для ініціювання перека­зування коштів з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів і послуг, переказування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання готів­ки в касах банків, у торговців і в банкоматах, а також здійснення інших операцій за договором між банком і клієнтом.

Глибшому усвідомленню самого поняття «платіжна картка» та механізму її функціонування сприяє класифікація платіжних кар­ток за різними ознаками.

Залежно від типу платіжної системи виокремлюють платіжні картки локальні, які діють на території однієї країни (внутріш­ньодержавні), одного регіону чи одного банку. Картки міжнарод­них платіжних систем функціонують на території двох і більше країн та забезпечують переказування коштів у межах цієї систе­ми, у тому числі з однієї країни в іншу.

За характером власника розрізняють особисті платіжні картки, які емітовані на ім'я клієнта — фізичної особи, що не є суб'єктом підприємницької діяльності. Корпоративні платіжні картки дають змогу її держателю здійснювати операції за картрахунком юриди­чної особи або фізичної особи-підприємця. Фізична особа може розпоряджатись особистою платіжною карткою як завгодно, на­приклад, оплачувати послуги, розраховуватися за товари, перера­ховувати кошти на рахунки інших осіб, одержувати готівку в касах тощо.

Держателі корпоративних платіжних карток мають право:

- одержувати готівку для витрат, пов'язаних зі статутною і господарською діяльністю підприємства;

- здійснювати безготівкові розрахунки в гривнях у межах України, пов'язані зі статутною і господарською діяльністю, ви­ тратами представницького характеру;

- одержувати готівку в іноземній валюті за межами України та на території України в касі емітента для оплати витрат на від­ рядження;

- оплачувати експлуатаційні витрати, пов'язані з утриман­ням і перебуванням повітряних, морських, автотранспортних засобів за межами України.

Корпоративні платіжні картки не застосовуються для виплати заробітної плати, інших виплат соціального характеру, а також здійснення розрахунків за зовнішньоторговельними договорами.

За типом носія ідентифікаційної інформації розрізняють: пла­тіжні картки з магнітною смугою, що дає змогу зберігати інфор­мацію, призначену для ідентифікації картки, та зчитувати її спе­ціальним пристроєм; платіжні картки з мікросхемою або смарт-картки, на яких розміщені інтегральні мікросхеми-чіпи, що є но­сіями та обробниками інформації; суміщені платіжні картки.

За методом нанесення ідентифікаційних даних на картку вони поділяються на: ембосовані, коли інформація ембосується (вити­скається) на картці; неембосовані, коли інформація друкується (випалюється) на картці, і ці картки, як правило, призначені для електронного використання.

За ступенем пільг для користувачів (категорій клієнтів) платі­жні картки можна поділити на:

- стандартні, призначені для пересічного клієнта, зокрема для одержання заробітної плати, оплати товарів. Переваги — ни­зька вартість, обов'язковість авторизації. Деякі картки цієї групи не дають можливості розрахуватися за кордоном.

- класичні (бізнес) картки, держателі яких користуються низкою додаткових послуг, зокрема брати участь у різноманітних програмах кредитування, одержувати дисконти і бонуси торгов­ців. Перевагою карток цієї групи є поєднання невисокої ціни і доволі високих можливостей.

- голд (золоті) — елітні картки, що підтримують елітний статус власника та для яких характерним є надання низки пільг зі страхування та обслуговування. Недолік цієї групи карток — відносно дороге обслуговування.

- платинум — це картки для тих, кому недостатньо переваг золотих карт як за рівнем сервісу, так і за статусом. За цими кар­тками надаються суттєві скидки, передбачається відповідна програма страхування тощо;

- найелітніші — це картки, які призначені для держателів, що належать до вузького елітного кола осіб. Емісія таких карток обмежена. Крім престижності ці картки дають змогу отримати низку унікальних послуг: купувати товари в елітних мережах ма­газинів, отримувати дисконтні скидки в п'ятизіркових готелях, послуги страхування при поїздках за кордон на суму в один мі­льйон доларів. Якщо клієнт загубив таку картку, то він протягом 24 годин може розраховувати на одержання тимчасової картки або готівки. Однією із обов'язкових умов обслуговування власників найелітніших карток є надання послуг персональних мене­джерів та менеджерів, що займаються повним супроводом клієн­та і членів його сім'ї.

Залежно від умов, за якими здійснюються розрахунки за опе­раціями з використанням платіжних карток, виділяють дебетові та кредитні картки.

Дебетовиминазиваються платіжні картки, за допомогою яких здійснюються операції в межах залишку коштів, які облікову­ються на рахунку власника картки. Проте у деяких випадках вони не виключають користування їхнім власником кредитом. Ідеться про те, що власник картки здійснює операції в межах залишку коштів на його рахунку, а в разі їх недостатності (відсутності) на картрахунку — за рахунок наданого банком кредиту. У цьому випадку дебетова картка мало чим відрізняється від кредитної.

Кредитнимиє картки, видача яких супроводжується відкрит­тям їх власникам кредитної лінії, за рахунок і в межах яких здій­снюються операції за допомогою цих карток. Умови надання, по­гашення кредиту та порядок здійснення операцій за кредитними картками визначають банки-емітенти у внутрішніх документах з питань кредитування та в договорі між клієнтом і банком. Умови кредитування можуть помітно різнитися залежно від окремих банків-емітентів, що пов'язано, зокрема, з конкурентною боротьбою між ними за клієнтуру. Це примушує банки постійно вдоскона­лювати та розширювати операції, що здійснюються з викорис­танням кредитних карток, робити їх дедалі привабливішими для клієнтів.

 


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні правовідносини: поняття, ознаки,
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  8. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  9. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  10. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  11. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  12. Б) Поняття корисності: (поняття, гранична та сукупна корисність продукту).




Переглядів: 2037

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальні основи операцій банків з платіжними картками | Види операцій банків з платіжними картками та їх характеристика

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.