Відомо, що процес виробничо-фінансової діяльності підприємства передбачає проведення великої кількості різноманітних господарських операцій, які після відповідного документального оформлення необхідно рознести (відобразити, провести) на відповідних бухгалтерських рахунках шляхом подвійного запису. На даному етапі вивчення обліку нам необхідно вивчити будову бухгалтерського рахунку, набути вміння відобразити господарські операції.
Отже, рахунок в обліку призначений для реєстрації, групування однорідних операцій. Слід відмітити, що рахунки, як і інші складові методу бухгалтерського обліку, мають свою історію. Спочатку їх розглядали як спосіб підрахунку чогось: грошей, сировини, матеріалів тощо. І того, хто підраховує, називали рахівником. Згодом того, хто веде рахункові книги, почали називати бухгалтером – від нім. Bush – книга і halten – тримати.
Сьогодні призначення бухгалтерського рахунку розглядається значно ширше. Бухгалтерський рахунок – складова системи обліку, яка систематизує (групує, узагальнює) об»єкти обліку.
Отже, бухгалтерський рахунок за своєю структурою – це двостороння таблиця. Ліва сторона має назву Дебет; права – Кредит. «Дебет» від латинського означає «винен» або «мати одержати»; «Кредит» – «вірити» або «довіряти». Проте зараз це умовні назви сторін, що виражають збільшення або зменшення об»єкту, що відображається на цьому рахунку.
Нижче показано загальний вигляд бухгалтерського рахунку.
Дебет Рахунок № (назва) Кредит
Рис. 3.1. Зовнішній вигляд бухгалтерського рахунка
Таким чином, зовнішньо кожний рахунок (незалежно від відношення до активу чи пасиву балансу) має вигляд, показаний на рисунку.
Проте, щоб розглянути конкретно будову та порядок проведення господарської операції на бухгалтерському рахунку, необхідно перейти до конкретної класифікації рахунків в обліку.