Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття підприємницького права як самостійної галузі права

Аналізуючи підприємницьке право як галузь права, слід зазначити, що воно належить до комплексних галузей права, тобто для врегулювання відносин, що є предметом цієї галузі права, використовуються як норми підприємницького, так і норми суміжних галузей права.

Комплексність підприємницького права як галузі права пояснюється такими чинниками:

· з адміністративного права запозичені правові форми керівництва підприємницькою діяльністю, бо саме в основі методу підприємницького права – методу владних приписів – лежать імперативні засади адміністративного права. Наприклад, норми, що регулюють порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, порядок отримання ними ліцензій, патентів та інших дозволів тощо.

· норми цивільного права регулюють майнові та пов'язані з ними немайнові відносини, що складаються в процесі заняття підприємницькою діяльністю – порядок укладання договорів, визначення їх сторін, моменту виникнення право та дієздатності тощо.

У складі підприємницького права виділяють норми фінансового, земельного, трудового та деяких інших галузей права. Проте підприємницьке право має і власний нормативно-правовий матеріал, що свідчить про нього як про окрему галузь права. Це:

· інститут банкрутства;

· інститут антимонопольного регулювання;

· інститут державного замовлення тощо.

Отже, підсумовуючи все викладене вище зазначимо, що підприємницьке право як галузь права – це система правових норм, що регулюють підприємницькі відносини, тобто відносини, зумовлені підприємницькою діяльністю та/або керівництвом нею (такою діяльністю) із застосуванням різних методів правового регулювання.

Для більш ефективного праворозуміння місця підприємницького права в системі юридичних наук проведемо його порівняльний аналіз з таким галузями права, як цивільне, адміністративне, господарське та комерційне.

Безумовно, підприємницьке право фактично утворилося на базі цивільного й адміністративного права, проте правовідносини, що є його предметом, у процесі розвитку набувають усе більше специфічних рис. Підприємницькі відносини за своїм змістом і порядком регулювання суттєво відрізняються від цивільно-правових. Вони є не просто майновими, а організаційно-майновими.

Також про підприємницьке право як окрему від цивільного галузь права вказує прийняття окремого кодифікованого акта – ГК України, а також застереження, зроблене у ч. 2 ст. 9 ЦК щодо можливості регулювання особливостей майнових відносин у сфері господарювання окремим законом.

Різниця між підприємницьким правом і господарським та комерційним правом полягає в обсягах відносин, що є предметом їх правового регулювання.

Предметом правового регулювання господарського права є здебільшого відносини, що складаються у процесі виробництва (виготовлення) продукції, надання послуг, виконання робіт як виробничого, так і допоміжного, невиробничого характеру з метою задоволення всього спектра потреб суспільства.

Ст. 3 ГК України, яка містить законодавче визначення господарської діяльності, не передбачає обов'язкової ознаки отримання доходу від неї, натомість у ч. 2 цієї статті наголошується, що господарська діяльність може здійснюватися як з метою отримання прибутку (у такому разі вона вважається підприємництвом), так і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Крім того, господарська діяльність може провадитися юридичними особами незалежно від наявності у них статусу суб'єктів підприємницької діяльності.

У свою чергу, предметом правового регулювання підприємницького права є підприємницька діяльність, яка відповідно до ст. 42 ГК України визначається як самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Отже, можна вважати, що підприємницьке право співвідноситься з господарським, як частина із цілим. Господарське право регулює господарські відносини, що породжуються здійсненням господарської діяльності, а підприємництво є одним з її видів.

Комерційна діяльність, у свою чергу, є елементом підприємницької діяльності. Вона обмежується відносинами, які мають місце під час реалізації вже готової продукції, доведення її до споживача, і стосується виконання робіт та надання послуг, у тому числі посередницьких щодо торгівлі, рекламних заходів, планування нових обсягів продажу, експортно-імпортних операцій, опрацювання способів виходу на зовнішній ринок та ін.

Таким чином, підприємницька діяльність включає в себе комерційну діяльність, а отже, комерційне право є складовою підприємницького.

Зміст підприємницького права визначається тими завданнями, які воно зобов’язане вирішувати в суспільстві.

Завдання підприємницького права – системне правове забезпечення підприємницької діяльності, що здійснюється на професійній основі.

Будь-яка галузь права має свій предмет і метод, що якісно виділяє її з інших структурних елементів системи права.

Згідно з теорією права предметом правового регулювання виступає коло відносин, регулювати які покликані норми цієї галузі права, а методом є сукупність прийомів, способів, засобів впливу на відносини, що є предметом певної галузі з метою їх урегулювання.

 


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. А/. Поняття про судовий процес.
  5. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  6. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
  7. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
  8. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
  9. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
  10. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
  11. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
  12. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ




Переглядів: 1984

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Змістовний модуль 1 | Предмет і методи підприємницького права

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.