Стаття 42. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Підприємницька діяльність депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом.
Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Види і межі монополії визначаються законом.
Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Організаційно-правові форми підприємництва.
Евристична бесіда.
— Чи можете ви назвати і схарактеризувати які-небудь підприємницькі структури?
Аналізую, при необхідності доповнюю і підсумовую відповіді учнів.
Розповідь учителя.(Супроводжується складанням таблиці на дошці.)
Для підприємницької діяльності Законом України передбачається вибір організаційно-правових форм.
Так, підприємництво може здійснюватися приватною особою, без утворення підприємства. Підприємці також можуть утворювати для заняття бізнесом приватні та колективні підприємства (наприклад кооперативи). Залежно від форм власності в Україні можуть утворюватися такі види підприємств: приватне підприємство; підприємство колективної власності; комунальне підприємство; державне підприємство; підприємство, засноване на базі об'єднання майна різних форм власності.
В Україні можуть діяти також інші види підприємств (орендні тощо), створення яких не суперечить законодавству України.
Сьогодні в Україні поширилася така організаційно-правова форма підприємницької діяльності, як різноманітні форми господарських товариств. Зокрема, до кола господарських товариств належать командитні, акціонерні, повні товариства; товариства з обмеженою чи додатковою відповідальністю.
В Україні функціонує велика кількість таких підприємницьких структур, як комерційні банки, біржі, холдингові, страхові та інші компанії.