Перш за все звернемо увагу на ту обставину, що всяка інформація здобувається в результаті того або іншого досвіду (дії). Таким досвідом може бути отримання телеграми або листа, читання книги і т. п.; вимірювання тим або іншим інструментом (приладом); просте візуальне спостереження події або спостереження за допомогою тих або інших засобів; прийом і обробка радіосигналів і т.д.
Чим можна охарактеризувати факт отримання інформації? Можна сказати, що у всіх випадках до досвіду на питання, що цікавить нас, або на питання, яке нам можуть задати про деяку ситуацію, ми не можемо відповісти однозначно. В кращому разі ми можемо висловити лише деяку сукупність різних припущень (альтернатив). Таким чином, до досвіду має місце велика або менша невизначеність про ситуацію, що цікавить нас, або результат тих або інших подій. Після досвіду, тобто після отримання інформації, ситуація стає визначенішою і на поставлене питання ми можемо відповісти або однозначно, або, принаймні, кількість можливих різних відповідей зменшиться, і отже, зменшиться існуюча раніше невизначеність.
З рис. 1.1 витікає, що інформація на відстань передається в енергетичній формі, для чого кодується.
Одержана інформація збільшує знання і заглиблює інтелект. Інформація — це основний елемент, необхідний для ухвалення рішення. Представлена інформація у формалізованому вигляді називається даними.
У зв'язку з необхідністю правильно витягувати, враховувати і обробляти інформацію виникла нова дисципліна — інформатика. Ця дисципліна поставила і нові завдання перед різними областями науки і техніки. У табл. 1.1 представлена їх еволюція в різні періоди.
Інформацію можна розрізняти по областях знань (біологічна, технічна, економічна), по фізичній природі сприйняття (зорова, слухова, смакова і ін.), а також по метричних властивостях. Для технічних додатків найбільш придатною є параметрична інформація.
Існує три основні напрями в теорії інформації: структурне, статистичне, семантичне. Кожний з напрямів має свої області застосування.
Таблиця 1-1 Області застосування інформації в різні періоди розвитку цивілізації