Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



М етодологія побудови ТЛ

Дослідження показали, що необхідним етапом програмування нових систем є технологічна підготовка розробки (ТПР), аналогічно тому, як це має місце в промисловості при визначенні технології виробництва деякого типу виробів. Мета ТПР – визначити спеціалізовану технологічну лінію методом «складання» необхідних засобів, мов в єдину технологічну лінію (ТЛ) для генерації (побудови) по ній конкретної ПС.

Вітчизняна технологія побудови ліній (рис.2).

Рис.1. Процеси технологічної підготовки розробки – ТПР

 

У рамках цієї програми в СКТБ ПО Інституту кібернетики АН УРСР були розроблені основи ТПР програмних виробів як етапу, який передує безпосередньому створеннюВПС і призначений для побудови базової ТЛ в організації з подальшою її адаптацією для виробництва множини конкретних програмнихпродуктів різного призначення. Висвітлені у препринтах з ТПР (1982 р.) [2] і програмна інженерія (1991) [4].

Такий підхід до визначення конкретних технологій – оригінальний, не мав прототипу, призначений для реалізації класів програм в прикладних системах (АСУ, СОДИ, АСНИ та ін.). Процеси і операції ТЛ визначалися за допомогою спеціальної мови специфікацій процесів. Визначений набір документів ТПР (методик і стандартів підприємства), які регламентують аналогів. Уперше сформульовані завдання ТПР, рішення яких було спрямоване на визначення технологічних процесів (ТП) для шості ТЛ (Г.И. Коваль, Т.М. Коротун, К.М. Лавріщева, Моренцов Є.І), виконання процесів ТЛ, вимоги до структури і зміступрограмно-технологічних документів (карт ТЛ і процесів, технологічних маршрутів проектування і вихідних форм (см. рис. 2)..

До основних об'єктів ТПР відносяться:

– об'єкт розробки ( початкове, проміжні і кінцеве стани) і відповідні процеси ЖЦ;

– методи програмування, засоби іінструменти, що забезпечують зміну станів на процесах ЖЦ;

– моделі технологічних процесів і ліній;

– інженерні методи (планування|, контроля) управління розробкою програм на процесах ТЛ.

Один з процесів ТПР – аналіз предметно області для виявлення класів об'єктів, які специфікуються в процесах ТЛ, яким зіставляються типові завдання, для яких будуються моделі функцій предметної| області. Основа створення ПС за ТЛ із класу технологічних об'єктів: моделі формалізованого представлення станів об'єктів і процесів для розробки нових програм на ТЛ.

У рамкахпроекту ТПР був розроблений набір моделей для відображення проміжних| результатів проектування по ТЛ. До них відносяться: моделі для фіксації проектних рішеньв ході розробки; моделі процесів іліній для відображення діяльності виконавцівпри реалізації функцій прикладної системи; модель якості для управління досягненням показників якості на усіх етапах ЖЦ; модель експлуатаційних документів для формування документації в ході розробки програмного продукту по ТЛ.

Таким чином, при побудов ТЛ використовувався процессний підхід, в якому упор робився на забезпечення процесів створенняякісного продукту шляхом проведення заходів по своєчасному виявленню і усуненню помилок в ПС і оцінці результатів розробки на досягнення заданих показників якості. Цей підхід фактично зумовив визначення процесів створення ПС в Міжнародному стандарті ISO/IEC 12207 і|та| у відповідному ДСТУ 3918–99 "Інформаційних технологій. Процеси життєвого циклу програмного забезпечення".

На відміну від вказаних стандартів процеси ТЛ підкріплюються методами, засобами і інструментами програмування. Вони вказуються в специфікації ТЛ для тих процесів, які здійснюють автоматизоване перетворення станів| об'єкту розробки. Мова специфікації процесів ТЛ – це перша в СРСР спроба формалізовано описати ТЛ за елементами мови – технологічні процеси, їх складові – технологічні операції (наприклад, документування і контролю).

Основні атрибути операції: стан об'єкту, вхідні і вихідні дані, метод і|та| інструментальний засіб розробки результату за цією операцією. При описі операції контролю, наприклад, це найменування показника якості, оцінний елемент (поточний робочий продукт розробки), метрика і метод оцінки.

Цей метод побудови ТЛ новий на той час був захищений ряді публікацій, апробований при створенні конкретних функціонально-орієнтованих технологій програмування застосовних програм, працюючих з базами даних та в докторській дисертації К.М.Лавріщевої. У рамках АИС "Юпітер-470" Міноборони СРСР за ініціативою головного конструктора П.І. Андона розроблено шість ТЛ, за допомогою яких створені сотні конкретних застосовних програм.

Крім того, була проведена експериментальна реалізація ТЛ у рамках ГКНТ СССР: конструювання технологічних інтерфейсів – КОНТИ, оцінки надійності – ТМНАД; розробки пакетів застосовних програм – АПФОРС тощо.

Сучасні лінії виробництва програмних продуктів. Ідея ТПР побудови|шикування| технологічних процесів | ТЛ постійно обговорювалася в публікаціях і продовжувала розвиватися. Так, останніми роками з'явилися нові технологічні напрями| в основі яких лежать процеси інтеграції КПВ, багаторазових компонентів і систем [1–4, 24].

До них відносяться:

– інженерія КПВ (Reusіble Engineering );

– інженерія застосувань (Application Engineering);

інженерія предметної області(Domain Engineering);

інженерія продуктових ліній (Product lines – SEI США).

Інженерія КПВ – це систематична і цілеспрямована діяльність по підбору реалізованих програмних артефактів і їх подання у вигляді КПВ в сховищах (репозиторії) системи підтримки ТЛ, аналізу функцій КПВ з метою їх застосування в якості готових в системі, що проектується, для інтеграції з іншими компонентами. Згідно із стандартом ISO/IEC 12207 ця діяльність класифікується як організаційна і планована інженерна діяльність, яка полягає у виявленні загальних специфічних рис компонентів для ухвалення рішень про їх використання в розробці нових ПС. Ця сторона характеризує повторне використання як систематичну і цілеспрямовану діяльність по створенню і| використанню КПВ. Систематичне повторне використання базується на двох загальних процесах.

Перший процес – створення КПВ шляхом

– вивчення спектру вирішуваних завдань ПрО, виявлення серед них загальнихпідходів до реалізації;

– побудови компонентів і представлення їх у вигляді КПВ;

– побудови каталогу КПВ, спрямованого на пошук необхідних компонентів.

Для успішної реалізації цього процесу необхідно мати певний досвід

у рішенні декількох подібних між собою завдань, що дозволяє виявляти як загальні| риси, так і відмінності, щоб знайти загальне рішення для їх реалізації, а також прийоми налаштування на характерні особливості кожного завдання.

Другий процес – конструювання нових систем з готових компонентів шляхом:

– розуміння суті нової розробки, мети її створення вимог до неї;

– пошуку в каталозі репозиторію готових КПВ, які виявлятьсядля їх використання;

– зіставлення мети нової розробки зі можливостямизнайдених КПВ і ухвалення рішень про доцільність їх використання в нових ПС;

– інтеграції (зборка) вибраних КПВ в нову розробку за описом або генерацією інтерфейсу між ними.

Інженерія застосувань – це процес виробництва продукту для конкретного застосування| зі готових КПВ (модулів, програм, підпрограм та ін.), які раніше створені|творити| самостійно або в середовищі окремої ПС, або як елементи багаторазового використання в інженерії деякої предметної області (ПрО).

Інженерія ПрО (домену) – це технологія розробки частин або систем сімейства ПС, зборки, систематизація і їх збирання на конвеєрній основі. Необхідні умови цієї інженерії – системні інструментальні системи підтримки методів накопичення КПВ і генерації з них окремих членів сімейства.

У рамкахінженерії ПрО формулюються вимоги до сімейства систем, причому інваріантні властивості, властиві кожному з членів сімейства, відділяються від властивостей, специфічних для окремих представників сімейства, і визначаються як варіантні властивості. Такі властивості класифікуються як обов'язкові, необов'язкові.

До обов'язкових відносяться властивості, які мають бути обов'язково присутніми в кожному з членів сімейства систем, але їх реалізація в окремих представниках (членах) сімейства може мати деякі відмінності. До альтернативних відносяться властивості, реалізація яких може бути визначена по вибору з описаних (багаторазово використовуваних) реалізацій. Необов'язкові властивості можуть бути відсутніми.

Створення сімейства програмних продуктів в інженерії ПрО вимагає наявності певної компонентної платформи, що включає сукупність готових компонентів і програм для генерації окремих членів сімейства ПС. Ними можуть бути не лише компоненти, КПВ і готові програми сімейства, але і специфікації вимог архітектура окремих членів системи.

Інженерія продуктових ліній США.Створення ліній виробництва продуктів, запропоноване інститутом SEI з систем, каркасів, готових програм і КПВ, з яких формується кінцевий продукт, що задовольняє певним потребам ринку програмної продукції.[25]. Вона включає product line (лінія продуктів) і product family (сімейство продуктів, СПС). Ці терміни визначені у словнику ISO/IEC FDIS 24765:2009(E) – Systems and Software Engineering Vocabulary як «група продуктів або послуг, які мають спільну керовану множину властивостей, що задовольняють потребам певного сегменту ринку або виду діяльності». Ця методологія базується на інженерної та процесної моделях, які використовуються на лініях.

Модель інженерії відповідає інженерії продукту за трьома видами діяльності – розроблення КПВ чи ГОР, збиранням з КПВ СПС та керування цими діяльностями (рис.1.3).

Рис.1.3. Модель інженерії розробки

 

Діяльність з розроблення ГОР передбачає визначення сфери ПС, планування виробництва множини ПС з урахуванням контексту їх застосування, обмежень та стратегії виробництва. Діяльність з розроблення зборкою СПС включає побудову плану реалізації кожної окремої ПС на основі множини розроблених ГОР та збирання їх за планом виробництва СПС. Діяльність з керування СПС з ГОР базується на координування діяльності з випуску необхідного ГОР та вирішення завдань як організаційного, так і технічного керування СПС та кожним її членом

У процесної моделі виділяється множина процесів, виконуваних на двох рівнях – доменної інженерії (або інженерії ПрО), яку ще називають розробленням «для забезпечення повторного використання» (for reuse), і інженерії застосувань – Engineering Applications (або інженерії ПС), як розроблення «із використанням КПВ» (with reuse). Це створюється на лінії зборки із використанням готових КПВ чи ГОР, які зменшують час і поліпшують рівень готовності ПС. Тобто, зборка СПС із ГОР є заключною в циклі виробничих робіт моделі відповідно до вимог і потреб певного сегмента ринку ПП (рис.3).

При конструюванні ТЛ і виконанні задач виробництва по ТЛ ПП використовуються дисципліни SE, яким навчаються студенти ВНЗ для підготовки відповідної спеціальності для виконанні різних видів робот (наприклад, програмування, тестування, вимірювання, оцінювання, тощо) на фабрики програм [37].

 

Поняття фреймворка| для лінії програмних продуктів (Framework for Product Line Practice) сформувалося як деяка автоматизована реалізація інженерії ПрО, в завданні |якої входить побудова різних видів програмних продуктів для ринку за допомогою методів і засобів лінійок виробництва продуктів.

Для побудови ліній виробництва досліджуються ринок і потреби покупців, створюється виробничий план, визначаються процеси, організація їх виконання і взаємодії. На основі аналізу потреб ринку і| інтересу до певного виду продукту будується технологічна лінія продукції, в яку включаються необхідні методи розробки, тестування і оцінки процесів, продуктів лінійки.

У інфраструктуру розробки лінії продуктів, окрім необхідних методів і засобів побудови і експлуатації лінійок продуктів, входять матеріали і методики по керівництву. Хоча лінії і сімейство продуктів частенько ототожнюють, лінії продуктів (на ринок) може бути побудована на базі певного представника сімейства продуктів (що розробляється, наприклад, по певному замовленню).

При побудові конкретної лінії для деякого представника сімейства у ПрО визначаються:

технологічні і виробничі обмеження, властиві продуктової лінії;

зразки і каркаси, які можуть використовуватися на лінії;

набір засобів, методів та інструментів для розробки продукту на лінії.

На основі цих даних уточнюється структура лінії і план створення|створіння| продукту за строками, вартістю і вимогами до управління виробництвом продукту шляхом планування і контроль робіт для відстеження ходу побудови продукту;

виявлення ризиків і управління ними в процесі виконавської діяльності на лінії,

прогнозування вартісних і технічних ресурсів проекту;

застосування технології управління конфігурацією продукту;

виміри і оцінки якості проміжних і кінцевого продукту.

Цей напрям грунтований на використанні готових компонентів, КПВ, які видбіраються і накопичуються в репозиториях ПрО, що покращує процес складання готових| функцій, компонентів і КПВ в єдиний продукт на лінії виробництва.

ТПР і інфраструктури побудови ліній продуктів SEI [2, 24] ї показує, що ТПР (1982–1999 рр.) не лише уперше визначив ТЛ, але мав формалізований опис під певні типи продукту (ППП, АСНИ та ін.). Продуктова лінія – це та ж ТЛ, яка будується експериментально і задовольняє вимог ринку до певного виду продукту (2002–2005 рр.). Обидва напрями мають спільні технологічні цілі, хоча і визначають різні шляхи побудови ліній виробництва програм.


Читайте також:

  1. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  2. Алгоритм побудови калібрувального графіка для визначення загального білка сироватки крові
  3. Алгоритм побудови калібрувального графіка для визначення загального білка сироватки крові
  4. Алгоритм побудови сітьових графіків.
  5. Алгоритми побудови дерев екстремальної ваги
  6. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  7. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  8. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  9. Бюджетна система України: поняття та принципи побудови
  10. Бюджетна система України: поняття та принципи побудови.
  11. Важливою ознакою класифікації є принцип побудови перетворювачів кодів, згідно з яким їх можна поділити на чотири групи.
  12. Види графіків та правила їх побудови.




Переглядів: 794

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальні лінії виробництва програм з КПВ | Нові дисципліни індустрії наукового совтвера

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.