Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Місцевий суд — основна ланка системи судів загальної юрисдикції

Місцевий суд є основною ланкою у системі судів загальної юрисдикції. Це випливає перш за все з того, що суди саме цього рівня розглядають усі кримінальні, цивільні, господарські та ад­міністративні справи, за винятком тих, які віднесені законодав­ством до компетенції інших судів.

Принципи його організації та діяльності закріплено у Кон­ституції, законах України "Про судоустрій України", "Про статус суддів" та деяких інших нормативних актах.

Суд цього рівня утворюється у районі, місті та районах міста.
У назві місцевого суду використовується назва населеного пунк-
і ту, в якому він знаходиться.

Місцевими господарськими судами є господарські суди Ав­тономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а місцевими адміністративними судами — окружні суди, що ут­ворюються в округах відповідно до Указу Президента України. До складу місцевого суду входять: судді місцевого суду, голова та заступник голови суду. У місцевому суді, в якому кількість суддів перевищує п'ятнадцять, може бути призначено більше од­ного заступника голови суду.

За своїми повноваженнями місцевий суд є судом першої ін­станції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності.

Зокрема, місцеві загальні суди розглядають кримінальні та цивільні справи, а також справи про адміністративні правопору­шення; місцеві господарські суди розглядають справи, що вини­кають з господарських правовідносин, а також інші справи, від­несені процесуальним законом до їх підсудності; місцеві адмі-


96______________________ ■-______ Розділ II. Суд України

ністративні суди розглядають адміністративні справи, пов'язані, з правовідносинами у сфері державного управління та місцевого самоврядування (справи адміністративної юрисдикції), крім справ адміністративної юрисдикції у сфері військового управлін­ня, розгляд яких здійснюють військові суди.

Порядок призначення (обрання) суддів до місцевого суду ви* значається Конституцією України (статті 126 і 128) та Законом України "Про статус суддів" (ст. 9).

§ 2. Голова місцевогосуду

Голова місцевого суду та його заступник (ст. 20 Закону Ук­раїни "Про судоустрій України") призначаються на посаду стро­ком на п'ять років з числа суддів та звільняються з посади Пре­зидентом України за поданням Голови Верховного Суду України (а щодо спеціалізованих судів — голови відповідного вищого спе­ціалізованого суду) на підставі рекомендації Ради суддів України (щодо спеціалізованих судів — рекомендації відповідної ради суддів).

Обов'язки голови місцевого суду є досить місткими. Він, зок­рема, здійснює організаційне керівництво діяльністю суду; ви­значає обсяг обов'язків заступника (заступників) голови суду; на підставі акта про призначення на посаду судді чи обрання суд­дею безстроково або припинення повноважень судді видає відпо­відний наказ; приймає на роботу і звільняє працівників апарату суду, присвоює їм ранги державного службовця у встановленому законом порядку, застосовує щодо них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення; здійснює заходи щодо забезпечення формування складу народних засідателів; організує ведення су­дової статистики; проводить роботу щодо підвищення кваліфіка­ції працівників апарату суду; представляє суд у відносинах з ін­шими органами державної влади, органами місцевого самовряду­вання, громадянами та організаціями; здійснює інші передбачені законом повноваження.

Голова місцевого суду з питань, що належать до його повно­важень, видає накази і розпорядження.

. ' . .. ■: . , . . ■


 

Глава 3: Місцеві суди

§ 3. Організація роботи місцевогосуду

Належна організація роботи місцевого суду має велике зна­чення для забезпечення виконання покладених на нього функ­цій. Завдання організувати роботу суду покладено на голову

СУДУ.. ..;..■:,;.,

_ Голова суду розподіляє обов'язки між суддями. Якщо до складу суду обрано кілька суддів, то розподіл обов'язків між ни­ми можливий за такими принципами:

.. • зональний або територіальний (суддя розглядає всі справи

в межах своєї зони);

• предметний або функціональний (суддя розглядає тільки кримінальні чи цивільні справи або навіть певну категорію справ);

• предметно-зональний (суддя розглядає лише кримінальні чи цивільні справи у межах своєї зони);

• Поточний (кримінальні справи розглядаються по черзі, ци­вільні — суддею, який прийняв заяву під час прийому громадян).

Для забезпечення ефективної роботи місцевих судів по здій­сненню правосуддя діє апарат суду, структуру і штатну чисель­ність яких затверджує Міністерство юстиції в установленому порядку за поданням голови суду.

Голова суду добирає, приймає на роботу і звільняє з посади працівників, які не обираються: консультантів, секретарів суду та судового засідання, завідувача канцелярії, діловода, архіваріуса тощо. Він здійснює загальне керівництво роботою канцелярії су­ду, своєчасно вживає заходів щодо усунення недоліків і упущень в її роботі.

1 Завідувач канцелярії організовує роботу канцелярії, керує ро­ботою секретарів, діловода, архіваріуса. На завідувача канцелярії покладається: розподіл роботи між працівниками канцелярії суду і контроль за виконанням ними своїх обов'язків; розподіл корес­понденції, що надійшла до суду; контроль за веденням докумен­тів первинного обліку,.нарядів, обліку і реєстрації звернень гро­мадян і юридичних осіб; організація обліку і зберігання судових справ, речових доказів; контроль за своєчасним відправленням справ зі скаргами, поданнями, протестами до вищої ланки суду; забезпечення збереження та правильного заповнення трудових книжок працівників суду, особових справ та карток обліку тощо.

На секретарів суду покладається ведення діловодства з судо­вих справ, зокрема: реєстрація, облік і зберігання справ (кримь нальних, цивільних, про адміністративні правопорушення та інт,

4 2—174


98________________________________ Розділ II, Суд України

ших); ведення картотек, журналів, нарядів; оформлення доку­ментів щодо повернення вироків до виконання, рішень, ухвал, постанов суду і контроль за одержанням повідомлень про вико­нання; підготовка і передача до архіву закінчених провадженням справ, картотек, журналів, нарядів та ін.

Крім того, секретар судового засідання виконує необхідну ро­боту під час прийому суддею громадян; викликає учасників про­цесу і свідків; перевіряє явку осіб, викликаних у судове засідан­ня, та зазначає час перебування їх у суді; веде протоколи судових засідань, оформляє справи після їх розгляду; веде журнал судо­вих засідань; виписує виконавчі листи у справах, щодо яких су­дом допущено негайне виконання рішень, та ін.

Консультант суду веде облік законодавства та узагальнення судової практики; інформує працівників суду про чинне законо­давство та судову практику судів вищої інстанції; обліковує окремі ухвали та контролює їх виконання.

На архіваріуса суду покладається: ведення архіву; видача ко­
пій судових документів у справах, що є в архіві; облік і зберіган­
ня архівних справ та ін. . ...

Питання для самоконтролю

1. Охарактеризуйте статус місцевого суду.

2. Які повноваження має голова місцевого суду ? ; •

3. Як організовано роботу місцевого суду?


 

Глава 4 Апеляційні суди

--------------------------------------------------------------------

§ 1. Порядок обрання, складта повноваження апеляційних судів

Апеляційні суди — це суди другої ланки єдиної судової сис­теми судів загальної юрисдикції. Вони є судами вищого рівня для місцевих судів і низовими стосовно Верховного Суду Украї­ни та Касаційного суду України.

У системі судів загальної юрисдикції в Україні діють загаль­ні та спеціалізовані апеляційні суди1, а саме: апеляційні суди об­ластей, апеляційні суди міст Києва та Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим, військові апеляційні суди ре­гіонів та апеляційний суд Військово-Морських Сил України, а також Апеляційний суд України. У разі необхідності замість апе­ляційного суду області можуть утворюватися апеляційні загальні суди, територіальна юрисдикція яких поширюється на кілька районів області. Апеляційними спеціалізованими судами є апе­ляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються в апеляційних округах відповідно до Указу Прези­дента України. В апеляційних судах утворюються судові палати. У складі загального апеляційного суду утворюється судова пала­та у цивільних справах та судова палата у кримінальних справах. У складі спеціалізованого апеляційного суду можуть утворюва­тися судові палати з розгляду окремих категорій справ за вста­новленою спеціалізацією в межах відповідної спеціальної судової юрисдикції.

Суди другої ланки мають однакову компетенцію та рівні пра­ва щодо розгляду кримінальних, цивільних, господарських та ад­міністративних справ. Вони діють як суди апеляційної інстанції щодо рішень місцевих судів та як суди першої інстанції в адмі­ністративних, кримінальних та цивільних справах, що віднесені


Див. додаток — табл. 2.

4*



Розділ II. Суд України


Глава .4. Апеляційні суди



 


до їх підсудності законом. Апеляційні суди вивчають та узагаль­нюють судову практику, а також здійснюють інші повноваження, надані їм законом. Апеляційний суд України розглядає справи, віднесені до його підсудності, в апеляційному порядку відповід­но до вимог процесуального закону.

До складу апеляційних судів входять судді, обрані Верхов­ною Радою, України безстроково чи призначені Президентом Ук­раїни у межах п'ятирічного строку. Кількість суддів у кожному апеляційному суді визначається Президентом України. '..' ..,..■-,

Відповідно до ст.. 25 Закону України "Про судоустрій Украї­ни" Апеляційний суд України діє у складі: судової палати у ци­вільних справах; судової, палати у кримінальних справах;, вій­ськової судової палати.

Голова Апеляційного суду та його заступники відповідно до кількості судових палат або заступник голови суду у.разі відсут­ності судових палат призначається Президентом України за по­данням Голови Верховного Суду України зі складу суддів відпо­відного апеляційного суду строком на п'ять років.

Для вирішення організаційних питань в апеляційних судах діє президія апеляційного суду.

■ . ■ '•;; <■„■ :■.:; ■ . .-:-.: ■•,,'. ;•!.;••; :.

■:.;_-•., ..'■;;-,) ■ ' ■'. : ''■:'• о'■■'.<:'' ' • '■ ' "-■'- ■""■- ■

§ 2. Голова апеляційного суду та його заступники

Повноваження голови апеляційного суду визначено в Законі України "Про судоустрій України (ст. 28). Так, зокрема, він:

—здійснює організаційне керівництво діяльністю суду;

—розподіляє обов'язки між заступниками голови суду;

—на підставі акта про обрання (призначення) суддею чи припинення повноважень судді видає відповідний наказ; утво­рює судові палати та вносить на затвердження президії суду їх персональний склад; '■'■ • ;

—організовує роботу президії суду, вносить на її розгляд пи­тання і головує на засіданнях президії;

—організовує ведення та аналіз судової статистики, вивчен­ня й узагальнення судової практики, має право витребувати з відповідного суду справи, судові рішення в яких набрали закон­ної сили; . \' ■' '■■

—приймає на роботу та звільняє працівників апарату суду, присвоює їм ранги державного службовця у порядку; ветановле-


нрму законом, застосовує щодо них заохочення та накладає дис­циплінарні стягнення;

—організовує підвищення кваліфікації суддів і працівників апарату відповідного суду;

—подає в установленому порядку пропозиції щодо фінансу­вання витрат на утримання суду та організаційного забезпечення його діяльності;

—представляє суд у відносинах з іншими органами держав­ної влади, органами місцевого самоврядування, громадянами та організаціями;

—вносить пропозиції Голові Верховного Суду України чи голові відповідного вищого спеціалізованого суду щодо кандида­тур для призначення на посади голів місцевих судів та їх заступ­ників;

■ ■ — здійснює інші передбачені законом повноваження.

Заступник голови апеляційного суду (ст. 29 Закону) — голо­
ва судової палати: :' ■'■■- - :
п'л£*+ організовує роботу відповідної судової палати; -. ;

—формує колегії суддів для розгляду справ, головує в судо­вих засіданнях або призначає для цього суддів; ^

—організовує ведення судової статистики, аналіз та узагаль­нення судової практики у справах, віднесених до компетенції па­лати; має право витребувати з відповідного суду справи, судові рішення в яких набрали законної сили;

—інформує президію суду про діяльність судової палати;

—здійснює інші передбачені законом повноваження.


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II Основна частина
  4. II Основна частина
  5. II Основна частина
  6. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  7. II. Основна частина
  8. II. Основна частина
  9. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  10. IV. Розподіл нервової системи
  11. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  12. IV. Філогенез кровоносної системи




Переглядів: 2440

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правовий та соціальний захист суддів | Організація роботи апеляційних судів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.