Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Субкультура і контркультури

Різноманітність культур можна спостерігати і усередині суспільства. У багатьох сучасних країнах члени деяких груп беруть участь в основній культурі суспільства, одночасно розділяючи ряд унікальних цінностей, норм, традицій і життєвих устроїв. Ці особливі зразки культури називаються субкультурою. У Росії існує безліч субкультури, яка знаходить вираження в різних релігійних, расових, етнічних, професійних і вікових групах.

Характерним прикладом є релігійна секта "Свідки Єгови", що виникла в другій половині XIX ст. в США. Її засновник Ч. Руссель провіщав близькість приходу Ісуса Христа і загибель усіх, за винятком єговістів, в останній битві між Христом і сатаною - Армагеддоні. Для свідків Єгови характерні заперечення віри в замогильне життя, Трійцю. Христос, за їх уявленнями, просто виконує волю Єгови. Керівництво секти строго централізоване. Її центр знаходиться в Бруклине (США). Секта має в розпорядженні добре організований пропагандистський апарат, публікує журнали, рекламні листки. Заохочується місіонерка. Членам секти забороняється служба в армії, в лікарнях вони відмовляються від переливання крові. Вони займаються тлумаченням Біблії і ділять світ на "своїх" і "чужих", тобто свідків Єгови, що не пізнали вчення. Вони не лише не соромляться своєї невідповідності "мирським стандартам", а навіть гордяться тим, що вони "особливий народ", що знає, що ім'я Бога - це Єгова.

Молодіжна культура - ще один приклад субкультури. З причин, пов'язаних з економікою і освітою, в сучасному суспільстві склалися умови, сприятливі для розвитку унікальних моделей молодіжної культури. Ці моделі проявляються в захопленнях магнітофонними записами, зірками естради, прикрасами і зачісками, а також своєрідним жаргоном. Високий пріоритет мають також стандарти, що стосуються атрибутів мужності і жіночності. Для хлопців важливими ознаками мужності є фізична вправність, спортивна підготовка, сексуальні перемоги, готовність піти на ризик, відвага перед лицем агресії і прагнення захистити свою честь за всяку ціну. У дівчат самими завидними якостями вважаються фізична привабливість, життєрадісність, здатність тонко маніпулювати різними типами міжособових стосунків і уміння контролювати ситуації, пов'язані з сексом.

Іноді норми, цінності і спосіб життя в субкультурі приходять у відчутне протиріччя з нормами, цінностями і стилем життя усього суспільства, утворюючи контркультуру. Контркультура відкидає багато з поведінкових стандартів і правил, що мають силу в домінуючій культурі. Орієнтація на "розкутість" у деякої частини молоді західних країн на початку 1970-х рр. мала досить багато контркультурних обертонів. Молоді люди ставили під сумнів легітимність істеблішменту, відкидали етику наполегливої праці, властиву старшим, шукали нові відчуття в наркотиках і "випадали" із способу життя середнього класу. Іншими прикладами груп, що належать до контркультури, можуть служити злочинні зграї, сатанинські культи, праві і ліві екстремісти.


Читайте також:

  1. Поняття масової та елітарної культур. Субкультура і контркультура
  2. Поняття субкультури. Молодіжна субкультура.
  3. Субкультура мережі Інтернет
  4. Субкультура – сукупність норм, цінностей, ідеалів, символів певної соціальної групи, яка існує відносно незалежно від культури суспільства в цілому.
  5. ТЕМА 7. КУЛЬТУРА. КОНТРКУЛЬТУРА. СУБКУЛЬТУРА
  6. Тема: Молодь як специфічна соціо-демографічна спільнота. Молодіжна субкультура.
  7. Школа. Однолітки. Поняття субкультури. Молодіжна субкультура.




Переглядів: 632

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Культурний релятивізм | Культурна еволюція

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.027 сек.