Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Злочинність в Росії

Статистика. У Карному кодексі РФ сформульовані наступні принципи карного права : законність, рівність громадян перед законом, провина, справедливість, гуманізм. УК РФ грунтується на Конституції РФ і загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права. Відповідно до ст. 8 УК РФ карній відповідальності підлягає лише особа, що зробила діяння, що містить усі ознаки складу злочину, передбаченого УК. Відповідно до ст. 118 Конституцій РФ правосуддя здійснюється тільки судом. Згідно ст. 49 Конституцій, винність особи в скоєнні злочину може бути встановлена вироком суду, що тільки набрав законної сили. В той же час в реалізації карного закону важливе місце належить слідчому, органу дізнання і прокуророві.(Наумов А.В. Російське карне право. М., 1997.)

У Росії в 1996 р. було зареєстровано 2 625 000 злочинів (при цьому скоїли злочини 1 361 000 чоловіків і 257 300 жінок), а 1997 г.- 2 397 300 злочинів (з яких 1 186 100 зробили чоловіки, а 186 100 - жінки).

Доля жінок в загальній чисельності засуджених склала в 1995 г.- 11,7%, в 1996 г.- 13,2%, в 1997 г.- 11,7%.(Російський статистичний щорічник: статистична збірка/Держкомстат Росії. М., 1998.)

До кінця 1990-х рр. рецидив злочинів в РФ складав близько 40% - стільки засуджених через деякий час знову скоюють злочин.

Відповідно до ст. 56 УК РФ позбавлення волі полягає в ізоляції засудженого від суспільства шляхом напряму його в колонію-поселення або приміщення у виправну колонію загального, строгого або особливого режиму або у в'язницю. Найбільш суворі умови відбування позбавлення волі - у в'язниці (доки-мірне розміщення засуджених, недопущення спілкування із засудженими, такими, що знаходяться в інших камерах, великі обмеження в матеріально-побутових умовах і так далі).

Оцінка кримінального фону. У кінці 1980-х - початку 1990-х рр. середні річні темпи зростання кримінальної злочинності як основного чинника посягання на безпеку і права населення складали 4-5%. У 1995 р. рівень злочинності збільшився на 20-30%.(Дмитриев А.В., Степанов Е.И., Чумиков А.Н. Російський соціум в 1995 році: конфликтологическая експертиза (I півріччя)//Соціологічні дослідження. 1996. № 1.)

Сьогодні злочинність представляє найбільшу загрозу стабільності і безпеки суспільства і особи, оскільки соціальний вплив злочинного світу, його тиск на суспільство призводить до деформації ціннісних орієнтації у громадян, створює передумови для відтворення закононепослушания, затвердження права сильного і загрожує суспільству переродженням, що веде до деградації і соціального регресу.

За твердженням асоціації Кримінології Росії, щорічно в країні за межами реєстрації в правоохоронних органах залишається 7-9 млн. криміналістичних діянь, загальна результатирующая злочинності в нашій країні неухильно росте. Але за даними МВС Росії, загальна кількість зареєстрованих злочинів (по роках) має тенденцію до зниження. Це видно з даних, представлених в таблиці. 5.2.

Таблиця 5.2. Статистика злочинності в Росії в 1994-1997 рр.

 

  Число зареєстрованих злочинів (тис.)
Всього зареєстровано злочині, тис. 2632,7 2755,7 2625,1 2397,3
з них злочини, пов'язані з наркотиками, тис. 74,8 79,9 96,8 185,8

У 1997 р. по Росії виявлено 374 випадки бандитизму, 132 замовлені вбивства, 1140 випадків викрадення людей.

У сфері економіки виявлено 219 тис. злочинів, 32 тыс.- у великих і особливо великих розмірах.(Російський статистичний щорічник. Офіційне видання. М., 1998.)

Проблема зростання злочинності у світі стає глобальною, загальнолюдською. За 1960-1990 рр. показник злочинності збільшився: в США - в 7,1 разу, у Франції - в 5,1 разу, у Великобританії - в 2,7 разу, у ФРН - в 2,6 разу, в Японії - в 1,5 разу, в колишньому СРСР - в 3,2 разу.(Жигалов Е.А. Екзистенціальний аспект субкультури злочинного світу//Північний Кавказ: боротьба із злочинністю. Ростов н/Д, 1997.)

Згідно з соціологічним прогнозом, середньорічний приріст злочинності в Росії складе 2-5% і більше.(Лунеев В. В. Злочинність XXI століття (методологія прогнозу)//Соціологічні дослідження. 1996. № 7.)

Незаконний оборот наркотиків в Росії. У сучасній Росії наркоманія і паразитуючий на ній наркобізнес досягли соціально небезпечних масштабів. За оцінками фахівців, 1,5 млн. російських громадян споживають наркотики в немедичних цілях.(Жабский В. А. Характеристика кримінології наркотизма//Північний Кавказ: боротьба із злочинністю. Ростов н/Д, 1997.)

Упродовж усіх останніх років кількість злочинів, пов'язаних з незаконним оборотом наркотиків, неухильно зростає. Так, в 1994 р. в РФ було виявлено 74 788 злочинів, а в 1995 - вже 79 948, що на 6,9% більше і склало від загального числа 2,9% зареєстрованих злочинів.

Проте офіційні статистичні дані не відбивають реальної ситуації. Особливість злочинів цих складів полягає в тому, що вони переважно не заявляються, а виявляються співробітниками правоохоронних органів, внаслідок чого їх латентність дуже висока.

За оцінками експертів, на кожного виявленого споживача наркотичних засобів доводяться 10-12 невиявлених, зайнятих придбанням, виготовленням, зберіганням і перевезенням наркотиків. Якщо до них додати тих, що збувають і власників кубел, то реальні показники злочинів, пов'язаних з наркотиками, мають бути на порядок вище.(Двойменный И.А. Незаконний оборот наркотиків//Соціологічні ис дотримання. 1999. № 5.) Питома вага цих злочинів в 1996 р. в цілому по Росії склав 3,7%. Органами внутрішніх справ слабо вирішуються завдання перекриття каналів і джерел вступу наркотиків в незаконний оборот, їх основні зусилля прямують на боротьбу саме із споживачами, про що свідчить той факт, що 83,4% усіх виявлених злочинів складають незаконне виготовлення, придбання, зберігання і перевезення наркотичних засобів без мети збуту, тобто для особистого споживання. В той же час найбільш небезпечні діяння пов'язані з поширенням наркотиків, залученням до їх споживання нових осіб, але вони займають дуже скромне місце в загальному масиві виявлених злочинів. Аналогічна картина склалася і в 1996 р. Виявляється і без того малої долі (10,2%) найбільш тяжких видів наркоманийной злочинності (збут наркотиків і зміст кубел) продовжує знижуватися (більш ніж в 2 рази за 9 місяців 1996 р.). У наявності послаблення активності в діяльності правоохоронних органів і, ймовірно, вдосконалення прийомів і методів дій протилежної сторони.

За даними статистики, число засуджених по вироках судів за злочини, пов'язані з наркотиками (по Росії) склало в 1994 г.- 28,5 тис. чоловік; у 1995 г.- 38,6 тис.; у 1996 г.- 45,7 тис.; у 1997 г.- 65,3 тис. чоловік.(Російський статистичний щорічник. Офіційне видання. М., 1998.)

Наркоманія нестримно проникає в молодіжне середовище. Практично щонайменше кожен п'ятий у віці 16-24 років пробував наркотичні речовини або знаходився під їх дією і хворобливо залежить від них. Реальний рівень .наркотизації значно вищий, ніж фіксується показниками наркологічної служби. Хоча велика частина населення усвідомлює особисту і соціальну небезпеку вживання наркотиків, опірність наркотичному процесу ослаблена.

Наркотизації сприяють референтні групи: друзі, знайомі, епізодично або наркотики (щонайменше чверть молодих людей рахує поширення наркотиків звичайним бізнесом), що систематично вживають; спеціалізовані кримінальні групи по виготовленню, транспортуванню, зберіганню і збуту наркотичних препаратів (є усі підстави вважати, що мережа цих груп розширюється). Внутрішніми психологічними мотивами вживання наркотиків є: потреба в знятті психологічного стресу; цікавість; бажання випробувати незвичайні відчуття і себе в цих відчуттях.

"Велика кримінальна революція". Це афористичне вираження означає захоплення власності в Радянському Союзі і пострадянській Росії кримінальними структурами; уперше його використовував кінорежисер Станіслав Говорухин, що зняв перший і кращий радянський фільм про кримінальне угрупування "Місце зустрічі змінити не можна". Але якщо Говорухин вважає, що "велика кримінальна революція" почалася з настанням перебудови, лібералізації і приватизації, то журналіст Олександр Максимов стверджує, що "до середини 80-х рр., коли верхи вже не могли, а низи ще не дуже-то і хотіли, вже був оформлений, ідейно і фізично озброєний істинно революційний клас, що вирішив, що віднині не лише "зона", але і уся країна повинні жити за законами зони. У нього вже був свій власний базис - багатомільйонні "общаки", своя надбудова - злодії в законі, що "дивляться", "бригадири" і "авторитети", свій маніфест - "Кодекс злодійської честі". Точка зору Максимова ближче до дійсності, краще аргументована, чим представлення Говорухина. Формування базису відноситься до 1970-м рр., коли з'явилися перші підпільні цехи, що виробляли "ліву" продукцію і величезні прибутки, що отримували через дефіцит. Саме тоді стали підкуповувати потрібних чиновників і співробітників правоохоронних органів, з тієї пори ділки тіньового бізнесу почали створювати власні "дахи". У 1970-х рр. з'явилася перша велика банда рекетирів, яка паразитувала на підпільних бізнесменах, - банда Монгола. У кінці 1970-х рр. в Кисловодську відбулося зібрання підпільних ділків усього Радянського Союзу, що прийняло "постанову" відраховувати в злодійські "общаки" 10% прибутку підпільних комерсантів в обмін на захист і допомогу в конфліктних ситуаціях. Потім кооперативний рух дозволив створити перші легальні "дахи" для відмивання злочинних капіталів, а після розвалу Радянського Союзу кримінальні структури дістали величезні можливості для захоплення національної власності.(См: Волков Ю.Г., Поликарпов B.C. Людина: Енциклопедичний словник. М., 2000. С. 141-142.)

Назад Зміст Вперед

Читайте також:

  1. Аграрне право та законодавство США, Німеччини, Франції, Великої Британії, Ізраїлю, Польщі, Росії
  2. Б. Громадсько-політичний рух 60-90 рр. ХІХ ст. інтелігенції Росії та України, в центрі уваги яких був народ, селянська община та соціальна революція.
  3. Бідність в Росії
  4. Більшовицька революція в Росії
  5. БРАК І СІМ'Я В РОСІЇ І США
  6. В Росії основні положення про амністію та помилування містяться в Конституції, Кримінальному кодексі та Кримінально-виконавчому кодексі Російської Федерації.
  7. Виконавське мистецтво та видатні балетні актори Росії.
  8. Вимоги Раднаркому Росії
  9. Виникнення елементів ринкової самоорганізації в Росії та Україні
  10. Випишіть тих військових діячів УНР, із чиїм імям повязують опір окупації України військами більшовицької Росії в останні роки Української революції.
  11. Випишіть тих військових діячів УНР, із чиїм імям повязують опір окупації України військами більшовицької Росії в останні роки Української революції.
  12. Вища освіта росії




Переглядів: 466

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тоталітарні інститути | Глава 6. СОЦІАЛЬНА СТРАТИФІКАЦІЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.