Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ефекти перенаселення

Зазвичай вважають, що перенаселення шкідливе для людей. Загальновизнано, що перенаселеність спричиняє за собою розпад сімей, душевні хвороби, самогубства, алкоголізм, злочини і жорстокість. Цей погляд підтверджують дослідження, що показують, що збільшення розмірів популяції чинить дію на оленів, щурів і ряд інших тварин.

Наприклад, Джон Калхун вивчав перенаселеність у сірих щурів і виявив, що висока щільність популяції приводила до дезинтеграції сімейного життя, високої смертності новонароджених, малих розмірів посліду, до недостатнього будівництва гнізд, до того, що дорослі щури починали кидати молодняк, до канібалізму і садизму. Калхун охарактеризував ситуацію як поведінковий спад.

Дія перенаселення на поведінку людей складніше і не обов'язково виливається в патологію. Яким би нез'ясовним це не могло здатися, але за останні 30 років щільність населення в американських містах і розміри сімей різко зменшилися, а рівень злочинності сильно виріс. Крім того, перенаселені міста, подібні до Токіо, Лондона, Буффало і Прови-данс, характеризуються низьким рівнем злочинності, тоді як відносно неперенаселені міста, включаючи Лос-Анджелес, Х'юстон і Нью-Йорк, відрізняються високою злочинністю. Аналогічно, в Нью-Йорку не виявляється взаємозв'язку між перенаселеністю окремих кварталів і рівнем злочинності в них. Якщо представити економічний рівень округу у вигляді рівняння, то щільність населення не зв'язується з рівнем злочинності або з будь-яким іншим типом соціальної, душевної або фізичної патології. І хоча учені намагалися зв'язати перенаселеність з агресивністю, дослідження, як правило, показують, що між двома цими чинниками немає значного зв'язку. Подібні дані дозволяють припустити, що причини соціальної патології слід шукати у іншому місці.

Проте невірно вважати, що перенаселення не позначається на поведінці людей. Безумовно, позначається. Соціологи проводять грань між щільністю населення і перенаселенням. Щільність населення відноситься до фізичного розподілу людей на якійсь території. Перенаселення (скупченість) - це відчуття індивідів, що їх оточує надто багато інших людей. Отже, перенаселення не абсолютне, швидше це результат соціальних визначень. Так, зручний архітектурний проект - певне розташування дверей, вікон, перегородок і інших деталей, що обмежують простір, дає людям повніше відчуття своєї окремості, відгородженій від інших, дозволяє їм менше страждати від скупченості, хоча щільність населення в будинку залишається незмінною. Почуття тісноти, що випробовується студентами, які живуть у великих кімнатах гуртожитку, можна зменшити, розгородивши кімнати.

На те, яким чином люди визначають свою конкретну ситуацію, впливає безліч чинників. Одним з них є тривалість. Приміром, людям зазвичай легше витримати короткострокове перебування в тісноті і скупченості, скажемо в натовпі на ескалаторі метро, чим, допустимо, тривалішу поїздку в переповненому рейсовому автобусі. Другим чинником є передбачуваність ситуації. Людям властиво знаходити скупченість ще більше стресовою, якщо вони не могли передбачити її заздалегідь. Третій чинник пов'язаний з душевним настроєм людини. Іноді люди бувають ради самотності, а іноді ним, навпаки, хочеться спілкування і присутності інших людей. Четвертий чинник - навколишні умови. Як правило, люди легше відчувають себе в незнайомому натовпі, наприклад в торговельному центрі або на аеровокзалі, чим в більше особистій обстановці - у власному будинку або квартирі. І нарешті, представляється вірогідним, що скупченість загострює сприйняття людьми різних ситуацій. Якщо люди повні страху і вороже налагоджені або радісно збуджені і доброзичливі, натовп посилює ці відчуття. Переповнені приймальня лікаря і вагон потягу метро стають ще неприємніше від присутності безлічі людей, а футбольний матч або вечірка від великої кількості народу виграє.

Назад Зміст Вперед

Читайте також:

  1. Аміноглікозиди (стрептоміцину сульфат, гентаміцину сульфат). Механізм і спектр протимікробної дії, застосування, побічні ефекти.
  2. Аналіз економічної ефективності капітальних вкладень
  3. Аналіз ефективності використання активів (капіталу)
  4. Аналіз ефективності використання каналів розподілу
  5. Аналіз ефективності використання оборотних активів
  6. Аналіз ефективності використання основних засобів.
  7. Аналіз ефективності діяльності працівників банку
  8. Аналіз ефективності інвестиційних проектів
  9. Аналіз ефективності кредитних операцій
  10. Аналіз ефективності системи антиризикованих заходів
  11. Аналіз ефективності управління фінансовою діяльністю готелю
  12. Аналіз ефективності формування та використання банківських ресурсів




Переглядів: 395

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Екосистема | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.