Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Теорія демографічного переходу

Ряд соціологів використовували ідею демографічного переходу для віддзеркалення характеристик зростання населення в сучасну епоху. З історичної точки зору ця концепція намагається пояснити те, що відбувалося в європейських країнах в ті, що пройшли 200 років, і використовується для прогнозування того, що станеться в країнах, що розвиваються, в майбутньому. Теорія демографічного переходу стверджує, що процес модернізації пов'язаний з трьома етапами в русі населення (мал. 10.3).

Етап 1. Суспільства, яких не торкнулися індустріалізація і урбанізація, характеризуються високим рівнем народжуваності і смертності. В результаті цього чисельність і склад населення залишаються відносно стабільними. Цей етап визначається як етап "високого потенційного зросту" : коли такі суспільства навчаться контролювати рівень смертності, зростання населення в них, найімовірніше, прискориться.

Етап 2. Модернізація робить початковий ефект на рівні смертності. Поліпшення житлових умов, підвищення якості живлення, рівня охорони здоров'я і санітарно-гігієнічних заходів призводять до стабільного зниження рівня смертності. Оскільки корінне зменшення рівня смертності традиційно зв'язується з вираженим зниженням дитячої смертності, щорічно виживає усе більше число новонароджених, які свого часу самі стають батьками. Таким чином, зменшення рівня смертності у поєднанні з незмінним рівнем народжуваності призводить до яскраво вираженого прискорення темпів приросту населення. Проте з часом подружні пари приходять до розуміння того, що чим нижче рівень дитячої смертності, тим менше разів жінці потрібно народжувати для забезпечення того ж числа живих немовлят, і починають відповідно коригувати дітородіння. Більше того, витрати і переваги, пов'язані з народженням дітей, змінюються в ході розвитку процесу модернізації, роблячи маленькі сім'ї економічно вигіднішими. Етап, званий етапом перехідного зростання, завершується, коли рівень народжуваності падає, порівнюючись з рівнем смертності.

Етап 3. Модернізація дає можливість подружнім парам контролювати дітородіння за допомогою ефективних заходів по обмеженню народжуваності і одночасно підриває релігійні заборони на застосування подібних заходів. На думку прибічників теорії демографічного переходу, в результаті цього сучасні суспільства досягають низьких рівнів смертності і таких же низьких рівнів фертильності, тобто ситуації, що наближається до нульового збільшення чисельності населення. Цей етап називають етапом стабілізації чисельності населення.

Соціологи не сходяться на думці про те, чи являються подібні етапи в процесі модернізації обов'язковими і регулярними. З одного боку, ніхто не упевнений, що етапи теорії демографічного переходу точно відбивають європейську "демографічну історію".

Наприклад, демограф Уильям Петерсен вважає, що Нідерланди слідували по демографічному шляху, абсолютно відмінному від того, який пропонує теорія. У сучасну епоху в Нідерландах спостерігався постійний приріст населення, хоча рівень смертності не зменшувався аж до початку XX ст. Дійсно, в період з 1750 по 1850 р. рівень смертності явно виріс. Приріст чисельності населення Нідерландів був продуктом підвищення фертильності після того, як були зняті традиційні заборони на дітородіння.

Так само процеси демографічного переходу в багатьох інших європейських національних державах розвивалися абсолютно не за тим сценарієм, який пропонують прибічники цієї теорії. Також виявляється, що теорію демографічного переходу неможливо прямо застосувати до бідних країн сучасного світу. Наприклад, в деяких державах, таких, як Ямайка, фертильність в останні десятиліття дійсно зросла завдяки економічному прогресу. Інші теорії виявилися ненабагато краще. Приміром, французький досвід не підтверджує викладень теорії конфлікту і теорії Маркса про те, що конкретні моделі виробництва пов'язані з конкретними демографічними схемами. Очевидно, значна кількість змінних чинників зв'язується в абсолютно різні взаємозалежності і дає в результаті демографічні ситуації з широким діапазоном розкиду.


Читайте також:

  1. E) теорія раціонального вибору.
  2. F) Наслідки демографічного вибуху.
  3. I. Теорія граничної продуктивності і попит на ресурси
  4. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
  5. Балансова теорія визначення статі. Диференціація статі і роль гормонів у цьому процесі.
  6. Біхевіоральна теорія
  7. В межах наукового підходу існує велика кількість концепцій, але найбільш переконлива – еволюційна теорія.
  8. Вдосконалення нормативно-правової бази міста на етапі переходу до інформаційного суспільства
  9. Взаємозв’язок психодинамічної теорії АСПН з іншими теоріями
  10. Вольт-амперна характеристика ідеалізованого р-п-переходу
  11. Вольт-амперна характеристика тонкого р-n переходу
  12. Глава 2. ЗАГАЛЬНА ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА ЯК ФУНДАМЕНТАЛЬНА НАУКА




Переглядів: 1758

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Мальтус і Маркс | Демографічна політика

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.