В Італії на початку XIX ст. найвидатнішим оперним композитором був Джоаккіно Россіні. Кращими його творами є опери „Севільський цирульник” і „Вільгельм Телль”.
Опера „Севільський цирульник”, так само як і опера Моцарта „Весілля Фігаро”, написана на сюжет Бомарше. В яскравих музичних образах в опері показано веселого, спритного, вдалого цирульника ФігароОпера „Вільгельм Телль” написана на сюжет легенди епохи боротьби швейцарського народу за свою свободу. У ній багато жвавих народних сцен, картин природи, побуту, характерна народна мелодика.
У другій половині XIX ст. провідну роль в оперному мистецтві Італії відіграє італійський композитор Джузеппе Верді, один із найулюбленіших і найпопулярніших оперних композиторів. Його музика мелодійна, доступна, щира. Сюжети Верді, як правило, брав з життя. Найпопулярнішими його операми є „Травіата”, „Ріголетто” та „Аїда”.
По шляху Россіні й Верді пішли й інші представники оперного мистецтва Італії XIX−початку XX ст. Це, в першу чергу, композитори Пуччіні, автор опер „Мадам Батерфляй” („Чіо-Чіо-сан”), „Богема” і „Флорія Тоска”, і Леонковалло, автор опери „Паяци”.
У першій половині XIX ст. велику славу здобув італійський скрипаль-віртуоз і композитор Ніколо Паганіні. Його виконавська майстерність і творчість справили великий вплив на наступний розвиток інструментальної музики.
Чехія
Музичне мистецтво. Опера
Кращий представник чеського оперного мистецтва XIX ст. Берджих Сметана також пішов по шляху, наміченому великими композиторами Россіні, Верді та Бізе. Найкращим твором Сметани є опера „Продана наречена”.
Польща
Музичне мистецтво. Опера
Кращим представником оперного мистецтва Польщі XIX − початку XX ст. був композитор Монюшко, автор опери „Галька”.