Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ В РОЗДІЛІ 10

Інфляція(від лат. inflation ─ здуття)– процес зниження вартості грошей внаслідок переповнення ними каналів обігу

 

Для суспільства явище інфляції– це процес зміни купівельної спроможності грошей, що супроводжується зростанням цін. Суттєвою ознакою інфляції є зростання цін в середньому: не збільшення ціни якогось окремого товару, навіть групи товарів, а зростання усередненої ціни переважної більшості переліку (корзини) товарів і послуг.

 

На практиці найчастіше застосовуються дві моделі, два механізмурозрахунку індексів цін:індекс Ласпейреса та індекс Пааше.

 

Індекс споживчих цін (ІСЦ)характеризує зміну (як правило ─ зростання) у певному проміжку часу (місяць, рік, тощо) загального рівня цін на товари і послуги, які купує населення для невиробничого особистого споживання.

 

Індекс цін виробників (ІЦВ) характеризує зміну в часі загального рівня цін на засоби виробництва, які купують підприємства для виробничого споживання і розраховується також за формулою індексу цін Ласпейреса .

 

Дефлятор ВВП характеризує зміну в часі загального рівня цін на всі товари і послуги, що реалізовані кінцевим споживачам.
Формула розрахунку майбутньої вартості грошових коштів з урахуванням повної компенсації інфляційного зростання цін (нарахування процентів складне): (10.14) де FVіі – майбутня вартість з урахуванням компенсації інфляційного зростання цін; PV – початкова вартість у грошових одиницях; i– процентна ставка у кожному з періодів нарахування процентів n ; n – кількість періодів нарахування процентів впродовж часу (строку Т) застосування ставки і; також, у кожному з цих n періодів процентні ставки рівні між собою; inf ─ темп інфляції у кожному з періодів за проміжок часу (строку Т) застосування ставки і; ─ кількість періодів інфляції, в кожному з яких темпи інфляції рівні між собою та дорівнюють inf і які в сумі дорівнюють або не перевищують строк Т; Т ─ строк фінансової операції.

 

Формула розрахунку майбутньої вартості грошових коштів при застосуванні простого нарахування процентів з урахуванням повної компенсації інфляційного зростання цін: (10.16)

 

Формула складного нарахування майбутньої вартості з врахуванням її (майбутньої вартості) інфляційного знецінення: (10.17)
Формула простого нарахування майбутньої вартості з врахуванням її (майбутньої вартості) інфляційного знецінення: (10.18)

 

(10.23) де ─ проста процентна еквівалентна ставка (еквівалентна простій та inf) для розрахунку майбутньої вартості з урахуванням компенсації інфляційного зростання (inf) цін. Ставка є скоригованою на рівень інфляції. Корегування відбувається шляхом збільшення майбутньої суми таким чином, що інфляційне знецінення повністю компенсується додатковою сумою грошей і тому ставка за розміром є завжди більшою за . Таку скориговану на інфляцію ставку у фінансовій літературі досить часто називають брутто-ставкою.

 

(10.24) де ─ проста процентна еквівалентна ставка (еквівалентна простій та inf) для розрахунку майбутньої вартості з врахуванням її (майбутньої вартості) інфляційного знецінення. Ставка має назву ─ реальна ставка.
(10.27) де ─ складна процентна еквівалентна ставка (еквівалентна складній та inf) для розрахунку майбутньої вартості з урахуванням компенсації інфляційного зростання (inf) цін. Іншими словами ─ це складна процентна брутто-ставка.

 

(10.28) де ─ складна процентна еквівалентна ставка (еквівалентна складній та inf) для розрахунку майбутньої вартості з врахуванням її (майбутньої вартості) інфляційного знецінення. Або, що одне і те ж, ─ складна реальна процентна ставка або процентна ставка реальної доходностіпри складному нарахуванні процентів.

 

В практичних розрахунках використовують не одну, як помилково вважають, а дві формули Фішера, які записом нагадують одна одну.

 

Якщо застосувати такі позначки процентних ставок: ─ номінальна процентна ставка; ─ процентна ставка з урахуванням компенсації інфляції (брутто-ставка), ─ темп інфляції, то формула Фішера набуває вигляду: (10.41)
Якщо застосувати рівняння еквівалентностіза умов: строк фінансової операції ─ рік; ставки ─ річні; темп інфляції ─ річний до формул реального знецінення грошей внаслідок інфляції ─ до формул (10.24) і (10.28) та позначити реальну ставку через то перетворені відносно формули (10.24) і (10.28) є формулою Фішера, яка має такий вигляд: (10.42)

 

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

 

1. Визначення інфляції та її чинники.

2. Які відмінності механізмів розрахунку індексів цін за індексом Ласпейреса та індексом Пааше?

3. Індекс споживчих цін (ІСЦ): та способи його вимірювання.

4. Індекс цін виробників (ІЦВ), дефлятор ВВП ─ їх визначення та особливості їх вимірювання.

5. Рівень інфляції, індекс інфляції, їх розрахунок та взаємозв’язок.

6. Хто розраховує офіційні показники інфляції в Україні?

7. Як розраховується показник майбутньої вартості грошей з урахуванням повної компенсації інфляційного зростання цін при механізмі простого нарахування процентів?

8. Як розраховується показник майбутньої вартості грошей з урахуванням повної компенсації інфляційного зростання цін при механізмі складного нарахування процентів?

9. Як проводиться розрахунок майбутньої вартості грошових коштів з урахуванням реального знецінення грошей внаслідок інфляційного зростання цін при механізмі складного нарахування процентів?

10. Як проводиться розрахунок майбутньої вартості грошових коштів з урахуванням реального знецінення грошей внаслідок інфляційного зростання цін при механізмі простого нарахування процентів?

11. Особливості розрахунку майбутньої вартості з урахуванням інфляційних показників при використанні облікових ставок.

12. Формула Фішера. Чому таких формул дві, а не одна, як вважалося раніше?

13. Особливості показника інфляційної премії.

 

 


Читайте також:

  1. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  2. Аналіз бойових дій пожежних підрозділів
  3. Банк даних про випадки порушень статутних правил взаємовідносин у військовому підрозділі
  4. Взаємодія підрозділів при проведенні виїзних планових та позапланових перевірок
  5. Вимоги до оформлення розділів та підрозділів
  6. ВИРОБНИЧА ПРОГРАМА ТА ЇЇ РЕСУРСНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ ПІДРОЗДІЛІВ ПІДПРИЄМСТВА.
  7. Відбиває взаємозв'язок їх внутрішніх функціональних підрозділів і модифікується залежно від загальної кількості стратегій даного суб'єкта.
  8. Відповідно до розділу 5 Тимчасового регламенту Кабінету Мі­ністрів України концепція повинна мати шість розділів.
  9. Головне меню
  10. Головне меню
  11. Головне меню
  12. Головне призначення права — регулювати, упорядковувати суспільні відносини




Переглядів: 469

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розв’язання. | Розділ 11. ПОДАТОК НА ОТРИМАНІ ПРОЦЕНТИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.