Інфляція(від лат. inflation ─ здуття)– процес зниження вартості грошей внаслідок переповнення ними каналів обігу
Для суспільства явище інфляції– це процес зміни купівельної спроможності грошей, що супроводжується зростанням цін.
Суттєвою ознакою інфляції є зростання цін в середньому: не збільшення ціни якогось окремого товару, навіть групи товарів, а зростання усередненої ціни переважної більшості переліку (корзини) товарів і послуг.
На практиці найчастіше застосовуються дві моделі, два механізмурозрахунку індексів цін:індекс Ласпейреса та індекс Пааше.
Індекс споживчих цін (ІСЦ)характеризує зміну (як правило ─ зростання) у певному проміжку часу (місяць, рік, тощо) загального рівня цін на товари і послуги, які купує населення для невиробничого особистого споживання.
Індекс цін виробників (ІЦВ) характеризує зміну в часі загального рівня цін на засоби виробництва, які купують підприємства для виробничого споживання і розраховується також за формулою індексу цін Ласпейреса .
Дефлятор ВВП характеризує зміну в часі загального рівня цін на всі товари і послуги, що реалізовані кінцевим споживачам.
Формула розрахунку майбутньої вартості грошових коштів з урахуванням повної компенсації інфляційного зростання цін (нарахування процентів складне):
(10.14)
де FVіі – майбутня вартість з урахуванням компенсації інфляційного зростання цін;
PV – початкова вартість у грошових одиницях;
i– процентна ставка у кожному з періодів нарахування процентів n ;
n – кількість періодів нарахування процентів впродовж часу (строку Т) застосування ставки і; також, у кожному з цих n періодів процентні ставки рівні між собою;
inf ─ темп інфляції у кожному з періодів за проміжок часу (строку Т) застосування ставки і;
─ кількість періодів інфляції, в кожному з яких темпи інфляції рівні між собою та дорівнюють inf і які в сумі дорівнюють або не перевищують строк Т;
Т ─ строк фінансової операції.
Формула розрахунку майбутньої вартості грошових коштів при застосуванні простого нарахування процентів з урахуванням повної компенсації інфляційного зростання цін:
(10.16)
Формула складного нарахування майбутньої вартості з врахуванням її (майбутньої вартості) інфляційного знецінення:
(10.17)
Формула простого нарахування майбутньої вартості з врахуванням її (майбутньої вартості) інфляційного знецінення:
(10.18)
(10.23)
де ─ проста процентна еквівалентна ставка (еквівалентна простій та inf) для розрахунку майбутньої вартості з урахуванням компенсації інфляційного зростання (inf) цін.
Ставка є скоригованою на рівень інфляції. Корегування відбувається шляхом збільшення майбутньої суми таким чином, що інфляційне знецінення повністю компенсується додатковою сумою грошей і тому ставка за розміром є завжди більшою за . Таку скориговану на інфляцію ставку у фінансовій літературі досить часто називають брутто-ставкою.
(10.24)
де ─ проста процентна еквівалентна ставка (еквівалентна простій та inf) для розрахунку майбутньої вартості з врахуванням її (майбутньої вартості) інфляційного знецінення.
Ставка має назву ─ реальна ставка.
(10.27)
де ─ складна процентна еквівалентна ставка (еквівалентна складній та inf) для розрахунку майбутньої вартості з урахуванням компенсації інфляційного зростання (inf) цін. Іншими словами ─ це складна процентна брутто-ставка.
(10.28)
де ─ складна процентна еквівалентна ставка (еквівалентна складній та inf) для розрахунку майбутньої вартості з врахуванням її (майбутньої вартості) інфляційного знецінення. Або, що одне і те ж, ─ складна реальна процентна ставка або процентна ставка реальної доходностіпри складному нарахуванні процентів.
В практичних розрахунках використовують не одну, як помилково вважають, а дві формули Фішера, які записом нагадують одна одну.
Якщо застосувати такі позначки процентних ставок: ─ номінальна процентна ставка; ─ процентна ставка з урахуванням компенсації інфляції (брутто-ставка), ─ темп інфляції, то формула Фішера набуває вигляду:
(10.41)
Якщо застосувати рівняння еквівалентностіза умов: строк фінансової операції ─ рік; ставки ─ річні; темп інфляції ─ річний до формул реального знецінення грошей внаслідок інфляції ─ до формул (10.24) і (10.28) та позначити реальну ставку через то перетворені відносно формули (10.24) і (10.28) є формулою Фішера, яка має такий вигляд:
(10.42)
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
1. Визначення інфляції та її чинники.
2. Які відмінності механізмів розрахунку індексів цін за індексом Ласпейреса та індексом Пааше?
3. Індекс споживчих цін (ІСЦ): та способи його вимірювання.
4. Індекс цін виробників (ІЦВ), дефлятор ВВП ─ їх визначення та особливості їх вимірювання.
5. Рівень інфляції, індекс інфляції, їх розрахунок та взаємозв’язок.
6. Хто розраховує офіційні показники інфляції в Україні?
7. Як розраховується показник майбутньої вартості грошей з урахуванням повної компенсації інфляційного зростання цін при механізмі простого нарахування процентів?
8. Як розраховується показник майбутньої вартості грошей з урахуванням повної компенсації інфляційного зростання цін при механізмі складного нарахування процентів?
9. Як проводиться розрахунок майбутньої вартості грошових коштів з урахуванням реального знецінення грошей внаслідок інфляційного зростання цін при механізмі складного нарахування процентів?
10. Як проводиться розрахунок майбутньої вартості грошових коштів з урахуванням реального знецінення грошей внаслідок інфляційного зростання цін при механізмі простого нарахування процентів?
11. Особливості розрахунку майбутньої вартості з урахуванням інфляційних показників при використанні облікових ставок.
12. Формула Фішера. Чому таких формул дві, а не одна, як вважалося раніше?