Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Представництво у цивільному праві.

Суб'єктивні цивільні права можуть здійснюватись особою як особисто, так і через інших осіб — представників.

Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені іншої сторони, яку вона представляє

Представництво виникає на підставі договору, закону, акту органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених акта­ми цивільного законодавства.

Правочин, учинений представником, створює, змінює, при­пиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє. Представник зобов'язаний вчиняти правочин за наданими йому повноваженнями особисто. Він може передати своє повно­важення частково або в повному обсязі іншій особі, якщо це встановлено договором або законом, або якщо представник був вимушений це зробити з метою захисту інтересів особи, яку він представляє. У випадку, якщо представник передав своє повно­важення іншій особі, він повинен повідомити про це особу, яку він представляє, та надати їй необхідні відомості про особу, якій передані відповідні повноваження (замісника).

Законом визначено, що правочин, учинений представни­ком з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Право­чин вважається схваленим, зокрема у разі, якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання.

Розрізняють представництво:

• за законом;

• комерційне представництво;

• представництво за довіреністю.

Так, законними представниками своїх малолітніх та неповно­літніх дітей є батьки (усиновлювачі). Опікун є законним пред­ставником малолітньої особи та фізичної особи, визнаної не­дієздатною.

Комерційним представником є особа, яка постійно та само­стійно виступає представником підприємців при укладанні ними договорів у сфері підприємницької діяльності. Повноваження комерційного представника можуть бути підтверджені письмо­вим договором між ним та особою, яку він представляє, або довіреністю.

Представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійсню­ватися лише за довіреністю.

Довіреністю є письмовий документ, що видається однією осо­бою іншій для представництва перед третіми особами. Форма довіреності повинна відповідати формі, передбаченій законом.

Довіреність військовослужбовця або іншої особи, яка пере­буває на лікуванні у госпіталі, санаторії та іншому військово-лікувальному закладі, може бути посвідчена начальником цього закладу, його заступником з медичної частини, старшим або черговим лікарем.

Довіреність військовослужбовця в пунктах дислокації військо­вої частини, з'єднання, установи, військово-навчального закла­ду, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, а також довіреність робітника, службовця, члена його сім'ї і чле­на сім'ї військовослужбовця може бути посвідчена командиром (начальником) цієї частини, з'єднання, установи або закладу.

Довіреність особи, яка перебуває у місці позбавлення волі (слідчому ізоляторі), може бути посвідчена начальником уста­нови позбавлення волі. Всі довіреності, посвідчені зазначеними вище посадовими особами, прирівнюються до нотаріально по­свідчених.

Довіреність на одержання заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів, інших платежів та поштової кореспонденції (поштових переказів, посилок тощо) може бути посвідчена посадовою осо­бою організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні, або за місцем його проживання.

Довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це установчими доку­ментами, та скріплюється печаткою юридичної особи.

Слід звернути увагу на особливе правове регламентування строку дії довіреності. Так, згідно з законом, термін дії довіре­ності повинен фіксуватися у ній. Якщо ж термін дії довіреності не встановлений, то вона зберігає чинність до припинення її дії. Важливо, що термін дії довіреності, виданої в порядку передо­ручення, не може перевищувати терміну дії основної довіре­ності, на підставі якої вона видана. Довіреність, у якій не зазна­чена дата її вчинення, ЦК України визнається нікчемною.

Згідно з законом, представництво за довіреністю припиняється у разі:

1) закінчення терміну дії довіреності;

2) скасування довіреності особою, яка її видала;

3) відмови представника від учинення дій, що були визначені довіреністю;

4) ліквідації юридичної особи, яка видала довіреність;

5) ліквідації юридичної особи, якій видана довіреність;

6) смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її по­мерлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, об­меження її цивільної дієздатності. У разі смерті особи, яка вида­ла довіреність, представник зберігає своє повноваження за дов­іреністю для ведення невідкладних справ або таких дій, невико­нання яких може призвести до виникнення збитків;

7) смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її по­мерлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, об­меження її цивільної дієздатності.

Із припиненням представництва за довіреністю втрачає чин­ність передоручення. Уразі припинення представництва за довіре­ністю представник зобов'язаний негайно повернути довіреність

.

 

Питання для самоконтролю

1. Дайте визначення поняття цивільного права, майнових та особистих немайнових відносин.

2. Дайте загальну характеристику Цивільного кодексу України.

3. Що таке цивільна дієздатність та які її рівні вам відомі?

4. Охарактеризуйте суб'єтів цивільних правовідносин.

5. Що таке юридична особа? Які їх види вам відомі?

6. Охарактеризуйте об'єкти цивільних правовідносин?

7. У які способи здійснюється захист цивільних прав?

8. Які підстави припинення права власності визначені ЦК України?

9. Що таке зобов'язання? Які підстави їх виникенння і при­пинення?

10.Розкрийте поняття спадкування за законом та за заповітом.

Завдання для практичних занять

1. Учні училища під час перерви грали у футбол. Від удару м'яча 15-річним М. було розбито вікно кафе "Рута". Дрібне скло потрапило у страви, що готувалися на кухні кафе. У зв'язку з відмовою М. відшкодувати збитки адміністрація кафе звернулася до суду з позовом про відшкодування нане­сених збитків (вартість розбитого скла, роботу по встанов­ленню шибок, витрати на приготування зіпсованих страв). Як може вирішити справу суд?

2. Пенсіонер К. самотньо проживав у м. Коростені, мав буди­нок та присадибну ділянку, мотоцикл та інші речі. Потра­пивши в автомобільну аварію, К. отримав струс мозку і часто скаржився на головний біль. Незабаром він продав своє май­но за заниженими цінами і переїхав жити до своєї сестри. Донька К. звернулася до покупців з вимогою повернути май­но, оскільки, за її поясненнями, батько після перенесеної травми став недієздатним. Наскільки правомірні вимоги доньки К.?

3. Студент фармацевтичного училища, 15-річний І., взяв на човновій станції напрокат човен вартістю 50 грн. В призна­чений час І. човен не повернув, пояснивши, що його вкра­ли, коли він купався. Адміністрація станції звернулася в юридичну консультацію за роз'ясненням щодо того, чи буде нести матеріальну відповідальність І. та у якому розмірі. Яка ваша думка з цього приводу?

4. У процесі розгляду судової справи було з'ясовано, що між Г. та І. сталася суперечка, в процесі якої І., погрожуючи Г. нанесенням тілесних ушкоджень його дружині, заволодів його мотоциклом. Незабаром між зазначеними громадяна­ми був укладений договір купівлі-продажу мотоцикла, за яким І. сплатив Г. суму, яка не відповідає дійсній вартості транспортного засобу - 400 грн. На судовому засіданні Г. пояснив суду, що погодився на підписання такої угоди для того, щоб уникнути неприємностей з боку І. Наскільки правомірною можна вважати дану угоду та які наслідки її укладення?

5. 19.04.2003 р. на конференції керівників підприємств між директором ТОВ "Акація" та виконавчим директором ТОВ "Ластівка" в усній формі було укладено угоду щодо придбан­ня ТОВ "Акація" у ТОВ "Ластівка" автозапчастин на загальну суму 8 000 грн. Згідно з домовленістю покупець мав здійснити повну передоплату. ТОВ "Акація" перерахувало визначену суму коштів на розрахунковий рахунок ТОВ "Ластівка", однак остан­нє відмовилось від поставки запчастин і повернуло гроші ТОВ "Акація". Керівництво ТОВ "Акація" стало вимагати від ТОВ "Ластівка" виконання укладеної 19.04.2003 р. угоди. Наскільки правомірні вимоги ТОВ "Акація"?

6. Громадянин Л. звернувся до нотаріальної контори з прохан­ням про зміну заповіту, складеного два місяці тому у зв'яз­ку з тим, що він посварився зі своїм братом, включеним до числа спадкоємців відповідно до заповіту. Помічник нотар­іуса відмовив Л. у зміні заповіту, посилаючись на те, що для цього відсутні законні підстави. Дайте вашу оцінку ситуації

7. При підготовці наукової статті К. були використані окремі частини наукової роботи В. без здійснення відповідних посилань на джерела. Чи має В. право та підстави на звернення до суду? Зобов'я­зання якого характеру виникли в даному випадку?

8. Громадянин Сирії М. звернувся до юриста за роз'ясненням щодо того, чи має він право та підстави для звернення до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди, нане­сеної йому громадянином України О. в результаті постійних образ з боку останнього. Співробітник юридичної консуль­тації пояснив, що оскільки М. є громадянином іноземної держави, а отже не є суб'єктом цивільних правовідносин в Україні, він не має законних підстав для звернення до суду. Дайте вашу оцінку ситуації.

9. 15.07.02 р. у місцевому виданні "Вечірнє місто" було опуб­ліковано статтю про неякісне виконання замовлень співробіт­никами швейного ательє ТОВ "Катруся" . У липні 2003 р. ТОВ "Катруся" звернулося до суду із позовом про спросту­вання недостовірної інформації, вміщеної у виданні. Суд відмовив позивачу у прийнятті позову, мотивуючи свої дії тим, що у даному випадку минув строк позовної давності. Дайте оцінку запропонованої ситуації.

10. Суб'єкт підприємницької діяльності Є. уклав трудовий до­говір з І. Згідно із зазначеним договором, І. розробляв інтег­ральну мікросхему у відповідності до замовлення Є. По за­вершенню роботи та досягненню бажаного результату І. пре­тендував на визнання його автором розробленої мікросхеми. Є. заперечував проти такого ходу подій.

Дайте вашу оцінку ситуації


Читайте також:

  1. Види та форми відповідальності у міжнародному праві.
  2. Визнання урядів у міжнародному публічному праві.
  3. Виникнення, роль і значення емблеми Червоного Хреста чи Червоного Півмісяця в міжнародному гуманітарному праві.
  4. Відповідальність у цивільному праві. Принципи компенсації моральної шкоди у сфері медичної діяльності.
  5. Доведення і доказування у цивільному процесі та обставини, які не підлягають доказуванню (доведенню).
  6. Довіреність та її види. Представництво без повноважень.
  7. Докази і доказування в цивільному процесі іноземних держав Розділ II. Провадження в суді першої інстанції А. Позовне провадження Глава 15. Порушення цивільної справи в суді
  8. Загальна методика складання процесуальних документів особами, які беруть участь у справі.
  9. Законне представництво
  10. Закриття провадження у справі. Залишення позову без розгляду.
  11. Застереження про взаємність у міжнародному приватному праві.
  12. Касаційне провадження в цивільному процесі: завдання, право і строк оскарження і внесення подання.




Переглядів: 1348

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Недоговірні | в умовах НС

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.