Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мовні тактики переконання

 

Успіх у комунікації залежить від уміння ефективно володіти логікою, психологією й мовою. Мові тут належить не останнє місце, оскільки інформація доноситься до слухача переважно за допомогою слова. У полеміці, наприклад, перемагає найчастіше не той, на чиїй стороні істина, а той, хто вміє швидко й точно проаналізувати мову опонента, швидко відреагувати на неї й ефективно організувати свою мову. З іншого боку, необхідно знаходити таку форму висловлювання, що дозволило б зробити мову переконливою саме для того, кого переконуєш. Відомо, що Сократ виголосив прекрасну промову на свій захист, але не переконав у своїй невинності афінських матросів і торговців, і вони присудили його до смерті.

У кожній ситуації спілкування використається своя стратегія, що містить у собі усвідомлення ситуації в цілому, виділення в ній основних ідей і завдань цілеспрямованого впливу, планування, організацію й напрямок розвитку ситуації в інтересах досягнення цих завдань. Стратегія спілкування реалізується в мовних тактиках, під якими розуміються мовні прийоми, що дозволяють досягти визначених завдань у конкретній ситуації. Поняття мовних тактик ввів Т.А. ван Дейк, який розробив їх при вивченні діалогів про етнічні меншини. Мовна тактика означає особливий хід у побудові мови при вираженні різних емоційних станів і досягненні поставленої мети. Наприклад, упередження може виражатися за допомогою майже тридцяти різних ходів: “припущення”, “пом’якшення”, “зрушення”, “звалювання провини на іншого”, “повторення”, “наведення прикладу” і ін.

Хід “узагальнення’", на думку ван Дейка, використається для того, щоб показати, що наведена негативна інформація не випадкова й не виняткова, підкріплююча можливу думку співбесідника. Типові вираження цього ходу: Отже завжди; З цим маємо справу на кожному кроці; Це без кінця повторюється.

“Наведення прикладу” – хід, що показує, що загальна думка заснована на конкретних фактах (досвіді). Типові висловлювання: Ось, наприклад; Наприклад, минулого тижня ...; Візьміть нашого сусіда. Він...

“Посилення” спрямоване на кращий або більше ефективний контроль за увагою слухачів (“залучення уваги”), на поліпшення структурної організації негативної інформації, на підкреслення суб’єктивної макроінформації. Типові висловлювання: Це жахливо, що...; Це ганьба, що...

“Поступка” дає можливість для умовного узагальнення навіть у випадку суперечливих прикладів або дозволяє продемонструвати реальну чи уявлювану терпимість і співчуття, тобто складові частини стратегії позитивної самопрезентації. Типові висловлювання: Серед них попадаються й гарні люди; Не варто узагальнювати, але...; Українці також можуть так діяти... (останнє є також ходом “порівняння”).

“Зрушення” – хід стратегії позитивної самопрезентації. Типовий приклад: Мені–то, загалом , однаково, але інші сусіди з нашої вулиці обурюються.

“Контраст” – хід, що має кілька функцій. По–перше, риторичну – залучення уваги до учасників відношення контрасту (структурування інформації). По–друге, семантичну – підкреслення позитивних і негативних оцінок людей, їхніх дій або властивостей (часто шляхом протиставлення МИ – ВОНИ) у всіх ситуаціях, де простежується конфлікт інтересів. Типовий приклад: Нам доводилися довгі роки трудитися, а вони одержують допомогу і нічого не роблять; Нам довелося довгі роки чекати нової квартири, а вони одержать квартиру відразу ж, як тільки приїдуть.

До інших мовних тактик можна віднести наступні: несподіванка, провокація, апеляція до авторитету, прогнозування, внесення елемента неформальності, “пряме включення”, гумор. Очевидно, що список можливих мовних тактик не обмежується наведеними, більшість із них ще не виявлені. Для соціального працівника (як і для будь–якого працівника сфери управління) важливе вміння самому виділяти мовні тактики, щоб використовувати ті з них, які найкраще відповідають конкретній ситуації.

 


Читайте також:

  1. Абсолютні синоніми (наприклад, власне мовні й запозичені) в одному тексті ділового стилю вживати не рекомендується.
  2. Алгоритмічна конструкція повторення та її різновиди: безумовні цикли, цикли з після умовою та з передумовою.
  3. Багатомовні бібліотеки
  4. В «Листах про віротерпимість» він твердить, що держава не повинна втручатися в релігійні переконання своїх громадян, вимагаючи від них лише виконання громадянських обов'язків.
  5. Визначення тактики і методу операційного лікування при кровотечі з варикозно розширених вен стравоходу.
  6. Ділові переговори. Тактики ведення переговорів
  7. Додаток 4. Штрафи за змінення тактики під час змагань зі спортивного туризму
  8. Дуже успішні підприємства скеровують свою діяльність у відповідності з деякими основними цінностями та переконаннями, які знайшли відображення в девізах.
  9. Електронні розмовні схеми
  10. Завдання, принципи і система спецтактики ППМ
  11. Загальні вимоги до оформлення геологічних карт. Умовні позначення на геологічній графіці.
  12. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ТАКТИКИ ОБШУКУ




Переглядів: 1861

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Удосконалювання навичок усного мовлення | Удосконалювання навичок слухання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.