Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Внутрішні води

Особливості клімату (достатнє зволоження обширних територій) та рельєфу (переважання рівнинної поверхні) обумовили багатство

материка на внут рішні води, хоча на південному заході внаслідок інтен сивного випарову вання річкова ме режа слабо розви нена, а часто і зов сім відсутня.

Річки басейну Атлантичного океану давні, утворюють досить розгалужені системи, а ті, що стікають в Тихий океан, мають значні запаси гідроенерго­ресурсів.

Внаслідок різноманітних орографічних і кліматичних умов різних частин материка тут поширені річки, де переважає той чи інший з усіх відомих на планеті типів живлення - дощовий, сніговий, льодовиковий, ґрунтовий тощо.

Дощове живлення характерне для річок субтропічного півдня, південного заходу материка^ а також на сході, де в бік Атлантики течуть повйовоДні протягом року річки. Одні з них мають повінь взимку або на початку весни (Савана, Потомак тощо), інші - в кінці весни і влітку (річки півдня Великих рівнин, плато Колорадо та ін.), а треті відрізняються від інших неперіодичними паводками (Арканзас, Ред-Рівер).

Сніговий тип живлення характерний для гірських районів заходу і максимум витрат води припадає тут на весну і літо. Цей тип живлення переважає і в річках басейну Північного Льодовитого океану. Витрати води в них скорочуються взимку, а максимальні вони навесні, під час танення снігу. Істотний вплив на режим річок тут має багаторічна мерзлота* яка обумовлює відсутність запасів ґрунтових вод. Незважаючи на значну озерність цього басейну, пониження рівня води в кінці літа виражене тут досить чітко. Період повені прийадає на початок літа. Це типово для Юкону, Макензі з її численними притоками та ін.

На режим річок впливають також озера, зокрема Великі - вони забезпечують стійкі на протязі року витрати води річок Ніагара та Святого Лаврентія.

Льодовиковий режим живлення переважає у більшості річок Кордільєр. Для них характерний літній Максимум, який триває майже все літо.Тут також має значення снігове і дощове живлення (Колумбія, Фрейзер тощо).

Режим переважно ґрунтового (підземного) живлення властивий таким річкам південного сходу США як Сакраменто і Сая-Хоакін, які живляться водами передгір'їв хребтів. Вони маловодні, але мають стійкий режим з максимумом витрат навесні.

На режим річок має вплив швидкість течії fa будова долин. Річки Канади відрізняються повільною течією, у них прозора і чиста вода. Річки Великих і Центральних рівнин мають вироблені долини, з великою кількістю меандрів, вода в них часто каламутна. Річки, що стікають зі східних схилів Аппалач швидкоплинні у верхів'ї і повільно течуть на рівнині, в них багато порогів і широкі естуарії.

Найдовшою річковою артерією Північної Америки є Міссісіпі з притокою Міссурі (6420 км ).

Річка у верхів'ї протікає по заболоченій, з численним озерами лісистій місцевості. На міжозерних ділянках часто зустрічаються пороги і водоспади. Рівень річки до впадіння Міссурі не зазнає значних коливань за сезонами року, Праві притоки ( Міссурі, Арканзас, Ред-Рівер та ін.) хоча і довші, ніж ліві, але менш повноводні, мають непостійний режим (найвищий рівень води весною, а найнижчий влітку), прокладають собі шлях через засушливі території і, глибоко врізуючись в легкорозмивні породи Великих рівнин, виносять в Міссісіпі величезну кількість зваженого матеріалу. Тому нижче від місця впадіння цих приток, особливо Міссурі, вода тривалий час є каламутною.

Річка Огайо (1580 км) -найповноводніша ліва притока, з чистою водою, бо збирає воду з Аппалачів та їх передгір'їв. Вона виділяється рівномірним гідрологічним режимом, проте на ній часто спостерігаються великі повені, коли танення снігу посилюється зливовими дощами.

В нижній течії долина річки широка, з великою кількістю меандрів, стариць. Заплава часто заболочена. В Мексиканську затоку річка щороку виносить майже 400 млн. тонн відкладів, проте площа дельти зростає досить повільно, бо узбережжя постійно опускається.

Майже на всіх річках басейну Міссісіпі бувають періодичні значні повені. Вони викликаються тривалими дощами та сильними зливами, які тут повторюються досить часто.

Виділяється своєю довжиною і річка Маккензі - 4250 км, яка тече по дуже заболоченій території в тектонічній улоговині Канадського щита і впадає в мореБофорта. В руслі багато порогів та кам'янистих перекатів. Живлення снігово-дощове, з жовтня по травень річка знаходиться під кригою. Великою річкою півночі материка є також Юкон (3700 км), максимальні витрати якої, як і Маккензі, припадає на літо. При впадінні річка утворює значну за площею дельту.

Значна частина річок басейну Тихого океану (Колумбія, Фрейзер та ін.) має переважно льодовиковий або сніговий тип живлення. Максимум витрат води в річках припадає на літо, що пов'язано з таненням снігу і льодовиків в горах. Режим їх досить непостійний. Долини часто каньйоноподібні.

Швидка течія, . значна водоносність та літній максимум дають можливість використо вувати ці річки для зрошення та будівницт ва гідроелектростанцій і водосховищ.

На південному заході мало значних за розмірами річок, бо територія засушлива. Найвідомішою з них є «Вікно ангела» у Великому Каньйоні Колорадо Колорадо (2740 км). яка тече в глибокій долині, що прорізає потужні товші порід однойменного плато. В долині річки знаходиться значна кількість глибоких каньйонів, в тому числі один з найбільших і найвідоміших у світі Великий Каньйон завдовжки 320 км і з глибинами до 1800 м. Тут знаходиться один з найвідоміших національних парків США.

Озер на материку досить багато і більшість з них знаходиться на півночі, в межах Канадського щита та на південний схід від нього. їх улоговини мають різноманітне походження. Численні озера півночі мають тектонічно-льодовиковий генезис (Великі, Атабаска, Велике Ведмеже, Велике Невільниче та ін.). Численні дрібні озера у межах Кордільєр вулканічного, льодовикового або реліктового походження. Озера карстового походження поширені на півостровах Флоріда таЮкатан, де є виходи карбонатних порід, а в Центральній Америці -тектонічного.В долинах річок немало озер-стариць. Найбільшим в світі скупченням прісних вод на суші є система Великих озер (Верхнє, Мічіган, Гурон, Ері, Онтаріо). Особливості геологічної будови обумовили розміщення цих озер у вигляді каскаду, який уступами понижується в бік Атлантики. Річка Ніагара з'єднує два озера - Ері і Онтаріо. На найбільшому уступі (куеста з кембрійських сланців і силурійських дуже метаморфізованих вапняків) знаходиться Ніагарський водоспад, висота якого близько 50 м. Поступово руйнуючи породи куести, водоспад відступає в бік озера Ері на 80 см щороку (при таких темпах відступу водоспад зникне через 10 тис. років). Береги озер низинні, прямолінійні, на півдні - піщані і лише північні береги озер Верхнього та Гурон скелясті. Озера мають важливе господарське значення: транспорт, енергетика, рибальство, туризм тощо.


Читайте також:

  1. Аналіз внутрішніх ризиків
  2. В.Винниченко – голова і генеральний секретар з внутрішніх
  3. Валовий внутрішній продукт
  4. Валовий внутрішній продукт та інші макроекономічні показники
  5. Валовий внутрішній продукт — це сукупна ринкова вартість кінцевої продукції та послуг, що вироблені резиден­тами країни за рік.
  6. Взаємодія органів публічної влади з органами внутрішніх справ
  7. Види і структура внутрішніх правовідносин у приватних аграрних підприємствах кооперативного і корпоративного типів.
  8. Визначення внутрішніх зусиль
  9. Визначення зовнішніх і внутрішніх надлишкових тисків
  10. Винесення внутрішніх, розумових дій назовні називають ексте­ріоризацією.
  11. Відбиває взаємозв'язок їх внутрішніх функціональних підрозділів і модифікується залежно від загальної кількості стратегій даного суб'єкта.
  12. Відомчий (внутрішній) контроль




Переглядів: 707

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ І ВНУТРІШНІ ВОДИ. | Великі озера

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.