Засіб регулювання в просторі й часі матеріально-енергетично-інформаційних систем.
Інформація є тим провідним фактором, який визначає стан будь-якої системи, включаючи стан її динамічної рівноваги (гомеостаз) чи вихід з даного стану. Більш того, велику роль відіграє генетична якість (тобто інформаційні властивості) біологічних ресурсів.
Програма(и) саморозвитку матерії (засіб упорядкування матеріальних систем у часі).
Це той Зміст, Ідея, Порядок (послідовність подій), Креслення світобудови, Код, за якими розвивається природа: рухаються і змінюються космічні об'єкти, ростуть і розвиваються живі організми, людина і суспільство.
Інформаційні сутності, які складають автономні системи самоврядування і самовідтворення (біологічних організмів), а також їх співтовариства (біоценози, екосистеми).
Ні окремий живий організм, ні навіть цілий біологічний вид не здатний жити ізольовано від інших біологічних видів. Разом вони утворюють своєрідні інформаційні системні одиниці (біоценози, екосистеми), що виникали і розвивалися паралельно з розвитком самих біологічних видів.
Інформаційні сутності, що складають особистісне начало людини, а також формують суспільні об'єднання.
Особистість являє собою вже цілком інформаційну систему, що живиться виключно інформаційними ресурсами (фактами, відчуттями). Людська особистість не може сформуватися ізольовано від суспільних утворень: соціальних (родини, асоціації, партії, країни тощо) і соціально-економічних (підприємства, корпорації, консорціуми, галузі, різні об'єднання виробників і споживачів).
Первинний ресурс інтелектуальної діяльності біологічних організмів і людини.
Скануючи інформацію (факти) із зовнішнього середовища своїми органами чуттів, біологічні організми прогнозують можливу картину подій, виходячи з якої будують свою поведінку.