Зайнятість - одна з найскладніших і найважливіших економічних категорій, оскільки, з одного боку, забезпечує виробництво валового національного продукту - основу життєдіяльності людського суспільства, а з іншого - відображає потреби людини в самореалізації через участь у суспільно корисній праці. Отже, зайнятість - надзвичайно важливе соціально-економічне явище, яке відображає раціональне використання ресурсів праці, задоволення потреб народного господарства в робочій силі, забезпечення належного рівня життя зайнятого населення, задоволення потреб працівників у підвищенні професійного рівня, у всебічному розвитку особистості.
Зайнятість населення - це діяльність, пов'язана з задоволенням особистих і суспільних потреб, яка приносить дохід у вигляді заробітної плати, додаткових грошових допомог, натуральних виплат і т. ін.
До зайнятого населення, згідно з Законом України «Про зайнятість населення», в Україні відносять громадян, які проживають на її території на законних підставах:
а) працівники, що працюють за наймом на всіх підприємствах незалежно від форм власності й господарювання;
б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою (під приємці, фермери, особи, зайняті індивідуальною трудовою діяль ністю, особи творчої праці, та ін.);
в) вибрані, призначені на оплачувані посади в органи державної влади, управління або в громадські організації;
г) громадяни, які проходять службу у збройних силах, внутріш ніх військах, органах національної безпеки і внутрішніх справ;
ґ) особи, що проходять професійну підготовку з відривом від виробництва;
д) працюючі громадяни держав, які тимчасово перебувають в Україні та виконують функції, не пов'язані з забезпеченням діяль ності посольств і місій.