Передопераційним періодом називають час від поступлення хворого в хірургічне відділення для проведення операції до моменту її виконання. Передопераційний період уведено для зниження ризику інтра— та післяопераційних ускладнень. Умовно передопераційний період поділяють на два етапи.
I. Діагностичний етап.
На діагностичному етапі встановлюється точний діагноз захворювання і з'ясовується стан основних органів і систем організму. Вирішується питання про терміновість операції, визначаються показання і протипоказання до її проведення, оцінюються стандартний мінімум і необхідність додаткового обстеження.
II. Підготовчий етап.
На цьому етапі здійснюється така передопераційна підготовка.
1. Психологічна.
Хворому доступно пояснюють необхідність хірургічного втручання, яке планується зробити, не зосереджуючись на технічних деталях, можливі його наслідки і висловлюють упевненість у сприятливому результаті лікування. Можуть використовуватись фармакологічні засоби: седативні препарати, транквілізатори, антидепресанти. Обов'язково треба отримати згоду хворого на операцію і зафіксувати це в історії хвороби.
2. Загальносоматична.
Ґрунтується на даних обстеження і залежить від стану органів і систем пацієнта. На цьому етапі необхідно добитись компенсації порушень функцій органів і систем, а також створити резерв в їх функціонуванні. Важливою також є профілактика ендогенної інфекції.
3. Спеціальна.
Проводиться не при всіх оперативних втручаннях. Необхідність такої підготовки пов'язана з особливостями органів, на яких виконується операція, або змінами функції органів на фоні основного захворювання. Прикладом можуть бути операції на товстій кишці. Спеціальна підготовка необхідна тут для зменшення бактеріальної забрудненості кишки і полягає в безшлаковій дієті, проведенні клізм до чистої води і призначенні антибактеріальних препаратів.