Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Антропологічна періодизація первісної історії

Антропологічна періодизація базується на етапах біологічної еволюції гомінід. Гомініди – це сімейство ряду приматів, до якого відноситься рід Homo. Цей біологічний рід виділився близько 2,4 млн. років тому. Його першим викопним видом є Homo habilis (з грецької – «людина вміла»), кісткові залишки якого вперше були знайдені в місцевості Олдувай (Танзанія, Південно-Східна Африка). Хабіліси існували понад пів­мільйона років і виготовляли кам’яні знаряддя праці Олдувайської культури. На зміну їм прийшли архантропи – гомініди, що раніше іменувалися пітекантропами і синантропами, а тепер відносяться до виду Homo erectus (з латини – «людина, що ходить прямо»). Нащадками архантропів, за виключенням людей сучасного фізичного типу, були палеоантропи, до яких більшість антропологів відносить види Homo heidelbergensis та Homo neanderthalensis. Нарешті, неоантропи – це люди сучасного фізичного типу, тобто представники виду Homo sapiens. Таким чином, еволюцію людства можна умовно розподілити на три етапи або стадії, які частково перекривають одна одну, а саме: стадію архантропів, стадію палеоантропів і стадію неоантропів.

Архантропи з’явилися у Південно-Східній Африці близько 1,8 млн. років тому і проіснували, напевно, не менше, ніж півтора мільйони років. Вони вийшли за межі Африки та розселилися по Євразії. Архантропи були носіями ашельської археологічної культури раннього палеоліту. Це були перші гомі­ніди, які освоїли територію сучасної України. Усього нині на території нашої країни відомо близько 30 стоянок з ашельськими пам’ятками (найвідоміша – Королеве, Закарпаття, найдавніший горизонт якої датується 1 млн. років тому).

Ранні палеоантропи відносяться до виду Homo heidelbergensis. Вони існу­вали у хронологічному діапазоні між 600 і 150 тис. років тому, населя­ючи Європу, Азію і Африку. Їх змінили класичні неандертальці, які вважа­ються прямими нащадками гейдельберзьких людей (пренеандертальців) і з’явилися не пізніше 130 тис. років тому. Прабатьківщиною неандертальців була Європа, але згодом вони освоїли значну частину Азії. Вид Homo neander­thalensis проіснував 100 тис. років. З неандертальцями пов’язується Мустьєрська середньопалеолітична археологічна культура. В Україні було виявлено близько 200 мустьєрських стоянок неандертальців. На деяких з них (Киїк-Коба і Заскельне VI у Криму) були виявлені кісткові залишки пред­став­ни­ків виду Homo neander­thalensis.

Неоантропи мешкали у Південно-Східній Африці та на Близькому Схо­ді вже близько 80–100 тис. років тому. В Європі вони з’явилися приблизно 45–40 тис. років тому і поступово витіснили звідти неандертальців (можливо, частково асимілювавши їх). Поява неоантропів у Європі поклала початок добі верхнього (пізнього) палеоліту.

 


Читайте також:

 1. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
 2. Актуальність курсу історіософії історії України
 3. Актуальність курсу «Історіософія історії України».
 4. АЛЬТЕРНАТИВНІСТЬ В ІСТОРІЇ
 5. Антропологічна спрямованість філософії Г.С.Сковороди.
 6. В історії Стародавньої Греції важливу роль відіграли два поліси: Афіни і Спарта.
 7. В рамках святкування Всесвітнього Дня Туалету (19 листопада 2013р.) Музей Історії Туалету оголошує конкурс робіт молодих художників та скульпторів
 8. Важливою методико-методологічною проблемою є періодизація історії економічної думки, визначення пріоритетів, що підлягають аналізу.
 9. Використання Історії поля
 10. Виникнення єгипетської держави і періодизація історії Стародавнього Єгипту.
 11. Виникнення козацтва та його роль в історії українського народу.
Переглядів: 3889

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Геологічна періодизація | Періодизація історії первісного суспільства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.