Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття засад кримінального провадження та їх система.

Стаття 3 Конституції України проголошує людину, її життя, здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпеку найвищою соціальною цінністю, а утвердження і забезпечення прав і свобод людини - головним обов’язком держави. Кримінальне процесуальне законодавство України розробляється відповідно конституційних засад судочинства, передбачених ч.3 ст. 129 Конституції та главою 2 Кримінального процесуального кодексу України 2012 року, які обумовлюють регулювання кримінальних правових відносин, що виникають під час досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення.

До прийняття нового КПК України в юридичній літературі найбільш вживаним терміном засад кримінального процесу було поняття «принципи кримінального процесу». Новий КПК, закріпивши окремою главою «Засади кримінального провадження», привів термінологію у відповідність з положеннями Конституції України.

Принцип ( від лат.principo - основа, початок) у загальнонауковому розумінні - це основне, вихідне положення теорії,вчення,головне правило діяльності.

Відповідно до тлумачного словника української сови «засада – це основне вихідне положення якої–небудь наукової системи, теорії, ідеологічного напрямку».

Під засадами розуміють керівні положення, основу системи, основні правила будь-якої діяльності, вихідні положення науки. Оскільки кримінальний процес являє собою систему правових норм і заснованої на них діяльності, то в ньому теж можна виокремити основні вихідні положення, загальні правила, засади, які утворюють фундамент цієї системи.

При вивченні положень нового КПК України ми будемо користуватися терміном «ЗАСАДИ», тому що він відповідає термінології, вживаній у Конституції та у КПК.

Засади кримінального провадження - це закріплені в законі панівні в державі політичні і правові ідеї щодо завдань і способу здійснення судочинства по кримінальних провадженнях, які визначають спрямованість і побудову кримінального процесу в цілому, форму і зміст його стадій та інститутів, порушення яких обов'язково тягне за собою скасування вироку та інших процесуальних рішень.

1. Ознаки засад кримінального провадження.

2. Засади втілені у формі правових норм. Не можна вважати засадами ті наукові та політичні ідеї, що не дістали відображення у нормах права;

3. Норми-засади є не вивідними, а навпаки - із них виводяться всі інші норми кримінального процесуального права (які перебувають "під нормами засадами");

4. Вони є найзагальнішими, фундаментальними правовими положеннями;

5. На їх основі побудована і діє вся кримінальна процесуальна система (ця ознака засад характеризує процес із середини);

6. Вони характеризують кримінальний процес у цілому - ззовні;

7. Норми-засади діють на всіх або на більшості стадій кримінального процесу і обов'язково в його центральній стадії - судовому розгляді кримінального провадження;

8. Порушення однієї із засад, як правило, призводить до порушення інших і тим самим до порушення законності у кримінальному провадженні.

8. Недотримання хоча б однієї із засад спричиняє скасування прийнятих у кримінальному процесі рішень та інші негативні наслідки.

Кожна ознака і всі вони в цілому підкреслюють загальність положень, що є засадами кримінального процесуального права.

В юридичній літературі немає єдиної точки зору щодо класифікації засад(принципів) кримінального процесу.

Традиційно в юридичній літературі всі засади кримінального процесу

поділяють на конституційні (закріплені в Конституції держави) та інші (суто кримінальні процесуальні). Загальну кількість засад-принципів кримінального процесуального права визначалася по-різному. Так, на думку Т.М. Добровольської - їх 17, В.М. Тертишника - 38; М.М. Михеєнка - 18.

В юридичній літературі існують різні погляди також і на систему засад (принципів) кримінального процесу. Один з них полягає у тому, що у кримінальному процесі діють дві системи засад (принципів): судоустрою та судопровадження (суто кримінальні процесуальні).

До засад судоустроювідносять ті, що визначають компетенцію різних ланок судової системи у ході розслідування і вирішення справи та вимог до організації самого суду (організаційні, організаційно-функціональні). Суто кримінально-процесуальними називаються засади, які пов'язані з встановленням правового становища особи у кримінальному процесі і таким чином відображають державно-правовий статус особи.

Автори, що відстоюють іншу думку, зазначають наявність двоякого роду засад у кримінальному процесі (судоустрою та судочинства), які утворюють єдину систему. Суть такої точки зору в тому, що система засад судочинства «поглинає» систему засад судоустрою як таку, що обслуговує систему судочинства при вирішенні завдань кримінального процесу. І в цьому розумінні система засад кримінальної процесуальної діяльності являє собою цілісний комплекс взаємопов'язаних елементів, що існують в єдності з середовищем, і тому є елементом системи більш високого порядку.

При побудові системи кримінально-процесуальних засад доцільно не обмежуватися включенням у неї лише специфічних засад судочинства, а відносити до системи поряд із кримінальними процесуальними загально-правові та загально-процесуальні засади.

Загальноправові засадизакріплені у Конституції України та відображені у галузевому законодавстві, їх дія поширюється на всі галузі права. До них відносять:засади (принципи) верховенства права; справедливості; утвердження та забезпечення державою прав і свобод людини, рівності громадян та держави перед законом і судом, законності, відповідальності держави перед людиною.

Загальнопроцесуальні засади — це ті, що діють у декількох галузях процесуального права та закріплюють фундаментальні положення становища особи і забезпечують законність і ефективність відповідних процесуальних процедур. До них можна віднести засади (принципи): забезпечення права на судовий захист; здійснення правосуддя тільки судом; незалежності суддів та підкорення їх тільки законові; змагальності сторін; гласності судового розгляду справи; безпосередності; обов'язковості рішень суду тощо.

До кримінальних процесуальних засад,що діють виключно у кримінальному процесі, належать принципи: забезпечення обвинуваченому права на захист; публічності, всебічного, повного, об'єктивного дослідження обставин справи та ін.

 


Читайте також:

  1. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  2. II. Поняття соціального процесу.
  3. IIІ. Інші учасники провадження у справі про банкрутство
  4. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  5. X Впровадження Зростання Зрілість Спад Час
  6. А/. Поняття про судовий процес.
  7. Агроценоз як система.
  8. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  9. Адміністративні правовідносини: поняття, ознаки,
  10. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  11. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  12. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.




Переглядів: 5780

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕКСТ ЛЕКЦІЇ | Загальна характеристика засад кримінального провадження.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.