Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розділ 2. Дослідження системи крові

Крім мітохондріального окиснення, існує мікросомальне окиснення, яке здійснюється ферментними системами, що локалізовані в ендоплазматичному ретикулумі печінки, в мітохондріях наднирників та інших тканин. Ендоплазматичний ретикулум має ліпопротеїдну кальцієву сітку, яка знаходиться в цитоплазмі. При гомогенізації та ультрацентрифугуванні тканин ендоплазматичний ретикулум розпадається на окремі, дрібні, замкнуті везикули, які отримали назву мікросом .

На відміну від мітохондріального окиснення, в якому важливу роль відіграють реакції дегідрування, в яких молекулярний кисень є кінцевим акцептором електронів і протонів лише для утворення води, а виділена енергія акумулюється в АТФ, у реакціях мікросомального окиснення активний кисень безпосередньо включається в речовину, тобто використовується як пластична речовина. Молекули АТФ в цьому процесі не утворюються, енергія використовується для окиснення субстратів.

Ферментні системи, локалізовані в мікросомальній фракції і здатні використовувати молекулярний кисень для окиснення специфічних органічних сполук, поділяють на дві групи: діоксигенази і монооксигенази. Діоксигенази до субстрату приєднують два атоми кисню.

S + O2 ® SO2

Монооксигенази калізують реакції, в яких у молекулу органічного субстрату включається тільки один з двох атомів кисню, а другий використовується для утворення води: джерелом атомів водню для утворення води служить НАДФН2, рідше НАДН2.

До реакцій, які каталізуються мікросомальними ферментами, відносяться реакції гідроксилювання, тобто включення гідроксильних груп у склад молекул субстрату. Тому монооксигенази називають ще гідроксигеназами. Активний кисень використовується для цілого ряду процесів. Він необхідний для гідроксилювання стероїдів і перетворення їх в біологічно активні речовини, в тому числі, для синтезу гормонів кори наднирників, статевих гормонів.

Мікросомальне окиснення відіграє важливу роль у реакціях детоксикації цілого ряду токсичних речовин, лікарських препаратів та продуктів їх перетворення шляхом гідроксилювання. Речовини при цьому стають краще розчинними в воді, менш токсичними. Необхідно ще раз підкреслити, що роль мікросомального окиснення полягає в гідроксилюванні субстрату, а не в окиснювальному фосфорилуванні.

Субстрати, що окиснюються, на першій стадії взаємодіють із окисненою формою цитохрому Р-450 (Fe3+) з утворенням ЕСК (SH-Fe3+). Під час другої стадії ЕСК відновлюється електроном (SH-Fe2+), який надходить з НАДФН залежного ланцюга за допомогою НАДФН-цитохрому Р-450-редуктази. Третя стадія характеризується взаємодією відновленого ЕСК з киснем. Приєднання кисню відбувається з великою швидкістю. Під час четвертої стадії потрійний комплекс ензим-субстрат-кисень відновлюється іншим електроном, який надходить із НАДФН-специфічного ланцюга перенесення електронів, що має в своєму складі НАДФН цитохром b5-редуктазу. П’ята стадія характеризується утворенням пероксикомплексу. Згодом за участі двох протонів відбувається гетеролітичний розрив зв’язку О-О з вивільненням води та утворенням комплексу RH(Fe-O)3+, в якому міститься електрондефіцитний оксеноїдний атом кисню. Оксеноїдний комплекс вважають найважливішим окисником у циклі цитохрому Р-450. Його взаємодія з молекулою субстрату спричинює вивільнення атома водню й утворення радикалу субстрату та координованого з залізом гідроксильного радикалу (стадія 7). У подальшому відбувається їх рекомбінація, при цьому гідроксильна група включається в молекулу субстрату, після чого окиснений субстрат відділяється від ензиму (стадія 8) (рис. 3.11).

Необхідним компонентом гідроксилюючого комплексу є мікросомальні ліпіди (головний компонент – фосфатидилхолін), які беруть участь як в організації монооксигеназної системи, так і в регуляції її функцій. У результаті цих реакцій забезпечується швидке виведення їх із організму, а більша частина речовин перетворюється на неактивні сполуки. Але є такі речовини, які в процесі біотрансформації стають активнішими порівняно із вихідними: циклофосфан, аміназин, естрогени, дауноміцин, тетрахлорид вуглецю тощо.

На метаболічні перетворення субстратів у системі мікросомального окиснення впливає велика кількість різноманітних чинників – спосіб харчування, стан кишкової флори, умови зовнішнього середовища (температура, пора року, висота над рівнем моря), а також стать і вік.

Розділ 2. Дослідження системи крові

Організація роботи на практикумі “Дослідження системи крові”

Правила і послідовність взяття крові на клінічний аналіз

Отримання периферичної крові лабораторних тварин


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. T. Сутність, етіологія та патогенез порушень опорно-рухової системи
  9. VI. Філогенез нервової системи
  10. А) Заробітна плата її форми та системи.
  11. А) Заробітна плата, її форми та системи.
  12. А) Поліпшення системи зворотного зв’язку.




Переглядів: 669

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Мікросомальне окиснення речовин | Загальний аналіз крові

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.