Морфологічна ідентифікація та кількісний аналіз ретикулоцитів периферичної крові
Ретикулоцит є попередником еритроцита. Ретикулоцит –це молода незріла клітини, позбавлена ядра, яка містить незначну кількість гемоглобіну. Ретикулоцит містять залишки ендоплазматичного ретикулуму і РНК в рибосомах. Діаметр ретикулоцита 9–11 мкм, має зернисто-нитчасту субстанцію. В крові циркулює 30–70·109/л ретикулоцитів. Час дозрівання ретикулоцитів – 4,5 дня, з них протягом 3 днів вони дозрівають у периферичній крові, після чого стають зрілими еритроцитами. Кількість ретикулоцитів у крові відображає еритропоетичну активність кісткового мозку. У жінок кількість ретикулоцитів є вищою, ніж у чоловіків. У новонароджених (за результатами дослідження пуповидної крові) кількість ретикулоцитів коливається в межах 20–60 %. Збільшення їхньої кількості в крові спостерігається при посиленій регенерації кровотворення, а зниження – при пригніченні кровотворної функції кісткового мозку. Ретикулоцити на мазку виявляють спеціальними методами забарвлення (суправітальними). Ретикулоцити зафарбовуються як кислими, так і основними барвниками, тому вони належать до поліхромафільних клітин крові.
Визначення кількості ретикулоцитів
Принцип методу. Зернисто-сітчасто-нитчасту субстанцію молодих еритроцитів (ретикулоцитів) видно лише у випадку прижиттєвого (суправітального) фарбування, тобто без висушування і фіксації.
Обладнання.Вата, скарифікатор, штатив з пробірками, імерсійне масло, мікроскоп, предметні та шліфовані скельця, віконечко Фоніо, рукавиці.