Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Університети ХІХ ст. та їх роль у розвиткові національної освіти і науки.

Першим університетом, який створено на території України, що входила до складу Росії, був Харківський. Він був заснований у листопаді 1804 року з ініціативи видатного просвітника В.Н. Каразіна. У 1811 при ньому було засновано Філотехнічне товариство, а у другій половині ХІХ ст. – Харківське математичне товариство, Харківське історико-філологічне товариство, товариства дослідників природи, фізичне, хімічне, юридичне та ін. Боротьба за самовизначення української нації обумовила зростання інтересу до вивчення власного життя, побуту, історії, фольклору. Наприкінці 20-30-х рр. ХІХ ст. при Харківському університеті був створений Гурток любителів української народності, члени якого збирали і записували народні пісні, звичаї, обряди.

Неабиякого розвитку досягла у Харківському університеті математична наука. Так, її ректор у 1813-1820 рр. Тимофій Осиповський видав тритомний підручник "Курс математики". Олександр Ляпунов, професор і завідувач кафедри механіки, створив загальну теорію сталості руху механічних систем, а також написав низку робіт з теорії ймовірностей.

Вчені–педагоги й випускники університету зробили значний внесок у розвиток освіти і науки на Слобожанщині та національне відродження Україні. У Харківському університеті працювали Олександр Потебня (1835-1891) – український філолог, філософ, етнограф; Петро Гулак-Артемовський (1790-1865) – поет, історик, був ректором університету; Микола Сумцов (1854 -1922) – фольклорист, етнограф, літературознавець; Ілля Мечников (1845-1916) – біолог, фізіолог, ембріолог, імунолог; Дмитро Багалій (1857-1932) –український історик, філософ та громадський діяч, академік Української Академії Наук. Видатними вихованцями Харківського університету є історик і етнограф Микола Костомаров (1817-1885), історик Дмитро Яворницький (1855-1940), автор ґрунтовної тритомної праці "Історія запорізьких козаків", психолог Дмитро Узнадзе (1886-1950);математик Олександр Ляпунов (1857-1918).

 

Дмитро́ Іва́нович Яворни́цький (1855-1940)
Основні біографічні дані: Дмитро Яворницький родом із села Сонцівка Харківської області. 1881 року по закінченні історико-філологічного факультету Харківського університету Яворницький був залишений для підготовки до професури, однак захоплення історією Запоріжжя викликало невдоволення університетського керівництва, і його було звільнено з роботи. 1902 земська управа і наукове товариство міста Катеринослава запросили Яворницького на посаду директора крайового історичного музею ім. О. Поля, в якому він працював до 1932, придбавши для нього цінні рукописи, портрети історичних діячів, мистецькі картини, одяг запорожців, нумізматичні колекції й ін. 1920 — 33 Яворницький був викладачем Катеринославського Інституту народної освіти, в якому 1925 — 29 очолював н.-д. кафедру українознавства.
Видатні досягнення: Досліджував історію Запорозької Січі, організуючи археологічні розкопки на Запоріжжі та відвідуючи архіви Москви, Варшави, Києва, Соловецького монастиря. завдяки його старанням створено колекцію матеріальних пам'яток — 75 000 експонатів, зв'язаних з Запоріжжям і Півднем України, які зберігаються в Дніпропетровському державному історичному музеї.
Цікаві факти: Яворницький підтримував творчі зв'язки з сучасними йому українськими культурними діячами, служив порадами І. Репінові до виконання картини «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» і позував до образу писаря.

 

Київський університет розпочав свою діяльність 15 липня 1834 р. як Київський Імператорський університет святого Володимира. Апеляція до імені князя Володимира символізувала місію новоствореного навчального закладу у продовженні християнсько-православних традицій славної історії Київської Русі. Спочатку було започатковане навчання на філософському факультеті у складі двох відділень – історико-філологічного та фізико-математичного. На посаді першого ректора Університету було затверджено 30-річного видатного вченого-енциклопедиста Михайла Максимовича. У 1835 роців університеті відкрився юридичний факультет, а 1847 року – медичний. Після поділу філософського факультету на два самостійних факультети, до структури університету до 1917 року входило 4 факультети.

Всупереч бажанням імперського уряду перетворити Київський університет на форпост російського самодержавства, у його стінах вирували ідеї вільнодумства. Упродовж 1830-1860-х рр. університет був одним із центрів польського національно-демократичного руху, а в 1845-1847 рр. тут розгорнуло свою діяльність Кирило-Мефодіївське братство. Засновником і автором програмних творів товариства («Книг буття українського народу», «Статуту Слов'янського товариства св. Кирила і Мефодія», відозв «До братів-українців», «До братів-росіян», «До братів-поляків») був видатний історик Микола Костомаров, який очолював університетську кафедру російської історії, є автором "Історичних монографій та досліджень".

Ідейним натхненником кирило-мефодіївців був поет Тарас Шевченко, який у 1845-47 рр. працював вчителем малювання школи живопису університету і одночасно займав посаду в університетській Археографічній комісії (тимчасовій комісії для розгляду давніх актів).

У 1883 р. в університеті навчалося 1700 студентів, а вже у 1913 р. ця кількість зросла до 5000. Наукову та викладацьку роботу здійснювали 160 професорів і доцентів. При університеті діяло 45 навчально-допоміжних установ: 2 бібліотеки (наукова і студентська), 2 обсерваторії (астрономічна і метеорологічна), ботанічний сад, 4 факультетські клініки, 3 шпитальні та 2 клінічні відділення при міській лікарні, анатомічний театр та 9 лабораторій.[15]

Університет тих часів являв собою один із найважливіших осередків наукового, культурного і громадського життя. Значною мірою це була заслуга попечителя Київського навчального округу, славетного хірурга М.Пирогова, який «допустив у Києві de facto академічну свободу, схожу на європейську».

Тут плідно діяли всесвітньовідомі наукові товариства: дослідників природи, хірургічного, фізико-математичного, хімічного, історичного імені Нестора-літописця (засновник В.С. Іконніков, професор, історик, академік УАН (1920).

ХІХ століття – час розвитку української історії й етнографії, серед творців якої були і науковці київського університету. Так, ректор Михайло Максимович, заохочував і особисто брав участь у збиранні українського фольклору, вивченні пам'яток старовини, а також написав понад 100 наукових праць не лише з історії, а й ботаніки, зоології, фізики, хімії. Професор Володимир Антонович написав понад 300 праць з історії, археології та етнографії України, а також зібрав, зредагував і видав 9 томів «Архива Юго-Западной России», що стосуються історії Правобережної України ХVІ-ХVІІІ ст. Михайло Драгоманов, приват-доцент кафедри загальної історії історико-філологічного факультету видав «Нові українські пісні про громадські справи: 1764-1880» (1881), «Політичні пісні українського народу 18-19 ст.» (1883-1885) та інші. У 1851 році в університеті була заснована Комісія для опису губерній Київського учбового округу, до складу якої згодом увійшло відділення етнографії. А на середину ХІХ ст. етнографія виокремилась як самостійна наука.

Серед найвідоміших випускників університету: мікробіолог Д.К. Заболотний, математики М.Г. Чеботарьов і О.Ю. Шмідт, історик Є.В. Тарле, письменники Я. Івашкевич, М.О. Булгаков, О.Є. Корнійчук, М.Т. Рильський, композитори М.В. Лисенко, Л.М. Ревуцький. Тут навчалися художник М.М. Ге, письменник К.Г. Паустовський, лікар і вчений О.О. Богомолець. До 1917 року університет підготував близько 20 тисяч спеціалістів.

У ХІХ ст. піднесення набула медицина, внесок до розвитку якої зробили випускники Київського університету, зокрема, Микола Стражеско, який вперше у світі дав розгорнутий опис клінічних форм інфаркту міокарда. Феофіл Яновський створив українську школу терапевтів, був членом багатьох наукових товариств, є автором 62 праць з питань інфекційних хвороб, туберкульозу, захворювань легень, нирок, шлунково-кишкового тракту, патології кровообігу тощо, у тому числі низки монографій.

Професор Київського університету у 1870-1871 рр., пізніше викладач вищих медичних шкіл у Петербурзі й Москві Микола Скліфосовський, був не лише талановитим лікарем, але й вченим, праці якого були присвячені питанням військово-польової хірургії, травматології, хірургії органів черевної порожнини тощо.

Історія вищої освіти на півдні України почалася у 1865 р. – часу відкриття в Одесі Новоросійського університету. Багато яскравих сторінок вписали в історію університету і України його викладачі та випускники: Ілля Мечников – творець учення про імунітет, лауреат Нобелівської премії, який разом зі своїм учнем мікробіологом М. Гамалією заснували першу в Україні й другу у світі (після пастерівської) бактеріологічну станцію для щеплення проти сказу. У 1870-1876 рр. Іван Сєченов — засновник вітчизняної фізіології, обіймав посаду професора кафедри фізіології у Новоросійському університеті в Одесі. У 1880-х роках в університеті навчався Дмитро Заболотний, згодом Президент Всеукраїнської Академії Наук, академік. Хірург Іван Сабанєєв, один з основоположників світової судинної хірургії, у 1904-1908 рр. працював на посаді приват-доцента Новоросійського університету.

Чернівецький університет було засновано у жовтні 1875 р. Указом австрійського імператора Франца-Йосифа на основі теологічного інституту, що існував із 1827 року з німецькою викладовою мовою та з окремими кафедрами української та румунської мов і літератур.

За австрійської влади університет мав три факультети: правничий, філософський та православної теології (єдиний православний факультет в Австрійській імперії). Останній був розташований у резиденції буковинського митрополита і цілковито забезпечений навчальними приміщеннями. Свою роботу він розпочав у складі 7 кафедр, а саме: вивчення Біблії і тлумачення Старого та Нового Заповітів; догматики; теологічної моралі; історії церкви; церковного права; практичної теології та східних мов.

На філософському факультеті кафедри очолювали: української мови –К. Ганкевич (1875–1876), І. Онишкевич (1876–1882), С. Смаль-Стоцький (1885–1918), слов'янських мов – О. Калужняцький (1875–1898) і Є. Козак (1899–1919); практичного богослов'я – Д. Єремійчук (1899–1919).Першим ректором Чернівецького університету став учений і громадський діяч К. Томащук. Тут викладали і вели дослідницьку роботу вчені європейського рівня: економіст Й. Шумпетер, юрист Г. Гросс, славіст О. Калужняцький, україніст С. Смаль-Стоцький, композитор і письменник С. Воробкевич та інші.В Чернівецькому університеті навчалисяІ. Франко, Л. Мартович, Д. Лукіянович.

 

Рис. 7. Будівля Чернівецького університету (1864-1882), архітектор Йозеф Главка

 

На українських землях у кінці ХІХ ст. були створені спеціалізовані вищі навчальні заклади – Львівський політехнічний інститут (1877), Академія ветеринарної медицини у Львові (1897), Київський політехнічний інститут (1898), Катеринославське вище гірниче училище (нині Національна гірнича академія України, м. Дніпропетровськ (1899)).

Функціонування університетської освіти в Україні в XIX ст. призвело до формування української національної інтелігенції, розвитку природничих, математичних, медичних наук, історичних наук, поширенню у суспільстві інтересу до національної історії, традицій, культури українського народу.


Читайте також:

  1. The educational system of Great Britain (Система освіти Великобританії)
  2. Аграрний комплекс національної економіки.
  3. Актуальні тенденції організації іншомовної освіти в контексті євроінтеграції.
  4. Більш широке залучення до управлінської діяльності талановитої молоді, жінок, а також виховання лідерів у сфері освіти.
  5. Болонська конвенція як засіб створення зони європейської вищої освіти.
  6. Болонський процес як засіб інтеграції і демократизації вищої освіти
  7. Болонський процес як засіб інтеграції і демократизації вищої освіти країн Європи.
  8. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  9. В системі вищої освіти і науки України
  10. В Україні немає свого фільмофонду і державного кіномузею, низький рівень кіноосвіти. Зовсім зникла кінопреса (журнали “Новини кіноекрана”, “Вавилон”).
  11. Вдосконалення системи освіти
  12. Взаємозв’язок з освітніми системами інших країн, відповідність вищої освіти України світовому рівню.




Переглядів: 2059

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток національного гуманітарного наукового знання у XVI–XVII ст. | Наукове товариство ім. Т.Г. Шевченка – перша вітчизняна академічна наукова організація.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.