Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Характернистика нафтових родовищ України

 

На території України виділено три нафтогазоносні регіони: Дніпровсько-Донецький, Карпатський і Причорноморсько-Кримський. Видобування нафти поки-що пов’язано, в основному з першими двома регіонами.

Нафтові родовища Карпатського регіону, точніше Передкарпаття, характеризуються багатопластовістю, великою товщиною продуктивного розрізу (до 600 м), низькими колекторськими властивостями (коефіцієнт пористості 7-15%, коефіцієнт проникності (0,1-20)·10-3 мкм2), надзвичайною літологічною мінливістю порід по площі та розрізу, високим газовмістом нафти (100-500 м3/т), тектонічною і літологічною екранованістю покладів, відсутністю, як правило, активних законтурних вод, близькими значинами початкового пластового тиску і тиску насичення нафти газом.

У стратиграфічному розрізі виділяють два стратиграфічних
багатопластових природних резервуари – олігоценовий і еоцен-палеоценовий. У першому із них міститься 70% розвіданих запасів нафти усього регіону, а в нижньому еоцен-палеоценовому – 91,2% розвіданих запасів природного газу.

Родовища залягають на глибинах від денної поверхні до 8000-11000 м. Нафти в основному парафінисті (вміст парафіну сягає 15%), високосмолисті
(2-30%), із значним вмістом легких вуглеводнів і порівняно невеликою кількістю асфальтенів і сірки (від сотих часток до 1,2%; густина пластової нафти 575-778 кг/м3, динамічний коефіцєнт в’язкості пластової нафти
0,375-3,54 мП·с.

Родовища Дніпровсько-Донецького регіону, який пов’язаний із Дніпровсько-Донецькою западиною, відзначається більшим розмаїттям геологічних умов. Коефіцієнт пористості деяких покладів сягає 20-23%, коефіцієнт проникності – 1 мкм2 і більше. Часто тектонічними порушеннями поклади розбиті на блоки. Продуктивні горизонти й окремі пласти мають відносно невеликі товщини (від 35 до 20-30 м), часто з газовими шапками і підошовними водами. У багатьох покладах початковий пластовий тиск значно перевищує тиск насичення нафти газом. Режим роботи покладів – від пружно замкнутого до активного водонапірного. З глибиною спостерігається кількісна перевага газових і газоконденсатних родовищ над газонафтовими.

Характерною особливістю нафтових родовищ України є належність більшості із них до теригенних колекторів і мала в’язкість пластової нафти (динамічний коефіцієнт в’язкості в основному до 5 мПа·с). Карбонатні колектори і важкі високов’язкі нафти зустрічаються лише в деяких родовищах. До низькопроникних колекторів належать 37% поточних запасів нафти (практично усі родовища Передкарпаття). Деяким родовищам характерна, тією чим іншою мірою, досить виражена тріщинуватість колектора.

Розмір і багатопластовість родовищ разом із ємнісними властивостями колекторів визначають у цілому величину і густоту запасів нафти, а в поєднанні з глибиною залягання зумовлюють вибір системи розробки та способів видобування нафти.

Густина нафти в нафтових покладах перехідного стану становить 425-650, у нафтових – 625-900 та у нафтових важкої, високов’язкої, малорухомої нафти і твердих вуглеводнів (бітумів) – понад 875 кг/м3.

Глибиною залягання родовища, в основному, визначаються температура і тиск у покладах. Вони зумовлюють фазові співвідношення нафти, газу і конденсату в пластових умовах.

Із збільшенням глибини залягання родовища зростають витрати на будівництво та обладнання свердловин, ускладнюються умови піднімання нафти з глибини на поверхню тощо.

Глибокими називають свердловини з глибиною від 4500 до 7500 м, надглибокими – від 7500 до 15000 м.

Властивості колекторів і флюїдів зумовлюють систему розробки родовища і технологію видобування нафти, дебіти свердловин, повноту вилучання нафти із надр, процеси її видобування та ін.

На техніку видобування нафти істотно впливають надходження піску з пласта у стовбур свердловини, випадання з нафти і відкладання на внутрішній поверхні обладнання парафіну, відкладання мінеральних солей, кородуючі властивості флюїдів та ін.

Проникність у комплексі з товщиною пласта і в’язкістю нафти визначає дебіт свердловин.

За початковими значинами дебіту (в т/добу) розрізняють низько- (до 7), середньо- (від 25 до 200) і надвисокодебітні (понад 200) нафтові поклади.

Важливу роль в організації і виборі технології видобування нафти відіграють рельєф місцевості, сейсмічність, заболоченість або засушливість території, кліматичні умови, глибина вод у випадку розташування родовищ під дном моря чи океану. Території Карпат і Криму відносяться до сейсмічно активних районів.

 


Читайте також:

  1. V. Постанови Пленуму Верховного Суду України
  2. VI. Накази Генерального прокурора України
  3. А/. Верховна Рада України.
  4. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  5. Аграрні закони України
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  8. Адвокатура України.
  9. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  10. Адміністративно-територіальний устрій України
  11. Адміністрація Президента України
  12. Адреси бібліотек України




Переглядів: 1627

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розміщення свердловин на багатопластовому родовищі | Стадії розробки нафтових родовищ і технологічні задачі в експлуатації свердловин

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.