Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Стадії розробки нафтових родовищ і технологічні задачі в експлуатації свердловин

За водонапірного режиму розробка родовища чи, інакше, процес видобування нафти триває понад 30-50 років. Процес видобування нафти динамічний, тобто змінюється в часі. Період процесу видобування нафти, який характеризується певною закономірною зміною технологічних і техніко-економічних показників, називають стадією розробки родовища.

Під технологічними і техніко-економічними показниками розробки покладу розуміють:

1) поточний (середньорічний) і сумарний (накопичений) видобуток нафти, рідини (нафти і води), газу;

2) обводненість продукції nв (відношення поточного видобутку води до поточного видобутку рідини);

3) поточний і накопичений водонафтовий фактор (відношення видобутку води до видобутку нафти);

4) поточний експлуатаційний газовий фактор (відношення об’єму видобутого газу до кількості видобутої нафти за поверхневих умов);

5) поточне і накопичене нагнітання води, компенсацію відбирання нагнітанням (відношення запомпованого об’єму води до відібраного об’єму флюїдiв за пластових умов);

6) коефіцєнт нафтовилучення;

7) поточний пластовий і вибійний тиски;

8) кількість видобувних і нагнітальних свердловин;

9) середні дебіти видобувних і приймальності нагнітальних свердловин;

10) собівартість продукції, капітальні вкладення, експлуатаційні витрати, прибуток і т. д.

За темпами видобування нафти, рідини і обводненістю видобуваної продукції виділяють чотири стадії розробки покладу в пористих пластах на водонапірному режимі (рис. 1.6):

1) освоєння експлуатаційного об’єкта;

2) стабільного видобутку нафти (підтримування високого рівня видобутку нафти);

3) значного зменшення видобутку нафти;

4) завершальна.

Темп видобування нафти Твн і рідини Твр – це відношення відповідно середньорічного видобутку нафти і рідини до балансових запасів нафти.

Охарактеризуємо стадії розробки, а головне ті технологічні задачі, які доводиться вирішувати на кожній стадії.

Під час першої стадії розробки покладу швидко зростає обсяг діючого фонду свердловин до 60-80% від максимальної кількості, відповiдно інтенсивно зростає щорічний видобуток нафти, різко зменшується пластовий тиск (оскільки освоєння системи заводнення запізнюється в часі), появляється вода в продукцiї свердловин. Основні технологічні задачі в експлуатації свердловин – їх освоєння, підвищення продуктивності, різноманітне дослідження свердловин і пластів. Тривалість стадії становить 4-5 років і залежить від темпу розбурювання покладу.

Протягом другої стадії кількість свердловин зростає, як правило, до максимуму за рахунок резервного фонду, при цьому більшість свердловин переводять на механізоване видобування, а невелику частину свердловин відключають внаслідок повного обводнення. Головна технологічна задача – підтримати високий рівень видобутку нафти протягом тривалішого періоду. Високий рівень видобутку нафти забезпечується широким застосуванням методів інтенсифікації припливу нафти до свердловин і приймальності нагнітальних свердловин, бурінням і освоєнням резервних свердловин, оптимізацією роботи видобувних і нагнітальних свердловин. Границі між першою і третьою стадіями визначають за точками перегину кривої темпу видобування нафти. Тривалість стадії може бути дуже короткою (“піка” видобутку нафти) і сягати 5-7 років, при цьому чим більша в’язкість нафти, тим менша тривалість другої стадії.

 

 

Рис. 1.6 – Типова динаміка темпу видобутку нафти Твн, рідини Твр і обводненості продукції nв у випадку водонапірного режиму розробки з виділенням стадій розробки: І – освоєння експлуатаційного об’єкта; ІІ – стабільного видобутку нафти;
ІІІ – значного зменшення видобутку; ІV – завершальна

 

У період третьої стадії прогресує обводненість продукції до 80-85%. Внаслідок обводнення через відключення видобувних свердловин зменшується їх фонд, практично увесь фонд переводять на механізований спосіб експлуатації. Головна технологічна задача на цій стадії – сповільнити темп падіння видобутку нафти. Основними технологічними задачами є зменшення видобутку пластової води шляхом проведення водоізоляційних робіт у видобувних свердловинах і вирівнювання профілів припливу та нагнітання води по товщині продуктивного пласта. Ця стадія є найважчою і складною для всього процесу видобування. Тривалість стадії залежить від тривалостей попередніх стадій і становить 5-10 років і більше. Границю між третьою і четвертою стадіями визначають за точкою перегину кривої обводненості продукції.

Спільно першу, другу і третю стадії називають основним періодом розробки покладу. За основний період відбирають із покладу 80-90% видобувних запасів нафти.

Протягом четвертої стадії обводненість продукції висока і повільно зростає; різкіше, ніж на третій стадії, зменшується діючий фонд свердловин через обводнення. Фонд свердловин становить приблизно 40-70% від максимального, іноді знижується до 10%. На четвертій стадії доводиться вирішувати дещо суперечливі задачі: збільшення темпів видобування рідини і зменшення відбирання пластової води. На цій стадії широко застосовують методи регулювання розробки родовища, форсованого відбирання рідини із свердловин, ізоляції припливу пластової води, вирівнювання профілів припливу нафти і запомповування води по товщині пласта, організовують площове заводнення. Внаслідок “старіння” фонду свердловин доводиться виконувати великі обсяги ремонтних робіт. Тривалість четвертої стадії порівнювана з тривалістю основного періоду розробки покладу, становить 15-20 років і більше, і визначається межею економічної рентабельності, тобто тим мінімальним дебітом по нафті, за якого ще рентабельна експлуатація свердловин. Межа рентабельності, звичайно, настає за обводненості продукції 98-99%.

Іноді третю і четверту стадії називають разом пізньою стадією (стадіями) розробки.

Таким чином, виробничий процес видобування нафти протягом усіх стадій характеризується нерівномірністю в часі дебітів та відборів нафти, нафтового газу і води, зміною складу потоку флюїдів у видобувних свердловинах, зміною тисків, зміною умов піднімання флюїдів у свердловині із вибою на поверхню.


Читайте також:

  1. III. Етапи розробки програмного забезпечення
  2. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  3. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  4. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  5. Алгоритм розв’язання задачі
  6. Алгоритм розв’язання розподільної задачі
  7. Алгоритм розв’язування задачі
  8. Алгоритм розв’язування задачі
  9. Алгоритм розв’язування задачі
  10. Алгоритм розв’язування задачі
  11. Алгоритм розв’язування задачі
  12. Алгоритм розв’язування задачі




Переглядів: 2430

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Характернистика нафтових родовищ України | Технології видобування нафти

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.