Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Функція чистого експорту

Чистий експорт відображує чистий попит іноземців на продукцію національного виробництва або їхні чисті витрати на закупівлю вітчизняних товарів і послуг. Отже, чистий експорт є особливим компонентом сукупних витрат, оскільки залежить не лише від виробничих можливостей національної економіки та її попиту на імпорт, а й від виробничих можливостей іноземців та їх попиту на вітчизняну продукцію. Тому виникає питання, які чинники впливають на чистий експорт, або якою є функція чистого експорту?

Чистий експорт залежить від багатьох чинників, проте основними можна вважати такі: реальний валютний курс; ВВП іноземних країн — покупців вітчизняної продукції, національний ВВП: торговельна політика. За базову екзогенну змінну функції чистого експорту можуть прийматися різні чинники. В нашій функції чистого експорту базовою екзогенною змінною є реальний валютний курс.

Припустимо, що реальний курс гривні зменшився. Зменшення може відбутися за рахунок номінального знецінення гривні чи випереджального зниження внутрішніх цін порівняно з іноземними. У цьому випадку вітчизняні товари і послуги стають дешевшими відносно іноземних товарів і послуг. Тому, з одного боку, вітчизняні покупці з певною еластичністю переключають свій попит з імпортної на вітчизняну продукцію, що відповідно скоротить імпорт; з іншого — іноземні покупці з певною еластичністю збільшать свій попит на українські товари і послуги, що викличе відповідне зростання вітчизняного експорту. У підсумку зменшення імпорту і збільшення експорту спричинює зростання чистого експорту. Це означає, що між чистим експортом і реальним валютним курсом існує обернена залежність.

Будь-який попит, у тому числі і попит на експортні та імпортні товари і послуги, залежить від доходу покупців. Так, попит на продукцію українського експорту залежить від доходу іноземних покупців, який визначається іноземним ВВП країн, що є торговельними партнерами України. Чим більший дохід у торговельних партнерів України, тим більші їхні платоспроможність і попит на український експорт. Попит на Український імпорт залежить від внутрішнього доходу України, тобто від українського ВВП, оскільки його збільшення означає зростання спроможності національної економіки щодо закупівлі іноземних товарів.

Нагадаємо, що за базову екзогенну змінну функції чистого експорту нами прийнято реальний валютний курс. Це означає, що інші чинники, які впливають на чистий експорт, відносяться до зовнішніх екзогенних змінних, від яких залежить автономний компонент чистого експорту. Виходячи з цього, запишемо таку функцію чистого експорту:

(16.2)

де – автономний чистий експорт, тобто такий, що не залежить від реального курсу валюти; z — еластичність чистого експорту до змін рівня реального валютного курсу, яка показує, на скільки процентів обернено змінюється чистий експорт зі зміною рівня реального курсу валюти на один процент.

Щоб показати, як використовується функція чистого експорту в макроекономічному аналізі, звернемося до числового прикладу. Нехай попередньому році реальний курс гривні становив 0,80, а у поточному він зменшився до 0,76. Отже реальний курс гривні зменшився на 5 % (0,76 ´ 100 / 0,80 – 100).

Далі припустимо, що еластичність чистого експорту до реального курсу гривні (z) становить 0,8. Це означає, що в разі зміни реального курсу гривні на 1 % чистий експорт обернено змінюється на 0,8 %. Отже чистий експорт збільшиться на 4 % (5 ´ 0,8).

Для графічної ілюстрації рівняння (16.2) звернемося до рис. 16.1. Крива чистого експорту має від’ємний нахил, оскільки між реальним валютним курсом і чистим експортом існує обернена залежність. При цьому нахил кривої чистого експорту визначається чутливістю чистого експорту до змін рівня реального валютного курсу, тобто величиною z.

Згідно з рис. 16.1 початкова величина чистого експорту визначається кривою NX1. Тепер врахуємо інші змінні, які впливають на автономний компонент…

 

Рис.16.1. Крива чистого експорту в координатах NX—є

чистого експорту. Припустимо, що за даного рівня реального курсу валюти збільшився ВВП у країнах, які є покупцями наших українських товарів і послуг. Це збільшить український експорт і зумовить приріст чистого експорту. На рис.16.1 такий наслідок відобразиться зміщенням кривої чистого експорту з положення NX1 у положення NX2. Аналогічний наслідок матиме місце в разі зменшення національного ВВП, яке викликає зростання чистого експорту за рахунок скорочення імпорту. Припустимо тепер, що національний ВВП збільшився та/або зменшився ВВП у країнах — покупців української продукції. За цих умов в Україні збільшиться імпорт і зменшиться експорт, що зумовить скорочення чистого експорту. Такий наслідок позначиться на графіку зміщенням кривої чистого експорту вліво, тобто в положення NX3.

Торговельна політика також може викликати збільшення або зменшення чистого експорту. Наприклад, український уряд прийняв рішення підняти мито на певне коло іноземних товарів. За фіксованого валютного курсу це підвищить ціни на такі товари і зменшить їх імпорт, що збільшить чистий експорт. На графіку крива чистого експорту переміститься вправо від кривої NX1, тобто в положення NX2.

 

Вплив чистого експорту на ВВП

 

Збільшення чистого експорту викликає зростання сукупних витрат на закупівлю вітчизняної продукції, збільшення обсягів виробництва і зменшення безробіття. Зменшення чистого експорту спричинює протилежні наслідки. Саме тому кожна країна зацікавлена у проведенні політики експортної експансії, тобто політики, спрямованої на збільшення експорту і зменшення імпорту. Але слід враховувати, що збільшення чистого експорту в певній країні може відбуватися лише за рахунок його зменшення в інших країнах, які є торговельними партнерами даної країни. Це проявляється через погіршання стану їхнього платіжного балансу, скорочення сукупних витрат і обсягів їхнього ВВП, збільшення безробіття. Отже, наслідками політики експортної експансії є експорт безробіття в інші країни або імпорт робочих місць у країну за рахунок решти світу.

Чистий експорт, як і інші елементи сукупних витрат, впливає на обсяг національного виробництва мультиплікативно. Це означає, що коли величина чистого експорту змінюється на одиницю, ВВП змінюється більше, ніж на одиницю. Розглянемо графік наведений на рис. 16.2.

 


Читайте також:

  1. Аналіз розподілу чистого прибутку.
  2. Бюджетування як функція фінансового контролінгу
  3. Визначення коефіцієнта чистого прибутку
  4. Використання чистого прибутку
  5. Використання чистого прибутку.
  6. Виробництво та виробнича функція
  7. Виробництво та виробнича функція
  8. Виробнича функція з двома змінними факторами
  9. Виробнича функція з двома змінними факторами
  10. Виробнича функція з одним змінним фактором
  11. Виробнича функція з одним змінним фактором
  12. Відділ експорту.




Переглядів: 6710

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Торговельна політика, чистий експорт і ВВП | Модель Манделла—Флемінга як теорія сукупного попиту у відкритій економіці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.