Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Метрологічні основи геодезичних вимірювань

Геодезичні вимірювання — це процес знаходження виконавцем або реєструючим обладнанням значення фізичної величини об'єкта за допомогою технічних засобів з урахуванням впливу на­вколишнього середовища.

При вирішенні топографо-геодезичних задач, що пов'язані із знаходженням розмірів деяких об'єктів (елементів) і визначенням їх положення в просторі, використовують переважно дві фізичні ве­личини: довжину й кут.

Залежно від вимірюваної фізичної величини розрізняють види топографо-геодезичних вимірювань: лінійні, кутові й висотні.

Довжина — властивість відрізка прямої, ламаної або кривої лінії. При цьому за довжину ламаної приймають суму довжин відрізків окремих її ланок, а за довжину кривої — межу, до якої наближається вписана в цю криву ламана лінія при необмеженому збільшенні числа її ланок, коли довжина найбільшої ланки наближається до нуля. Під довжиною при топографо-геодезичних вимірюваннях розуміють горизонтальну або похилу довжину пря­мої, а також висоту або перевищення однієї точки над іншою.

Кут — це властивість, що характеризує поворот від початково­го до кінцевого положення рухомого променя, який виходить з точки, що зветься вершиною.

Розміром фізичної величини називають кількісний вміст в дано­му об'єкті властивості, що відповідає поняттю фізичної величини.

Засобом для отримання кількісного вмісту властивості в даній фізичній величині є фізична величина того ж виду, в якій кількісний вміст властивості прийнято за одиницю. Одиниця вимірювання — фізична величина, розміру якої присвоєне числове значення, що рівне одиниці.

За основну одиницю довжини прийнято метр (м). З кінця 18 сто­річчя за метр було прийнято відстань, що дорівнювала одній деся-тимільйонній чверті Паризького меридіана. З цією метою було ви­готовлено еталонний метр, що був міжнародним прототипом мет­ра, який представляв платинову лінійку, довжина якої була один метр. В 1960 році було прийнято, що метр рівний 1650763,73 до­вжині хвилі випромінювання атомами криптона-86 в вакуумі. Довжину лінії на місце­вості виміряють в метрах (м) й кілометрах (км), а на креслен­нях — в сантиметрах (см) й міліметрах (мм).

За основну одиницю плоского кута прийнято радіан — кут між двома радіусами кола, що опирається на дугу, довжина якої рівна радіусу. В градусній кутовій мірі за один радіус прийнято 1/360 до­вжини кола, тобто 1/90 прямого кута. Один градус ділиться на 60 мінут, а одна мінута - на 60 секунд.

Вимірювання виконують при наявності відповідних умов: об'єкта вимірювань — фізичної величини, значення якої визнача­ють; суб'єкта вимірювань — спостерігача, тобто особи, що виконує вимірювання; технічних засобів, якими виконують вимірювання; методів вимірювання — сукупності правил і прийомів використан­ня засобів вимірювань для отримання значення фізичної величини, що вимірюється; зовнішнього середовища — середовища, в якому виконують вимірювання.

Таблиця 1.1.

Метрологічні характеристики та призначення приладів для вимірювання довжини ліній

 

Тип приладів Точність вимірю-вань Призначення
Механічні:
Жезли 1:1000000 Компарування мірних приладів
шварні дроти 1:1000000-1:500000 Високоточне перенесення на натуру проектних ліній, компарування мірних приладів, вимірювання базисів у триангуляції і полігонометрії
Мірні стрічки, рулетки, троси 1:700-1:5000 Знімання, розвідувальні роботи і розмічання
Фізико -оптичні:
Оптичні віддалеміри 1:300-1:5000 Знімання і розвідувальні роботи
Радіолі-зичні віддале-міри 1:10000-1:1000000 Побудова знімальних гео­дезичних мереж у триан­гуляції і полігонометрії

Рулеткироблять із сталевої штаби шириною 10-12 і товщиною 0,15-0,3 мм. На рулетці нанесено міліметрові поділки по всій до­вжині або тільки на першому дециметрові. Сантиметрові поділки наносяться по всій довжині. Сталеву штабу намотують на кільце, що утримується хрестовиною або вилкою. До комплекту рулетки та стрічки можуть входити динамометри, які забезпечують її натя­гання з силою 98,07 Н.

Для вимірювання відстаней непрямим способом використову­ють віддалеміри, які дозволяють швидко одержувати результати вимірювань з підвищеною точністю і без попередньої підготовки лінії на місцевості. Але віддалеміри не пристосовані для відкладан­ня проектної відстані.

В основі принципу вимірювання відстаней за допомогою оп­тичних віддалемірів лежить залежність між сторонами паралактич­ного трикутника, в якому відомі базис та паралактичний кут.

Залежно від елемента паралактичного трикутника, що вимірюється, оптичні віддалеміри бувають з постійним кутом і змінним базисом, з постійним базисом і змінним кутом, із змінни­ми кутом і базисом.

Найпоширеніший нитковий віддалемір з постійним паралак­тичним кутом і змінним базисом, який дозволяє вимірювати відстані непрямим способом. Цей прилад, розміщений в зоровій трубі теодоліта або нівеліра, виконано у вигляді двох рівновіддалених від центра горизонтальних рисок сітки ниток, що утворюють паралактичний кут променями візування, що проходять через ці риски. Якбазис використовують дерев'яні рейки з сантиметровими поділками, які встановлюють у вертикальне положення на місце­вості. Точність вимірювання відстаней нитковим віддалеміром у сприятливих умовах 1 : 300. Відстань, яку вимірюють нитковим віддалеміром, м,

В = Кп + с,

де К = 100 — коефіцієнт ниткового віддалеміра;

п — різниця відліків на рейці між крайніми штрихами

сітки зорової труби;

с — стала віддалеміра (в сучасних приладах с = 0.). Принцип вимірювання довжини ліній радіофізичними віддале­мірами заснований на визначенні часу, за який електромагнітні хви­лі проходять вимірюваний відрізок в прямому та зворотному на­прямах. Комплект віддалеміра включає приймально-передаваль­ний пристрій, встановлений в одній із кінцевих точок, і відбивач хвиль, розміщений на другій кінцевій точці.

Залежно від методу визначення часу, за який хвилі проходять відстань передавач-відбивач-приймач, віддалеміри ділять на фазові та імпульсні. Фазовий світловіддалемір 2СМ-2 з фіксованими часто­тами модуляції призначений для вимірювання відстані до 2000 м з се­редньою квадратичною похибкою 1 : 100 000. Світловіддалемір СМ-5 дозволяє вимірювати відстані до 500 м з середньою квадратич­ною похибкою

1 : 25 000. Світловіддалеміром МСД-ІМ вимірюють відстані до 500 м з середньою квадратичною похибкою 1 : 10 000.

Світловіддалемір С-1М, що виробляється на Україні ЦКБ «Арсе­нал», призначений для вимірювання відстаней в гірничих виробках та польових умовах. Принцип його дії ґрунтується на вимірюванні фази сигналу світла, що відбивається в місці, яке контролюється. Об­ладнаний лімбами для вимірювання кутів з невисокою точністю: го­ризонтальних 10 мінут й вертикальних один градус. Діапазон вимі­рювання відстаней: при одному відбивачеві — 5—5000 м, а при декількох відбивачах — 5-5000 м з точністю ±(5 + 5 • 10-6) мм.

Світловіддалемір Блеск — 2 (2СТ-10), що виробляється Ураль­ським заводом (Росія), призначений для вимірювання довжин ліній до 10 км. Управління процесом вимірювання забезпечує вмонтова­на мікро-ЕОМ. Результати вимірювань, з урахуванням поправок на атмосферний тиск й температуру, видаються на табло та можуть бути введені в накопичувач. Відбивач є однопризмовий або шестипризмовий. Діапазон вимірювання відстаней 2-Ю - 10 000 м з похиб­кою ±(5 + 3 • 10) мм.

Швидко й точно без сторонньої допомоги дозволяють вимірю­вати відстані ручні без відбивачів лазерні віддалеміри. Для автома­тичного вимірювання відстані вони використовують лазерний промінь, що відбивається від поверхні й повертається назад до при­ладу. Прилад випромінює сигнал в червоному спектрі видимого діапазону, що дозволяє бачити точку, до якої вимірюється відс­тань. Круглий рівень дозволяє контролювати горизонтальне поло­ження приладу.


Читайте також:

  1. R – розрахунковий опір грунту основи, це такий тиск, при якому глибина зон пластичних деформацій (t) рівна 1/4b.
  2. Активне управління інвестиційним портфелем - теоретичні основи.
  3. Анатомо-фізіологічні основи статевого розвитку.
  4. Апаратура для термічних вимірювань у свердловині
  5. Біологічні основи мислительної діяльності.
  6. Біомеханічні основи шинування при пародонтозі.
  7. Біохімічні основи розвитку витривалості
  8. Біохімічні основи розвитку силових і швидкісних якостей
  9. Валютний ринок, основи його функціонування. Основні види валютних операцій
  10. Варіанти і способи вимірювань характеристик телефонних каналів
  11. Вивчення основи слова і закінчення
  12. Види вимірювань




Переглядів: 934

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Топографо-геодезичні знімання на місцевості. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ | Випробування приладів для вимірювання довжини ліній

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.